REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Udíme

Důležité rady pro uzení, způsoby uzení, jaké maso je vhodné udit … prostě zde se dozvíte vše o uzení ryb, vepřového, telecího a jehněčího masa a zvěřiny. Přečtete si, že konzervačního účinku uzení využijete i při výrobě salámů a klobás. V této rubrice najdete prostě mnoho tipů a triků, jak si vyudit ten nejlepší masný výrobek na váš stůl.


Co jiného kromě masa lze ještě udit?

Že se udí maso, nebo výrobky zněj, to ví asi i malý školák, ale že se dají udit vejce?

Druhy ryb doporučené k uzení

Následující seznam představuje stručný přehled nejběžnějších druhů ryb. Samozřejmě existuje ještě mnoho dalších druhů, které lze rovněž použít k uzení.

Hygiena při uzení

Jestliže nejste nadšeni ani z umývání nádobí v kuchyni, budete při čištění pomůcek k uzení bohužel trochu naříkat. Avšak co musí být, to musí být. Samotná udírna nebo komín pro uzení, pokud v nich udíte stále totéž, to znamená buď maso a uzeniny, nebo výhradně ryby, nepotřebují kromě odstranění tuku a sazí žádné speciální čištění. Naopak háky a skříňové udírny vyžadují nejvyšší stupeň čistoty.

Koření vhodné k uzení ryb

O koření (ochucování) mohou být samozřejmě vedeny spory, obzvlášť při kořenění rybích pokrmů …

Maso vhodné k uzení

Udíme vepřové, telecí, jehněčí, také zvěřinu, vejce …

Nálevy a koření při uzení

… Sůl v nálevu sama o sobě nestačí. Pro uzené maso s individuální chutí se mohou použít různá koření, avšak pouze taková, která vhodně doplňují chuť, a jenom ve vyzkoušeném množství …

Nasolení při uzení masa

Pouze kouř k uzení nestačí. Maso, které se jinak snadno kazí, se solením nejen ochucuje, ale především se prodlužuje jeho trvanlivost, to znamená, že se zabraňuje jeho rozkladu působením mikroorganizmů …

Nasolování ryb

Správné nasolení je při uzení ryb alfou a omegou úspěchu. Následující rady mohou být pouze záchytnými body tohoto tématu, které má mnoho různých variací. A ještě dodám: Zkoušením se člověk učí! (autor: Egon Binder)

Porcování, chlazení a skladování ryb

Důležité rady a tipy, jak připravovat a skledovat vyuzené ryby.

Povaření masa před uzením, uzení povařeného masa

Zkušení řezníci radí naložené šrůtky maso před uzením ještě povařit. Nejde o klasické vaření při bodu varu, ale maso se nechá jen zatáhnout, tím změní texturu a při uzení tolik nevykapává. Kdo provozuje domácí uzení, jistě zná, když pověsíme do udírny třeba kilový bůček, po uzení, v závislosti na teplotě a času při kterém udíme, vytáhneme z udírny třeba jen půl kilový kousek uzeného masa. Předvařením toto „smršťování“ omezíme.

Prát – spojka do klobás

Na výrobu klobás a některých dalších masných výrobků je potřeba spojky z hovězího masa, která slouží k zvýšení pojivosti výrobků, prát je tedy jemně umleté nasolené hovězí maso (většinou) s přídavkem vody, pokud používáme nenasolené, čerstvé maso, přidáváme do prátu ještě 3 % solící směsi.

Solení na sucho s použitím rychlosoli (dusitanové směsi)

Chceme-li si vyudit maso rychle, bez zdržování pracným a zdlouhavým solením pomocí láku, je vhodné použít metodu nasolení masa rychlosolí, která se dá koupit pod názvem „Praganda“. Je v prodeji v drogeriích.

Sušení salámu po vyuzení

Vyuzený salám je třeba řádně vysušit!

Uzení masných výrobků

Konzervačního účinku uzení využijeme i při výrobě salámů a klobás. K uzení se smí používat pouze neošetřené dřevo, větve a vřes.

Uzení masných výrobků – dřevo na uzení

Uzení je tepelné zpracování masa a masných výrobků účinkem kouře a tepla spalováním tvrdého dřeva a pilin. Za nejlepší dřevo na uzení se považuje buk a dub …

Uzení ryb – kuchání

… V roce 1987 vyděsil spotřebitele potravinový skandál kvůli cizopasníkům (hlístice) v mořských rybách. Spolkové ministerstvo zdravotnictví vydalo nové „Nařízení o hygienických požadavcích na ryby a korýše“ …

Uzený bůček za použití rychlosoli

Bůček, ale i jiné druhy vepřového masa, vlastníme-li udírnu, si můžeme vyudit v jakémkoli ročním období, nemusíme být zrovna vlastníkem čuníka, stačí, když si koupíme kvalitní vepřový bok s kůží, aby šlo pověsit do udírny a do kusů masa vetřeme rychlosůl.

Způsoby uzení ryb

Stejně jako při uzení masa i při uzení ryb existují různé způsoby uzení, které se liší teplotou kouře, dobou uzení a trvanlivostí výsledného produktu.

Způsoby uzení v domácích udírnách

Rozlišujeme uzení studeným, teplým a horkým vzduchem. To znamená, že uzení provádíme za různých teplot a doby. Také trvanlivost vyuzených produktů je závislá na použité metodě uzení.
Přejít na stranu:

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.