REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Citróny nepatří jen do čaje!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Svou domácnost si po celý rok, ale zvláště na jaře, kdy každý vitamín má pro náš organismus cenu zlata, nedovedeme mnozí z nás představit bez citrónů. Obsahují nejenom ovocné kyseliny a cenný vitamín C, ale i draslík, sodík, vápník, magnézium, železo, fosfór, bílkoviny a vitamíny A a B, které jsou pro naši výživu nepostradatelné. Přední místo pak má v naší kuchyni citronová šťáva.


Škola vaření - úplné základy

Citronová šťáva a její použití v kuchyni:

Citronovou šťávu používáme do studených i horkých nápojů, do krémů, vaječných pokrmů, jogurtů, salátových omáček, do rybích i masových pokrmů.

Ovocné saláty zakapané citrónovou šťávou jsou výborným dezertem, citronová šťáva i kůra samozřejmě z dobře omytých plodů je oblíbenou přísadou do moučníků, nákypů či k přípravě polev.

Citronovou šťávu pijeme vždy zředěnou. Pijeme-li ji pravidelně, pomáhá při prevenci infekčních onemocnění, zvyšuje obranyschopnost organismu.

 

Další využití citrónu v domácnosti, rady:

  • Pokud chceme z pomeranče získat více šťávy, ponoříme je chvíli do horké vody nebo je převálíme zlehka válečkem několikrát na podložce, pak citrony pustí více šťávy.
  • Květák i jiná zelenina si udrží svoji barvu, pokapeme-li jej před vařením právě citronovou šťávou.
  • Chuť masa znatelně zjemníme, pokapeme-li je alespoň 1/4 hodiny před pečením nebo grilováním citronovou šťávou, stejně tak platí síla citrónu pro nakládání a marinování masa.
  • Nakrojený citron uchováme svěží (nemáme-li po ruce chladničku), když jej řeznou plochou položíme na talířek a lehce navlhčíme octem.

 

Příklad jednoduché marinády s citrónem

Jestliže do klasické sójové omáčky přidáme několik kapek citronové šťávy, získáme výbornou marinádu ke grilovaným rybám i jinému masu.

 

Další recepty s citrónem:

Citrónová polévka (Búra rasam) Citrónová omáčka Citrónová šlehačka

Pražská štika s citronem a bylinkami Citronové brambory Citrónové máslo

Těstoviny s citrónem a bazalkou

Související články:

Citróny, pomeranče a další citrusy Citrónová šťáva Citron, rady a tipy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy