REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Články

V naší databázi je nyní 4579 gastronomických článků.

Aktuálně 9

Aktuální informace o našem webu, ale i o dalších událostech z našeho domácího světa gurmetů. Zde vám připomeneme hlavní události, které by jste neměli přehlédnout. Například zahájení vysílání nového pořadu o vaření v TV, aktuální statistiky a průzkumy, průšvihy prodejen a výrobců potravin, některé zajímavé akce … a když nenajdete ke čtení nic zajímavého v novinkách, klikněte k nám do archivu!

Podkategorie: Aktuálně – archiv článků

Škola vaření 275

Říká se, že učený z nebe nespadl. A tak v této ktegorii u nás najdete články jak pro úplné kuchařské elévy, tak i pro mírně pokročilé kuchtíky. Ovšem poučit se tu mohou i staří mazáci, mistři svého cechu! Stačí kliknout a vybrat si příslušnou podkategorii, co vás zrovna zajímá a s čím si právě nevíte rady, nebo jen tak, pro inspiraci a vzdělání. Doufáme, že se u nás poučíte, pobavíte a hlavně proniknete do tajů dobré kuchyně díky našim skvělým mistrům zlaté vařečky a jejich článkům.

Barmanská a someliérská škola 104

Zde se dozvíte o nápojích, o jejich původu, složení, ale také o tom, jak je vtipně promíchat tak, aby jste vytvořili skvělý koktejl. A ne jen to! Mistr sommelier vám prozradí, jak vybrat to správné víno k vašemu menu, na kolik stupňů se má víno chladit, kde skladovat, či jak dlouho ho nechat “dýchat” … I v této naší kategorii článků najdete mnoho rad, tipů a informací, díky kterým se stanete nejen úspěšným hostitelem, ale v restauraci při diskuzi se sommelierem nebudete za neználka. :)

Škola začínajícího houbaře 53

Každé léto při procházce v lese někdy až zakopáváme o roztodivné houby. Bývá jich často nepřeberné množství jak tvarů, tak i barev a velikostí. Ovšem které patří na talíř a které ne, to se dozvíte právě v této naší škole začínajícího houbaře. A nejen to! Máme tu pro vás články o tepelné úpravě hub, dozvíte se, jak je skladovat a mnoho dalších tipů a triků, jak s nimi zacházet. Autorem většiny článků je uznávaný amatérský mykolog Dalibor Marounek.

Kuchařské vychytávky, rady a tipy do kuchyně 215

Rad a tipů do kuchyně není nikdy dost! Jak jeden starý, ale velice chytrý mistr kuchař řekl, kuchařem se člověk učí celý život a stejně není v lidských silách znát a umět všechno z kuchařských dovedností. Doba je hektická a tak si člověk ulehčuje práci i v kuchyni různými novými technologiemi přípravy. Ale rozhodně by jsem neměli zapomínat ani na tradiční a osvědčené postupy našich babiček a prababiček! A těch triků, jak si ulehčit život v kuchyni, je snad na tisíce ….

Domácí výroba vín, moštů, likérů, destilátů 4

Vše o výrobě alkoholických, ale i nealkoholických nápojů v domácích podmínkách. Zde najdete návody, tipy a rady, prostě povídání o výrobě destilátů, ale i sladčích likérů, či moštů a dalších chutných tekutin vhodných ke konzumaci s přáteli doma nebo někde na dovolené, například z nezralých ořechů či malin. Ovšem máme tu články i pro začínající vinaře. Nebo nevíte, jaký je postup při výrobě piva? Ano, u nás najdete i rady na výrobu například vřesového piva.

Atlasy a encyklopedie 1381

Těch surovin, co je možné použít v kuchyni, je snad na tisíce! Některé známe již od dětství, na jiné jsme třeba ještě ani nenarazili. Víte například že jedlých ryb existuje na světě více jak 2 tisíce druhů? A co ovoce? Vsadím se, že neznáte všechny druhy co rostou ve světě. Nic si z toho nedělejte, já také ne! :) Stejně tak bylinky. Nevím jak vy, ale já jich poznám jen několik, přitom jich jsou plné louky. Jen se v nich vyznat. V této kategorii článků najdete naše atlasy a encyklopedie, které průběžně doplňujeme, snad v nich najdete, co právě hledáte!

Gastronomický kalendář 104

V našem kalendáři najdete všchny významné dny pro gurmány, či gurmety, ale i ostatní milovníky dobrého jídla a pití. Některé datumy se vám budou možná zdát zdánlivě špatně zařazené, že s jídlem či pitím nemají co dělat. Ae nemylte se! I když vás některý termín překvapí, po přečtení článku jistě pochopíte, proč byl zařazen do našeho gastro kalendáře. A co ještě v této kategorii najdete? Tak například termíny a povídání o gastronomických akcích pořádaných po celém Česku.

Recepty, návody a rady profesionálů 734

Naši skvělí kuchaři rádi poradí, jak si doma připravit jídla v těch nejmodernějších domácích spotřebičích, či jakou trobu nebo jiný moderní výrobek si pořídit do kuchyně a další důležité rady ohledně práce v moderní kuchyni. Gastronomické firmy zase představí to nejlepší z jejich nabídky, například pekaři nám poví, jaké pečivo je hit letošního roku, cukráři nám zase prozradí, jak na fondán, nebo kde koupit ten nejlepší, vinaři … tak ti vás také nenechají ve štychu!

Zajímavosti z domova i ze světa gastronomie 284

Pořád se něco děje! Jak v Česku, tak ve světě. A to platí i pro svět gastronomie. Zajímavém postřehy máme v této kategorii článků rozdělené do dvou rubrik. Jedna obsahuje články o nepřéhlednutelných zajímavostech z domova, v druhé se dočtete o tom, co jsme pro vás našli za novinky ve světě gurmánů.

Známé osobnosti, jídlo a pití 114

Víte, co měl nejradši k obědu T. G. Masaryk? A který světoznámý kuchař vydal nejvíce kuchařek? A co české celebrity? Herci, zpěváci, politici? Víte, na čem si nejraději pochutnávají? Nevíte? Nevadí! V této kategorii článků vám o celebritách pozradíme věci, co jste o nich sami nevěděli. A některé nám dali pro vás i skvělé recepty!

Fitness strava, zdravý životní styl a zdravé stravování 17

Co jíst či naopak raději vynechat ve fitness jídelníčku? To se dozvíte právě tady v naší rubrice pro milovníky fitness životného stylu. U nás najdete články nejen od naší kamarádky Veroniky, ale i od dalších autorů, znalců fitness stravování. Zdravý životní styl a kondiční posilování je dnes moderní téma, ovšem je třeba nezapomínat, že při fitness nejde jen o pohyb, ale také o vhodné jídlo a pití, které dodá tělu nejen vitamíny, ale i další potřebné látky pro sportovně založené lidičky.

Diety a zdravotní pokrmy, dietologie, detoxikace organismu 68

V této kapitole najdete články o hubnutí, návody na diety, ale i seriózní odborné články na výživu vhodnou při různých zdravotních onemocněních. Také se zde dočtete, jak se dá pomocí pití a jídla zbavit organismu špatných látek. A je toho mnohem a mnohem více. Jen pozor, je rozdíl mezi dietou drženou za účelem snížené tělesné váhy a dietou, kterou musíme držet při různých zdravotních potížích. Dietologie je velká věda a proto jsme převzali články některých významných dietologů, kteří ví, jak je lidské tělo choulostivé a jakým jídlem lze člověku pomoci při zdravotních problémech.

Poradna pro budoucí a kojící maminky 16

V této kategorii článků najdete rady, tipy a návody pro budoucí a kojící ženy. Právě těhotné ženy si musí velice hlídat, co dají do úst. A pro kojící maminky to platí dvojnásob! Máme tu dvě kategorie, tak snad u nás najdete všechny informace, co hledáte. Přejeme vám i vašemu miminku a to ať tomu v bříšku, nebo tomu již narozenému, ať se vám oboum velmi daří a jste zdraví na těle a vy maminko i na duchu!

Video recepty, návody a nápady z YOU TUBE, Facebooku a dalších zdrojů 213

Zde, v této kategorii článků najdete zajímavá videa z provoněných kuchyní celého světa. Nejen recepty, ale i různé návody a nápady, jak si lehce poradit v kuchyni. Videa jsme pro vás posdíleli z You Tube a Facebooku. Pokud nějaké podobné máte na svém profilu a nám tu chybí, neváhejte nám poslat link. Rádi ho posdílíme! To platí i pro vaše autorská povedená videa z vašich provoněných kuchyní!

Recepty a kuchařské postupy ve fotografii, krok za krokem 10

Není nad podrobný recept s fotografiemi! Co přesně nevyjádří text, prozradí fotky jednotlivých kroků … ovšem bez dobrého popisu by to stejně nešlo! A tak jsme pro vás připravili vyzkoušené recepty, které byly nafoceny, pěkně krok za krokem, včetně podrobných popisů přípravy! Snad si nějaký vyberete a vyzkoušíte. Tyto, zde uvedené, fungují na 100 %!

Historie gastronomie 64

Vzpomínáte si, kolik stál například smažený řízek s bramborovým salátem za hluboké totality? Ne? Zde najdete například několik jídelních lístků z minulého století. Budete se divit, co vše a zakolik se tehdy nabízelo v restauracích a hospodách. A co dobové reklamy? Pamatujete, jaké byly? Máme tu i jiné fotografie a staré dokumenty. Například stroje a přístroje do kuchyně našich pra, pra dědů, kdy se ještě svítilo svíčkou a elektřina v chalupách nebyla.

Otázky a odpovědi z kuchyně, aneb víte co je (jsou) ...? 8

Není den, kdy by mě do e-mailu nepřišel nějaký ten čtěnářský dotaz. A tak vznikl nápad na tuto rubriku. Nevíte, jakou zvolit odrůdu brambor na salát? Bojíte se, že vaše omáčka příliš zhoustne? A čím to? Na takové a další otázky zde narazíte a my se je budeme snažit všechny zodpovědět! Tak se nebojte a ptejte se, my vám rádi odpovíme, pokud budeme vědět a pokud ne, tak se za vás zeptáme odborníků. Sami budeme rádi, že se dozvíme něco nového!

(Nejen) slavnostní menu, stolování, prostírání 151

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít! Kromě nabídky menu k různým příležitostem se v této rubrice dočtete o správné úpravě stolu, o prostírání …

Vaše příběhy 23

Povídání slavných osobností, ale i vás, čtenářů našeho webu. Příběhy z minulosti, ale i současné, které často chytnou za srdíčko, nebo jen pobaví. Přesto jsme zde v naší redakci vděční za každou historku či povídání, co nám pošlete! Předem moc děkujeme. Nebojte se a napište nám. Máme jen jednu podmínku pro zveřejnění, text musí mít nějakou spojitost s jídlem či pitím, případně jinou činností související s gastronomií.

Dětská kuchařka, poradna pro školáky a jejich rodiče 13

V této kategorii článků se mohou děti inspirovat recepty, které hravě uvaří sami, ale i rodiče zde najdou inspiraci pro své ratolesti na vtipné svačinky apod. Je to taková kategorie článků jak pro malé, tak velké kuchtíky. :)

Nové gastronomické produkty a výrobky na českém trhu 128

To nejzajímavější z nových výrobků, které se v poslední době objevily na našem trhu. Například nová vína, tvrdý alkohol, ale i rybí konzervy a další gastronomické výrobky a to nejen ty k jídlu. Naleznete zde i recenze na kuchyňské spotřebiče a další pomůcky skvělé pro přípravu jídel a nápojů. Tak neváhejte a nechte se inspirovat profesionály!

Gastronomické vtipy, vtipná videa, reklamy 220

Vtipy z celého světa zaměřené na opilce a ožungry, ale i na gurmány a gurmety! A to není vše, také vtipná videa a skeče, kde jídlo a nápoje hrají prim! Tak neváhejte a pobavte se naší sbírkou vtipů! A pokud znáte také nějaký ten dobrý, gastronomický, sem s ním, rádi ho zveřejníme. Stačí nám ho poslat na e-amil!

Téma měsíce - archiv 116

Články dříve uvedené v ketgorii článků “Téma měsíce”, tedy články, které byly uveřejněné na hlavní stránce našeho webu.

Básně 5

Co říci o této rubrice? Slavní básníci, ale i ti méně známí si hledají různá témata pro své veršování. Tak proč nevelebit i jídlo či pití? Existuje stovky děl na toto téma a tak zde pro úplnost pár textů uvádíme.


reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy