Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Články

V naší databázi je nyní 4807 gastronomických článků.

Aktuálně 10

Aktuální informace o našem webu, ale i o dalších událostech z našeho domácího světa gurmetů. Zde vám připomeneme hlavní události, které by jste neměli přehlédnout. Například zahájení vysílání nového pořadu o vaření v TV, aktuální statistiky a průzkumy, průšvihy prodejen a výrobců potravin, některé zajímavé akce … a když nenajdete ke čtení nic zajímavého v novinkách, klikněte k nám do archivu!

Podkategorie: Aktuálně – archiv článků

Škola vaření 281

Říká se, že učený z nebe nespadl. A tak v této ktegorii u nás najdete články jak pro úplné kuchařské elévy, tak i pro mírně pokročilé kuchtíky. Ovšem poučit se tu mohou i staří mazáci, mistři svého cechu! Stačí kliknout a vybrat si příslušnou podkategorii, co vás zrovna zajímá a s čím si právě nevíte rady, nebo jen tak, pro inspiraci a vzdělání. Doufáme, že se u nás poučíte, pobavíte a hlavně proniknete do tajů dobré kuchyně díky našim skvělým mistrům zlaté vařečky a jejich článkům.

Barmanská a someliérská škola 113

Zde se dozvíte o nápojích, o jejich původu, složení, ale také o tom, jak je vtipně promíchat tak, aby jste vytvořili skvělý koktejl. A ne jen to! Mistr sommelier vám prozradí, jak vybrat to správné víno k vašemu menu, na kolik stupňů se má víno chladit, kde skladovat, či jak dlouho ho nechat “dýchat” … I v této naší kategorii článků najdete mnoho rad, tipů a informací, díky kterým se stanete nejen úspěšným hostitelem, ale v restauraci při diskuzi se sommelierem nebudete za neználka. :)

Škola začínajícího houbaře 57

Každé léto při procházce v lese někdy až zakopáváme o roztodivné houby. Bývá jich často nepřeberné množství jak tvarů, tak i barev a velikostí. Ovšem které patří na talíř a které ne, to se dozvíte právě v této naší škole začínajícího houbaře. A nejen to! Máme tu pro vás články o tepelné úpravě hub, dozvíte se, jak je skladovat a mnoho dalších tipů a triků, jak s nimi zacházet. Autorem většiny článků je uznávaný amatérský mykolog Dalibor Marounek.

Kuchařské vychytávky, rady a tipy do kuchyně 220

Rad a tipů do kuchyně není nikdy dost! Jak jeden starý, ale velice chytrý mistr kuchař řekl, kuchařem se člověk učí celý život a stejně není v lidských silách znát a umět všechno z kuchařských dovedností. Doba je hektická a tak si člověk ulehčuje práci i v kuchyni různými novými technologiemi přípravy. Ale rozhodně by jsem neměli zapomínat ani na tradiční a osvědčené postupy našich babiček a prababiček! A těch triků, jak si ulehčit život v kuchyni, je snad na tisíce ….

Domácí výroba vín, moštů, likérů, destilátů 4

Vše o výrobě alkoholických, ale i nealkoholických nápojů v domácích podmínkách. Zde najdete návody, tipy a rady, prostě povídání o výrobě destilátů, ale i sladčích likérů, či moštů a dalších chutných tekutin vhodných ke konzumaci s přáteli doma nebo někde na dovolené, například z nezralých ořechů či malin. Ovšem máme tu články i pro začínající vinaře. Nebo nevíte, jaký je postup při výrobě piva? Ano, u nás najdete i rady na výrobu například vřesového piva.

Atlasy a encyklopedie 1442

Těch surovin, co je možné použít v kuchyni, je snad na tisíce! Některé známe již od dětství, na jiné jsme třeba ještě ani nenarazili. Víte například že jedlých ryb existuje na světě více jak 2 tisíce druhů? A co ovoce? Vsadím se, že neznáte všechny druhy co rostou ve světě. Nic si z toho nedělejte, já také ne! :) Stejně tak bylinky. Nevím jak vy, ale já jich poznám jen několik, přitom jich jsou plné louky. Jen se v nich vyznat. V této kategorii článků najdete naše atlasy a encyklopedie, které průběžně doplňujeme, snad v nich najdete, co právě hledáte!

Gastronomický kalendář 114

V našem kalendáři najdete všchny významné dny pro gurmány, či gurmety, ale i ostatní milovníky dobrého jídla a pití. Některé datumy se vám budou možná zdát zdánlivě špatně zařazené, že s jídlem či pitím nemají co dělat. Ae nemylte se! I když vás některý termín překvapí, po přečtení článku jistě pochopíte, proč byl zařazen do našeho gastro kalendáře. A co ještě v této kategorii najdete? Tak například termíny a povídání o gastronomických akcích pořádaných po celém Česku.

Recepty, návody a rady profesionálů 815

Naši skvělí kuchaři rádi poradí, jak si doma připravit jídla v těch nejmodernějších domácích spotřebičích, či jakou trobu nebo jiný moderní výrobek si pořídit do kuchyně a další důležité rady ohledně práce v moderní kuchyni. Gastronomické firmy zase představí to nejlepší z jejich nabídky, například pekaři nám poví, jaké pečivo je hit letošního roku, cukráři nám zase prozradí, jak na fondán, nebo kde koupit ten nejlepší, vinaři … tak ti vás také nenechají ve štychu!

Zajímavosti z domova i ze světa gastronomie 292

Pořád se něco děje! Jak v Česku, tak ve světě. A to platí i pro svět gastronomie. Zajímavém postřehy máme v této kategorii článků rozdělené do dvou rubrik. Jedna obsahuje články o nepřéhlednutelných zajímavostech z domova, v druhé se dočtete o tom, co jsme pro vás našli za novinky ve světě gurmánů.

Známé osobnosti, jídlo a pití 116

Víte, co měl nejradši k obědu T. G. Masaryk? A který světoznámý kuchař vydal nejvíce kuchařek? A co české celebrity? Herci, zpěváci, politici? Víte, na čem si nejraději pochutnávají? Nevíte? Nevadí! V této kategorii článků vám o celebritách pozradíme věci, co jste o nich sami nevěděli. A některé nám dali pro vás i skvělé recepty!

Fitness strava, zdravý životní styl a zdravé stravování 17

Co jíst či naopak raději vynechat ve fitness jídelníčku? To se dozvíte právě tady v naší rubrice pro milovníky fitness životného stylu. U nás najdete články nejen od naší kamarádky Veroniky, ale i od dalších autorů, znalců fitness stravování. Zdravý životní styl a kondiční posilování je dnes moderní téma, ovšem je třeba nezapomínat, že při fitness nejde jen o pohyb, ale také o vhodné jídlo a pití, které dodá tělu nejen vitamíny, ale i další potřebné látky pro sportovně založené lidičky.

Diety a zdravotní pokrmy, dietologie, detoxikace organismu 68

V této kapitole najdete články o hubnutí, návody na diety, ale i seriózní odborné články na výživu vhodnou při různých zdravotních onemocněních. Také se zde dočtete, jak se dá pomocí pití a jídla zbavit organismu špatných látek. A je toho mnohem a mnohem více. Jen pozor, je rozdíl mezi dietou drženou za účelem snížené tělesné váhy a dietou, kterou musíme držet při různých zdravotních potížích. Dietologie je velká věda a proto jsme převzali články některých významných dietologů, kteří ví, jak je lidské tělo choulostivé a jakým jídlem lze člověku pomoci při zdravotních problémech.

Poradna pro budoucí a kojící maminky 16

V této kategorii článků najdete rady, tipy a návody pro budoucí a kojící ženy. Právě těhotné ženy si musí velice hlídat, co dají do úst. A pro kojící maminky to platí dvojnásob! Máme tu dvě kategorie, tak snad u nás najdete všechny informace, co hledáte. Přejeme vám i vašemu miminku a to ať tomu v bříšku, nebo tomu již narozenému, ať se vám oboum velmi daří a jste zdraví na těle a vy maminko i na duchu!

Video recepty, návody a nápady z YOU TUBE, Facebooku a dalších zdrojů 225

Zde, v této kategorii článků najdete zajímavá videa z provoněných kuchyní celého světa. Nejen recepty, ale i různé návody a nápady, jak si lehce poradit v kuchyni. Videa jsme pro vás posdíleli z You Tube a Facebooku. Pokud nějaké podobné máte na svém profilu a nám tu chybí, neváhejte nám poslat link. Rádi ho posdílíme! To platí i pro vaše autorská povedená videa z vašich provoněných kuchyní!

Recepty a kuchařské postupy ve fotografii, krok za krokem 11

Není nad podrobný recept s fotografiemi! Co přesně nevyjádří text, prozradí fotky jednotlivých kroků … ovšem bez dobrého popisu by to stejně nešlo! A tak jsme pro vás připravili vyzkoušené recepty, které byly nafoceny, pěkně krok za krokem, včetně podrobných popisů přípravy! Snad si nějaký vyberete a vyzkoušíte. Tyto, zde uvedené, fungují na 100 %!

Historie gastronomie 78

Vzpomínáte si, kolik stál například smažený řízek s bramborovým salátem za hluboké totality? Ne? Zde najdete například několik jídelních lístků z minulého století. Budete se divit, co vše a zakolik se tehdy nabízelo v restauracích a hospodách. A co dobové reklamy? Pamatujete, jaké byly? Máme tu i jiné fotografie a staré dokumenty. Například stroje a přístroje do kuchyně našich pra, pra dědů, kdy se ještě svítilo svíčkou a elektřina v chalupách nebyla.

Otázky a odpovědi z kuchyně, aneb víte co je (jsou) ...? 8

Není den, kdy by mě do e-mailu nepřišel nějaký ten čtěnářský dotaz. A tak vznikl nápad na tuto rubriku. Nevíte, jakou zvolit odrůdu brambor na salát? Bojíte se, že vaše omáčka příliš zhoustne? A čím to? Na takové a další otázky zde narazíte a my se je budeme snažit všechny zodpovědět! Tak se nebojte a ptejte se, my vám rádi odpovíme, pokud budeme vědět a pokud ne, tak se za vás zeptáme odborníků. Sami budeme rádi, že se dozvíme něco nového!

(Nejen) slavnostní menu, stolování, prostírání 163

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít! Kromě nabídky menu k různým příležitostem se v této rubrice dočtete o správné úpravě stolu, o prostírání …

Vaše příběhy 23

Povídání slavných osobností, ale i vás, čtenářů našeho webu. Příběhy z minulosti, ale i současné, které často chytnou za srdíčko, nebo jen pobaví. Přesto jsme zde v naší redakci vděční za každou historku či povídání, co nám pošlete! Předem moc děkujeme. Nebojte se a napište nám. Máme jen jednu podmínku pro zveřejnění, text musí mít nějakou spojitost s jídlem či pitím, případně jinou činností související s gastronomií.

Dětská kuchařka, poradna pro školáky a jejich rodiče 14

V této kategorii článků se mohou děti inspirovat recepty, které hravě uvaří sami, ale i rodiče zde najdou inspiraci pro své ratolesti na vtipné svačinky apod. Je to taková kategorie článků jak pro malé, tak velké kuchtíky. :)

Nové gastronomické produkty a výrobky na českém trhu 138

To nejzajímavější z nových výrobků, které se v poslední době objevily na našem trhu. Například nová vína, tvrdý alkohol, ale i rybí konzervy a další gastronomické výrobky a to nejen ty k jídlu. Naleznete zde i recenze na kuchyňské spotřebiče a další pomůcky skvělé pro přípravu jídel a nápojů. Tak neváhejte a nechte se inspirovat profesionály!

Gastronomické vtipy, vtipná videa, reklamy 220

Vtipy z celého světa zaměřené na opilce a ožungry, ale i na gurmány a gurmety! A to není vše, také vtipná videa a skeče, kde jídlo a nápoje hrají prim! Tak neváhejte a pobavte se naší sbírkou vtipů! A pokud znáte také nějaký ten dobrý, gastronomický, sem s ním, rádi ho zveřejníme. Stačí nám ho poslat na e-amil!

Téma měsíce - archiv 128

Články dříve uvedené v ketgorii článků “Téma měsíce”, tedy články, které byly uveřejněné na hlavní stránce našeho webu.

Básně 5

Co říci o této rubrice? Slavní básníci, ale i ti méně známí si hledají různá témata pro své veršování. Tak proč nevelebit i jídlo či pití? Existuje stovky děl na toto téma a tak zde pro úplnost pár textů uvádíme.


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.