REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak připravit kvalitní rybí vývar

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Rybařím přes 50 let. Stářím se chutě mění a tak i když jsme v minulosti rybí polévky u nás doma moc nepreferovali, poslední roky je často doma do jídelníčku zařazujeme, nejen tu klasickou českou vánoční, ale i jiné druhy rybích polévek ze světových kuchyní. Některé jsou hutné a s pečivem nebo chlebem nahradí dokonce hlavní chod. Základem každé skvělé rybí polévky je připravit dobrý rybí vývar a samozřejmě z kvalitních surovin… Článek z webu Rybářský rozcestník.cz!


Vývar většinou připravuji z kaprů, karasů, také ze sumce a to z hlavy, ocasu a odřezků. Někdo používá i rybí vnitřnosti, třeba játra, kde je potřeba odstranit žluč, jinak se vývar stane nepoživatelný pro svoji hořkost. Osobně z vnitřností vyndám jen jikry nebo mlíčí, ostatní vyhodím.

 

 

Jikry se většinou vaří zvlášť v rendlíku v mírně osolené vodě, po uvaření se musí propláchnout a odstranit blanka, která je drží pohromadě. Uvařené, propláchnuté jikry se přidávají do polévek často až na konci, zahustí polévku, dál už se nevaří. Vařené jikry jsou i dobrá surovina na výrobu různých pomazánek salátů. Mlíčí se rovněž vaří zvlášť v mírně osolené vodě s lžičkou citronové šťávy, aby zůstalo krásně bílé, po uvaření se zbaví, otřepů nakrájí a vkládá se do polévky opět až na konci. Mlíčí z větších kaprů je delikatesa uvařené a obalené jako vídeňský řízek. Mlíčí lze s  jikrami a cibulí rovněž naložit do oleje, dříve se velmi často prodávalo v rybárnách, lahůdkách, dnes už na něj narazíte jen ve specializovaných prodejnách na rybí výrobky.

 

Příprava kvalitního rybího vývaru

Hlavy do vývaru zbavím žáber a očí, žábry často bývají hostitelé různých rybích parazitů, někdo říká, že je vývar s nimi nahořklý, já toto nemohu posoudit, žábry a oči odstraňuji vždycky. Hlavy větších kaprů kolem 60-68 cm často příčně přepůlím, jde to dobře řeznickým ostrým nožem a paličkou na maso, hlavu ve spodní části naříznu a kost lebeční pak nožem, za pomoci paličky, krásně přeseknu, odstraním z lebeční dutiny mozek a vše opláchnu, přepůlená hlava se lépe vejde do hrnce i do mrazáku. Podobně se dá přepůlit i hlava sumce. Připravené hlavy, ocasy, odřezky dám do hrnce a zaliji vodou, kterou mírně osolím. Základní rybí vývar by měl obsahovat bobkový list, nové koření, celý pepř. Na 1000 g odřezků se většinou udává 2 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, 15 zrnek celého pepře, někde se uvádí i špetka tymiánu a vše se zalije 2 l vody. Když se vaří rybí polévka v oblasti Středozemního moře, např. v Itálii, Řecka ale i Francie, přidává se do polévky tymián běžně, stejně jako bílé víno, 5 dl vína a 1,5 vody. Vývar přivedeme k varu a během vaření sbíráme rybí pěnu.

 

 

Potom vývar ztlumíme a přidáme kořenovou zeleninu, na 2 l vývaru se dává 200 g kořenové zeleniny (celer, mrkev, petržel) a velká cibule se slupkou, která dá vývaru barvu zlatožlutou barvu. Tohle jsou suroviny na klasický český rybí vývar. Zahraniční kuchyně používají kolečka citronu bez kůry, řapíkatý celer, rajčata, kolečka pórku, plátky zázvoru, sójovou omáčku atd. Vývar táhneme na mírném ohni 1 hodinu, potom vypneme a scedíme přes jemné sítko. Po vychladnutí obereme z hlav a ocasů maso, které zbavíme drobných kůstek a kůže, později se přidá do polévky přímo nebo se vloží do talířů před podáváním polévky a zalije uvařenou polévkou. Zelenina se rovněž vychladnutá nakrájí na kostičky a použije do polévky.

