REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

pečené

Bramborové dukátky

Na tenké plátky nakrájené, neoloupané brambory, upečené v troubě dozlatova.

Cibulové křeháče

Křeháče jsou skvělou přílohou k různým masům, ale velice chutné jsou také k pivu či vínu jako slaná pochutina.

Karásky

Chutné pečivo našich babiček podobné dnešním pletenkám.

Kmínové rohlíčky k pivu

Staročeský recept z druhé poloviny 18. století, kde byly u ingrediencí uváděny loty a žejdlíky, proto jsme ho pro vás upravili, aby byl k pochopení … mimochodem, 1 lot je 16,05 gramů, žejdlík pak 0,484 litru.

Krkonošský toč

Bramborová placka zapečená v troubě, servírovaná zatočená do tvaru závinu.

Moravské škvarkové brambory

Upečené brambory s kysaným zelím a škvarkama, zalité zakysanou smetanou.

Pečené šišky (k omáčkám)

Kynuté pečené šišky, které se v některých regionech naší země podávají nejen k různým druhům omáček, ale když zbydou, tak i na sladko – třeba s povidly.

Plzeňské rozpeky, rozpíčky a vdolky (na sucho pečené i smažené)

Velké rozpeky se u nás pečou k houbové omáčce a dušené mrkvi, malé k čočce nebo fazolím. Recept jsem podědila po babičce a mamince.

Posopky

Posopky jsou kynuté malé bochánky těsta upečené v troubě dozlatova. Je to vlastně pečivo. Podávají se k různým omáčkám, zvlášť v míse a každý strávník si jich bere dle chuti a láme do servírované omáčky.

Rozpeky

Rozpeky se hodí jako příloha k omáčkám (hřibové, křenové, česnekové … nebo k dušené mrkvi). Vyzkoušejte někdy místo klasických knedlíků. Budete mile překvapeni!

Rozpeky II.

Suché vdolky, které se v minulosti přikusovaly k polévkám, ale i jiným pokrmům, nebo mastily máslem, jedly samotné a zapíjely, mlékem nebo čajem. Recept je z Plzeňska, pekly se však i jinde.

Sádelníky

Sádelníky se dělávaly většinou po zabíjačce, když bylo čerstvé sádlo. Příprava těsta je podobná jak u listové těsta. Sádelníky se buď plnily jako šátečky povidly, nebo vykrajovaly různé tvary a ty pak obalily v moučkovém cukru, podobně jako boží milosti. Slaná varianta se sypala mákem.

Slané vdolky jako příloha

Vykynuté vdolky upečené v troubě, podávané jako příloha k uzenému, pečenému nebo i dušenému masu.

Škvarkové křeháče

Staročeský recept na slané pečivo vhodné jako příloha například k obědovým polévkám, či jako mlsání k pivu či vínu.

Škvarkové placky s mákem

Klasika našich babiček, která k podzimu neodmyslitelně patří. Nemusíte však hned porážet prase, v dnešní době jsou už čerstvé škvarky lehce k dostání u každého řezníka. Nezapomeňte každou placku posypat řádnou vrstvou máku. Tak chutnají totiž nejlépe.

Šoulet

Šoulet je původní židovské jídlo, které se připravuje z luštěnin, v tomto případě hrachu a krup. Většinou se servíruje jako příloha k uzenému nebo opečeným klobáskám.

Valašské pečáky

Na plátky nebo kostky pokrájené brambory, zapečené v troubě na sucho, pak promíchané se sádlem, česnekem a solí.

Vamberecká pochoutka

Skvělá příloha hlavně k uzeninám.

Velikonoční svítek – tradiční velikonoční nádivka

Hlavička, velikonoční buchta, sekanice, sekanina, nebo velikonoční svítek. Tak se říká velikonoční nádivce, tradičnímu svátečnímu pokrmu a zároveň jedné z nejoblíbenějších příloh, která se během Velikonoc připravuje po celém světě v mnoha variantách. Podle tradice se podává na Bílou sobotu, kdy končí půst. „Půsťte“ se s námi do přípravy tradiční staročeské varianty s kopřivami, vláčnému těstu a zlatavé křupavé kůrce neodoláte!

Vrzholce

Vrzholce se přikusovaly třeba k bramborové polévce nebo jedly teplé samotné a zapíjely bílou kávou nebo čajem. Starý recept na bramborové vdolky z Podkrkonoší.

Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy