REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Škola vaření – úplné základy

Tak právě jste porpve vkročili do kuchyně za účelem pokusit se něso uvařit. No neváhejte! není to tak těžké, jak ot na první pohled vypadá. A to uspokojení, když se pěkně nadlánete něčeho, co jste si připravili sami přesně podle svých chutí. Stejně tak je neuvěřitelný pocit, když vaše jídlo zmizne z talířů vašich nejbližších a objeví se jim na obličeji spokojený úsměv. Teprve potom vás vaření chytne za srdce a už nikdy nepustí!

Bujóny, česky vývary

Slovo bujón pochází z francouzského bouillir, což znamená vařit. Ve větším množství vody vaříme například maso, ryby, drůbež, kosti nebo zeleninu, voda se při tepelné úpravě obohacuje vůněmi a jinými látkami a stává se z ní bujón, tedy česky vývar. V podstatě jde o to, že vařené suroviny odevzdají své nejcennější látky vývaru, čím výživnější a hodnotnější jsou suroviny, tím je pak vývar silnější a kvalitnější.

Bylinky v kuchyni

Bylinky jsou vlastně většinou nedřevnatějící rostliny, velmi často jednoleté, mnohdy vypěstované ze semen. V kuchyni se používají jak jejich listy a květy, tak často i jejich semena, stonky a kořeny. Čerstvé nebo i sušené umějí úžasně dochutit různé saláty, omáčky, nádivky, pečené maso … Bylinky se však používají i v lékařství a především v lidovém léčitelství. Bylinkami se léčilo již v antice, dokonce jejich účinky znaly i nejranější civilizace. Přesto v minulosti jejich primární použití bylo jako koření v kuchyni. V neposlední řadě se v dřívějších dobách bylinkám přisuzoval i magický a náboženský význam!

Citróny nepatří jen do čaje!

Svou domácnost si po celý rok, ale zvláště v zimě, kdy každý vitamín má pro náš organismus cenu zlata, nedovedeme mnozí z nás představit bez citrónů. Obsahují nejenom ovocné kyseliny a cenný vitamín C, ale i draslík, sodík, vápník, magnézium, železo, fosfór, bílkoviny a vitamíny A a B, které jsou pro naši výživu nepostradatelné. Přední místo pak má v naší kuchyni citronová šťáva.

Česnek v kuchyni

V úplných základech vaření nesmí chybět povídání o česneku. Je všeobecně známý, přitom ne každý ví, jak moc je prospěšný našemu zdraví! Česnek je nepostradatelnou ingrediencí české kuchyně. Guláš bez česneku, nebo opečené topinky, či česká česnečka, všude tam by nám moc chyběl. Rovněž světová kuchyně by se bez česneku cítila nějak ošizená!

Domácí škvaření sádla

Kdo by v minulém století neznal chleba namazaný sádlem? Dříve nejčastější snídaně, večeře, ale často i oběd! Škvařené sádlo bylo v minulosti nejcennějším výrobkem ze zabíjačky a za války to byl jednoznačně energeticky nejhodnotnější produkt. A co dnes, je sádlo vůbec zdravé, máme ho jíst? A jak si připravíme chutné domácí škvarky?

Druhy gulášů, jejich technologie přípravy

Slovo „GULÁŠ“ pochází z německo-rakouského GULASCH, a to z maďarského GULYÁS – hovězí maso; původně pasák hovězího dobytka, toliko etymologický slovník jazyka českého. Guláš je tedy pokrm původem z maďarské kuchyně. Už dávno se ale na jeho přípravu nepoužívá jen masa hovězího … Řada možností ve volbě základních ingrediencí, poměrně rychlá a jednoduchá příprava, téměř nekonečná rozmanitost v použití přísad, příloh, koření a také pikantní chuť je příčinou takové oblíbenosti tohoto pokrmu.

Chuťovky, oblíbené občerstvení mnoha oslav, mejdanů a párty

Jednohubky, chlebíčky, kanapky, plněná vejce, masové a sýrové kuličky, různé tyčinky z těsta, smažené křupavé lupínky ze zeleniny, široká paleta salátů, obložené mísy a mnoho dalších chuťovek patří mezi oblíbené pohoštění jak mezi hosty, tak hostiteli pro svoji rozmanitou chuť, barevnou harmonii a atraktivní vzhled. A hostitel navíc může předvést svoji fantazii, důvtip, nápaditost a kuchařský um. V neposlední řadě se chuťovky dají jíst ve stoje, a korzovat s nimi, což je jejich asi největší předností.

Kávová panna cotta – recept, který si okamžitě zamilujete

O tomhle italském dezertu už jste určitě slyšeli. Ochutnat ho můžete v každé lepší cukrárně a restauraci. Většinou je však k dostání panna cotta s malinami nebo s jahodami. Pokud ale i vy rádi zkoušíte nové chutě, dejte šanci kávové panna cottě do skleničky!

Koření a semena – historie a použití v kuchyni

Bez koření se dnes neobejde žádný dobrý kuchtík či kuchařka. Právě obchod s kořením na naší zemi má tradici již přes neuvěřitelných 5 000 let! Málo které zboží má takovou historii. Díky obchodu s kořením v minulosti vznikaly dokonce i války trvající mnohdy i desítky let. Během staletých bojů o ovládnutí obchodu s kořením, kdy války pustošily a nové říše vznikaly a zase zanikaly, koření, jako například muškátový oříšek, skořice, zázvor, hřebíček, pepř či šafrán, ba i koření z Nového světa, jako byl oreláník, kakao a vanilka, se stále prodávalo. Kdysi mělo cenu zlata, což dnes naštěstí již není pravda a dobré koření koupíme bez problémů za přijatelné ceny.

