REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Udíme

Důležité rady pro uzení, způsoby uzení, jaké maso je vhodné udit … prostě zde se dozvíte vše o uzení ryb, vepřového, telecího a jehněčího masa a zvěřiny. Přečtete si, že konzervačního účinku uzení využijete i při výrobě salámů a klobás. V této rubrice najdete prostě mnoho tipů a triků, jak si vyudit ten nejlepší masný výrobek na váš stůl.


Co jiného kromě masa lze ještě udit?

Že se udí maso, nebo výrobky zněj, to ví asi i malý školák, ale že se dají udit vejce?

Druhy ryb doporučené k uzení

Následující seznam představuje stručný přehled nejběžnějších druhů ryb. Samozřejmě existuje ještě mnoho dalších druhů, které lze rovněž použít k uzení.

Hygiena při uzení

Jestliže nejste nadšeni ani z umývání nádobí v kuchyni, budete při čištění pomůcek k uzení bohužel trochu naříkat. Avšak co musí být, to musí být. Samotná udírna nebo komín pro uzení, pokud v nich udíte stále totéž, to znamená buď maso a uzeniny, nebo výhradně ryby, nepotřebují kromě odstranění tuku a sazí žádné speciální čištění. Naopak háky a skříňové udírny vyžadují nejvyšší stupeň čistoty.

Koření vhodné k uzení ryb

O koření (ochucování) mohou být samozřejmě vedeny spory, obzvlášť při kořenění rybích pokrmů …

Maso vhodné k uzení

Udíme vepřové, telecí, jehněčí, také zvěřinu, vejce …

Nálevy a koření při uzení

… Sůl v nálevu sama o sobě nestačí. Pro uzené maso s individuální chutí se mohou použít různá koření, avšak pouze taková, která vhodně doplňují chuť, a jenom ve vyzkoušeném množství …

Nasolení při uzení masa

Pouze kouř k uzení nestačí. Maso, které se jinak snadno kazí, se solením nejen ochucuje, ale především se prodlužuje jeho trvanlivost, to znamená, že se zabraňuje jeho rozkladu působením mikroorganizmů …

Nasolování ryb

Správné nasolení je při uzení ryb alfou a omegou úspěchu. Následující rady mohou být pouze záchytnými body tohoto tématu, které má mnoho různých variací. A ještě dodám: Zkoušením se člověk učí! (autor: Egon Binder)

Porcování, chlazení a skladování ryb

Důležité rady a tipy, jak připravovat a skledovat vyuzené ryby.

Prát – spojka do klobás

Na výrobu klobás a některých dalších masných výrobků je potřeba spojky z hovězího masa, která slouží k zvýšení pojivosti výrobků, prát je tedy jemně umleté nasolené hovězí maso (většinou) s přídavkem vody, pokud používáme nenasolené, čerstvé maso, přidáváme do prátu ještě 3 % solící směsi.

Solení na sucho s použitím rychlosoli (dusitanové směsi)

Chceme-li si vyudit maso rychle, bez zdržování pracným a zdlouhavým solením pomocí láku, je vhodné použít metodu nasolení masa rychlosolí, která se dá koupit pod názvem „Praganda“. Je v prodeji v drogeriích.

Sušení salámu po vyuzení

Vyuzený salám je třeba řádně vysušit!

Uzení masných výrobků

Konzervačního účinku uzení využijeme i při výrobě salámů a klobás. K uzení se smí používat pouze neošetřené dřevo, větve a vřes.

Uzení masných výrobků – dřevo na uzení

Uzení je tepelné zpracování masa a masných výrobků účinkem kouře a tepla spalováním tvrdého dřeva a pilin. Za nejlepší dřevo na uzení se považuje buk a dub …

Uzení ryb – kuchání

… V roce 1987 vyděsil spotřebitele potravinový skandál kvůli cizopasníkům (hlístice) v mořských rybách. Spolkové ministerstvo zdravotnictví vydalo nové „Nařízení o hygienických požadavcích na ryby a korýše“ …

Uzený bůček za použití rychlosoli

Bůček, ale i jiné druhy vepřového masa, vlastníme-li udírnu, si můžeme vyudit v jakémkoli ročním období, nemusíme být zrovna vlastníkem čuníka, stačí, když si koupíme kvalitní vepřový bok s kůží, aby šlo pověsit do udírny a do kusů masa vetřeme rychlosůl.

Způsoby uzení ryb

Stejně jako při uzení masa i při uzení ryb existují různé způsoby uzení, které se liší teplotou kouře, dobou uzení a trvanlivostí výsledného produktu.

Způsoby uzení v domácích udírnách

Rozlišujeme uzení studeným, teplým a horkým vzduchem. To znamená, že uzení provádíme za různých teplot a doby. Také trvanlivost vyuzených produktů je závislá na použité metodě uzení.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy