REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

pečené

Bramborové dukátky

Na tenké plátky nakrájené, neoloupané brambory, upečené v troubě dozlatova.

Cibulové křeháče

Křeháče jsou skvělou přílohou k různým masům, ale velice chutné jsou také k pivu či vínu jako slaná pochutina.

Karásky

Chutné pečivo našich babiček podobné dnešním pletenkám.

Kmínové rohlíčky k pivu

Staročeský recept z druhé poloviny 18. století, kde byly u ingrediencí uváděny loty a žejdlíky, proto jsme ho pro vás upravili, aby byl k pochopení … mimochodem, 1 lot je 16,05 gramů, žejdlík pak 0,484 litru.

Krkonošský toč

Bramborová placka zapečená v troubě, servírovaná zatočená do tvaru závinu.

Moravské škvarkové brambory

Upečené brambory s kysaným zelím a škvarkama, zalité zakysanou smetanou.

Pečené šišky (k omáčkám)

Kynuté pečené šišky, které se v některých regionech naší země podávají nejen k různým druhům omáček, ale když zbydou, tak i na sladko – třeba s povidly.

Plzeňské rozpeky, rozpíčky a vdolky (na sucho pečené i smažené)

Velké rozpeky se u nás pečou k houbové omáčce a dušené mrkvi, malé k čočce nebo fazolím. Recept jsem podědila po babičce a mamince.

Posopky

Posopky jsou kynuté malé bochánky těsta upečené v troubě dozlatova. Je to vlastně pečivo. Podávají se k různým omáčkám, zvlášť v míse a každý strávník si jich bere dle chuti a láme do servírované omáčky.

Rozpeky

Rozpeky se hodí jako příloha k omáčkám (hřibové, křenové, česnekové … nebo k dušené mrkvi). Vyzkoušejte někdy místo klasických knedlíků. Budete mile překvapeni!

Rozpeky II.

Suché vdolky, které se v minulosti přikusovaly k polévkám, ale i jiným pokrmům, nebo mastily máslem, jedly samotné a zapíjely, mlékem nebo čajem. Recept je z Plzeňska, pekly se však i jinde.

Sádelníky

Sádelníky se dělávaly většinou po zabíjačce, když bylo čerstvé sádlo. Příprava těsta je podobná jak u listové těsta. Sádelníky se buď plnily jako šátečky povidly, nebo vykrajovaly různé tvary a ty pak obalily v moučkovém cukru, podobně jako boží milosti. Slaná varianta se sypala mákem.

Slané vdolky jako příloha

Vykynuté vdolky upečené v troubě, podávané jako příloha k uzenému, pečenému nebo i dušenému masu.

Škvarkové křeháče

Staročeský recept na slané pečivo vhodné jako příloha například k obědovým polévkám, či jako mlsání k pivu či vínu.

Škvarkové placky s mákem

Klasika našich babiček, která k podzimu neodmyslitelně patří. Nemusíte však hned porážet prase, v dnešní době jsou už čerstvé škvarky lehce k dostání u každého řezníka. Nezapomeňte každou placku posypat řádnou vrstvou máku. Tak chutnají totiž nejlépe.

Šoulet

Šoulet je původní židovské jídlo, které se připravuje z luštěnin, v tomto případě hrachu a krup. Většinou se servíruje jako příloha k uzenému nebo opečeným klobáskám.

Valašské pečáky

Na plátky nebo kostky pokrájené brambory, zapečené v troubě na sucho, pak promíchané se sádlem, česnekem a solí.

Vamberecká pochoutka

Skvělá příloha hlavně k uzeninám.

Velikonoční svítek – tradiční velikonoční nádivka

Hlavička, velikonoční buchta, sekanice, sekanina, nebo velikonoční svítek. Tak se říká velikonoční nádivce, tradičnímu svátečnímu pokrmu a zároveň jedné z nejoblíbenějších příloh, která se během Velikonoc připravuje po celém světě v mnoha variantách. Podle tradice se podává na Bílou sobotu, kdy končí půst. „Půsťte“ se s námi do přípravy tradiční staročeské varianty s kopřivami, vláčnému těstu a zlatavé křupavé kůrce neodoláte!

Vrzholce

Vrzholce se přikusovaly třeba k bramborové polévce nebo jedly teplé samotné a zapíjely bílou kávou nebo čajem. Starý recept na bramborové vdolky z Podkrkonoší.

Přejít na stranu:

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.