Více v článku zde: rybarskyrozcestnik.cz/Jak připravit kvalitní rybí vývar

 

Recepty na rybí polévky:

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Ty nejlepší recepty z čerstvých rajčat – výběr TOP receptů!

TOP výběr vyzkoušených receptů na zpracování čerstvých rajčat z naší kuchařky ReceptyOnLine.cz. Osvědčené recepty na skvělé pochutiny z rajčat, které možná znáte, ale jiné určitě neznáte! Inspirujte se našimi recepty na zralá, ale i nezralá rajčata, jistě vás nějaký náš recept zaujme. A pokud ho zařadíte mezi oblíbené recepty do své kuchařky, budeme jen rádi. Stačí kliknout a otevře se vám naše malá rajčatová kuchařka. :)

číst dále ...

10 TIPŮ, jak na skvělou domácí pizzu

Na pizza těsto nespěchejte, dejte mu dostatek času vykynout. Klidně přes noc. Pizzy připravte nejlépe z kvalitní mouku s vysokým obsahem lepku pro ideální strukturu a pružnost těsta. Na pizzu se hodí například Pšeničná hladká Pernerka extra silná. Je vhodná nejen na přípravu pizzy, ale i chleba, využití najde i tam, kde je třeba delší kynutí těsta…

číst dále ...

Čtyři zásady pro racionálnější grilování

Přestože je grilování považováno za synonymum léta, nemusíte se svých oblíbených letních zvyků vzdávat ani s příchodem školního roku. Pokud máte elektrický gril, můžete si grilované pochoutky dopřát kdykoli během roku. Stačí dodržovat tyto čtyři zásady, aby byla vaše grilovaná jídla nutričně vyváženější.

číst dále ...

Znojemské vinobraní slaví 40 let: Vychutnejte si historii, kulturu i víno v srdci Moravy

Znojemské vinobraní, které proběhne od 13. do 15. září, slibuje zážitek plný historie, kultury a kvalitního vína. Tato tradiční akce letos slaví své 40. výročí a každoročně přiláká kolem 80 tisíc návštěvníků, čímž se řadí mezi největší vinařské slavnosti v České republice. Historické centrum Znojma se na tři dny promění v „královské město“ plné středověkých průvodů, hudebních vystoupení a pestrého programu pro všechny generace.

číst dále ...

Češi jsou při placení spropitného zaokrouhlovači. Průměrné dýško je 23 korun

Společnost Objednáme provedla průzkum na téma spropitné. Vyplývá z něj, že Češi jsou zatím stále spíše „zaokrouhlovači“, než že by dýško dávali jasným procentem z útraty, například deset či patnáct procent. V tomto roce činila průměrná výše peněz od cesty přes dovoz 23 korun, což je průměrně asi jen pět procent z výše objednávky. Negativní vliv na výši spropitného má i zdražování.

číst dále ...

Náplavkőőő: festival maďarských chutí okoření druhý zářijový víkend v Praze na Náplavce

Jaký je rozdíl mezi gulášem a perkeltem? Pálí čabajka? A uherák? Co dávají v Maďarsku na langoš? V čem spočívá kouzlo tokajského? A co s tím má společného Rubikova kostka? Gastronomický a kulturní festival Náplavkőőő nabídne od 13. do 15. září na pražské Náplavce nejautentičtější chutě a vůně Maďarska. A ano, bude i divoký čardáš!

číst dále ...

Biopotravinou roku 2024 se stal Bio Přeštík v plechu

Soutěž Nejlepší biopotravina roku zná své vítěze. Odborná porota ocenila výrobky v šesti různých kategoriích, přičemž absolutním vítězem se stala letošní produktová novinka z farmy Sasov. Výběrové vepřové maso prasat původního starého českého plemene přeštické černostrakaté tepelně opracované v autoklávu a plněné do tradičního obalu – plechové konzervy. V dalších kategoriích zvítězila kolekce antických obilovin, mošt, jehněčí ossobuco, Chardonnay a farmářský sýr. V letošním ročníku bojovalo o titul 140 biopotravin.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.