Kuchařské techniky vaření

Je těžké vyjmenovat všechny techniky a postupy vaření, protože některé se spolu prolínají, jiné dobře doplňují a hlavně se liší také dobou ve které vznikly. Je jasné, že dříve se dusilo, či vařilo na páře jiným způsobem, než dnes, kdy se výrobci předhánějí s novinkami ulehčujícími různé kuchařské metody, některé nové „hračky” pak dřívější postupy úplně mění. Je však pravda, že základní filozofie vaření zůstává po staletí stejná, jen dnes více dbáme na uchování vitamínů a jiných důležitých látek v potravinách a tím i přizpůsobujeme různé techniky vaření moderní době.

Luštěniny – druhy luštěnin a jejich úprava

Luštěniny obsahují málo tuku (s výjimkou vyšších hodnot u sóji), a navíc obsahují dost tuku „hodného“ (jde o tzv. nenasycené mastné kyseliny), a jsou dodavateli minerálních látek jako vápníku, železa, hořčíku, draslíku, mědi a zinku. Obsahují nejen vitaminu E u sóji, ale i vlákniny. Luštěniny jsou vhodné jako součást prevence srdečně cévních onemocnění a konzumovat by je měli i diabetici; mimo jiné se totiž pomalu vstřebávají, takže po jídle nedochází k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi. Kromě toho jejich bílkoviny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Minutky z masa

Slyšíme-li slovo „minutka“, představujeme si většinou napolo upečený biftek nebo smažený řízek, jaký se podává v restauracích. Ale minutkou rozumíme všechna jídla rychle upravená z nejrůznějších surovin a ihned servírovaná. Podle gastronomických pravidel jsou vlastně minutkové všechny pokrmy připravené do 30 minut.

Mleté maso – úprava, koření, kořenící směsi

Receptů na úpravu mletého masa jsou opravdu stovky. Mleté maso se pro svoji ekonomickou výhodnost a rychlou přípravu prosadilo téměř ve všech kuchyních světa. A máme ho rádi i u nás v Česku.

Naučte se péct kuře jako mistr

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností stálicí. Umíte ho ale upéct tak, aby se opravdu povedlo na jedničku? Osvěžte si základní postupy a zjistěte, kde při přípravě možná děláte chyby. Každý z nás ročně sní téměř 30 kg drůbežího masa a z velké části se jedná především o kuřecí. Za jeho oblibou stojí hned několik faktorů – je lehce stravitelné, obsahuje hodně bílkovin a méně tuku než jiné druhy masa a najdeme v něm i řadu vitaminů a minerálů jako fosfor, hořčík či železo. Obrovskou výhodou je i jeho variabilita, protože kuře můžeme v kuchyni snadno zpracovat celé. A jak si ho co nejlépe upéct?

O koření – příklady různých směsí

Jídla obecně kořeníme nejen pro zvýraznění chuti daných pokrmů, ale i pro jejich vůni, která právě povzbuzuje chuť k jídlu. Koření také zásadně ovlivňuje trávení a zažívání. Na českém trhu je celá řada kořenících směsí pro kuchaře, kteří chtějí dát svým výtvorům osobitou chuť. Zde však nabízíme několik námětů na kořenící směsi, které si můžete připravit doma. Samozřejmě ti, kteří mají fantazii a větší kuchařské dovednosti, použijí naše návrhy jen jako malou inspiraci k vytvoření vlastní originální kořenící směsi. A je nám jasné, že ti nejzkušenější mistři vařečky již dávno mají ty své tajné, osvědčené směsi koření, ovšem toto je článek pro kuchařské elévy …

O mase a jeho zpracování

Pokrmy upravené z masa jatečných zvířat, drůbeže, zvěře, i ryb, korýšů, lasturovců a měkkýšů patří k nejdůležitějším složkám naší výživy.

Obliba mušlí roste: Naučte se je připravovat jako v restauraci

Mušle i další mořské plody se na jídelníčku Čechů začínají objevovat stále častěji. Jsou totiž nejen lahodnou delikatesou, ale také zdrojem zdraví prospěšných látek, které z nich právem dělají superpotravinu. Pokud jste dosud mušle nevyzkoušeli, měli byste to napravit. Co v sobě ukrývají a jak si je můžeme připravit v pohodlí domova?

Odměřování potravin bez váhy

Váhy jsou nejlepší volbou při vážení ingrediencí v kuchyni. Nemáme-li je však po ruce, nejspolehlivější náhradou za váhy je odměřování potravin pomocí kávové lžičky, polévkové lžíce, či pomocí hrnků. Aby měření bylo přesné, musíme znát přesnou váhu jednotlivých potravin. Proto Vám přinášíme tabulku měření základních potravin, kterou můžete vytisknout a pověsit si nad pracovní desku a budete ji mít na očích každý den.

Ohřívání uzenin

Dalo by se říci, že přihřátí párků v mikrovlnné troubě nebo ve vodě je tak jednoduchý kuchařský počin, že by jsme se tímto tématem ani nemuseli zabývat. Ovšem, těm, co si v minulosti chtěli dát chutný párek a místo toho si nadělili na talíři prasklou a zcvrklou mrtvolku párku nebo klobásky, asi tyto řádky nebudou připadat zase až tak zbytečné …

Okurky – nejčastěji konzervovaná zelenina

Velkou oblibu má v domácnostech konzervace okurek. Připravují se na nejrozličnější způsoby, podle zralosti, tvaru, velikosti a jejich množství. Nejčastěji se pak vyrábí v domácnostech na 4 způsoby. Klasické okurky sterilované, dále okurky rychlokvašené, okurky mléčně kvašené a oblíbené jsou také zavařené okurkové řezy a různé okurkové saláty.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy