Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bylinky v kuchyni

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Bylinky jsou vlastně většinou nedřevnatějící rostliny, velmi často jednoleté, mnohdy vypěstované ze semen. V kuchyni se používají jak jejich listy a květy, tak často i jejich semena, stonky a kořeny. Čerstvé nebo i sušené umějí úžasně dochutit různé saláty, omáčky, nádivky, pečené maso … Bylinky se však používají i v lékařství a především v lidovém léčitelství. Bylinkami se léčilo již v antice, dokonce jejich účinky znaly i nejranější civilizace. Přesto v minulosti jejich primární použití bylo jako koření v kuchyni. V neposlední řadě se v dřívějších dobách bylinkám přisuzoval i magický a náboženský význam!


Bylinky, koření a kořenící směsiPrávě kulinářské tradice určují použití bylinek v kuchyni v té či oné zemi. Každá oblast má své oblíbené bylinky. Například na Středním východě se maso skopové často ochucuje mátou, koprem a dobromylí, v Thajsku skoro každé jídlo zdobí lístky koriandru, citronelou si zase Thajci dochucují maso rybí a kuřecí.

V Anglii je oblíbeným kořením například šalvěj a to k vepřovému masu, maso jehněčí se tam často podává s mátovou omáčkou. Italové považují třeba bazalku za nepostradatelnou ve spojení s rajčaty, rozmarýnem zase s oblibou dochucují maso jehněčí.

Kopr je oblíbenou bylinkou ve Skandinávii především k rybám, v Rusku a Dánsku kopr používají na dochucování polévek, v Americe nebo u nás koprem rádi dochucujeme nakládané okurky. Němci mají v oblibě saturejku na dochucení bobů a fazolí, Francouzi pak milují estragon ve spojení s kuřaty. Fenykl zase používají s oblibou na ryby. A takto bychom mohli pokračovat donekonečna!

Některé směsi koření přímo proslavili danou oblast, ve které se hojně pěstují a používají. Příkladem může být třeba francouzská Provence, která dala poznat světu oblíbenému provensálskému koření, což není nic jiného, než směs majoránky, tymiánu, jalovce, estragonu, bobkového listu, rozmarýnu, fenyklu a levandule.

Množství koření, které použijeme při samotném vaření, je vždy závislé na individuální chuti kuchaře, také na typu a kvalitě koření. Například pronikavé, velmi aromatické bylinky používáme raději střídměji, než bylinky s jemnější chutí a vůní. Čerstvě bylinky pak jsou vždy lepší, než bylinky sušené a proto je dobré si některé pěstovat doma, na okenní římse, balkóně, či na zahrádce.

 

Nejoblíbenější bylinky v české kuchyni?

Mezi nejoblíbenější bylinky pěstované v domácích podmínkách u nás patří bazalka, petrželka, majoránka, šalvěj, meduňka, máta, fenykl, kopr, tymián a samozřejmě pažitka. Ty můžeme s úspěchem pěstovat přes léto nejen na zahrádce a na balkónech, ale také přímo na okně doma v kuchyni.

Pokud při vaření používáme čerstvých bylinek, tak pozor, ty mají méně vydatné aroma a často i chuť, než bylinky usušené! Obecně se dá říci, že jedna kávová lžička sušeného koření se vyrovná jedné polévkové lžíci čerstvě nasekaných bylinek.

Přesto pokud máte, rozhodně raději používejte při vaření bylinky čerstvé, ty usušené využijeme spíše v zimních měsících. I u kořenění platí, že čerstvé suroviny jsou lepší, než suroviny skladované. A nesmíme zapomenout na design pokrmu, kdy snítky čerstvých bylinek neuvěřitelně obohatí talíř strávníka i o vjemové prvky tak žádané v moderní gastronomii. V některých pokrmech, například salátech, pak ani nelze zaměnit čerstvé bylinky bylinkami sušenými. A samotná vůně čerstvých bylinek, tak ta je nenahraditelná!

 

Bouquet garni – bylinky v pytlíku

Často se bylinky nechají v pokrmech provařit a pak se vytáhnou, aby nakazily dojem přímo na talířích. Tímto postupem je známé francouzské Bouquet garni, tedy pytlík s bylinkami vložený do omáček či dušených pokrmů, který se po uvaření jídla lehce vytáhne a bylinky tak neruší design podávaného pokrmu. Bouquet garni se většinou skládá ze snítky tymiánu, petrželky, bobkového listu, majoránky … součástí pytlíku může být i celer, rozmarýna, česnek atd.

 

Ukládání a sušení bylinek

Čerstvě natrhané bylinky nejčastěji skladujeme zabalené v ubrouscích a vložené do igelitových pytlíků. Lepší je však mít truhlík s nejoblíbenějšími bylinkami přímo v kuchyni na okně, pak si je jen tak utrhnete v momentě, kdy je potřebujete a máte je opravdu čerstvé.

Bylinky je skvělé také zamrazit. Takto uskladňujeme pouze zdravé, důkladně oprané, osušené a překrájené bylinky. Především v zimním období budou skvělou náhradou bylinek čerstvých.

Bylinky, které chceme usušit, sbíráme těsně před rozkvětem, kdy mají největší obsah aromatických látek a jejich chuť a vůně je nejvýraznější. Sklízíme je za sucha, vážeme je do kytic a věšíme na teplém místě mimo dosah silného světla, nebo je můžeme sušit ve vlažné troubě, nebo přímo v sušičce. Usušené listy a květy pak sdrhujeme na čisté papíry, z kterých koření přesypeme nejlépe do nádoby s dobrým uzávěrem, ukládáme je ve tmě, na chladném místě. Kvalita sušených bylinek časem klesá, proto je necháváme ve spíži maximálně jeden rok.

Encyklopedii bylinek a koření najdet zde: Bylinky, koření a kořenící směsi

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 10 díl

Ryby v jídelníčku našich předků jsou známé po staletí, rybářské řemeslo patří k jedněm z nejstarších řemesel vůbec. Archeologické nálezy říčního rybářství jako jsou vrše, sítě, či udice atd., dokazují, že na našem území se rybařilo už mezi 8.-9. stoletím. První rybníky pro chov ryb, než je začal budovat Jakub Krčín, nechala vybudovat církev už v 11. století. Nejprve byla ryba považována za postní pokrm. První rybníky vznikaly především u klášterů. Mělo to důvod, rybí maso si pak mohla církev dopřát v hojné míře po celý rok, především pak právě v době půstu.

číst dále ...

Nejlepší chutě regionálních potravin: autentické suroviny a domácí recepty

Připravili jsme si pro vás recepty, které vypráví příběhy toho nejlepšího, co naše krajina nabízí. Najdete v nich výrobky, které byly s láskou vyrobeny pouze z regionálních surovin. Série receptů přetváří tyto výrobky do rafinovaných pokrmů, které si vás získají svou chutí i autenticitou. Tentokrát vybíráme to nejlepší z Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého kraje a z Kraje Vysočina. Maso, paštiky, uzeniny, ale i sirupy s označením Regionální potravina s sebou nesou tu výhodu, díky které si dokážete najít místo na mapě, kde vznikají, kde žijí a v jakých podmínkách jsou chována zvířata a kde se pěstují bylinky. Díky označení Regionální potravina tak máte záruku nejen kvality suroviny, ale víte, že chovatelské a pěstitelské činnosti podléhají přísným pravidlům a jsou pravidelně kontrolovány. Na nic nečekejme a pojďme se pustit do receptů, které se mohou stát perlou vaší kuchyně.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Vitana vám přináší pět nových druhů koření

Postavte se rázně proměnlivému počasí letošní zimy a připravte se na jaro v plné síle! Oblíbená značka Vitana vám přináší pět nových druhů koření, které lidé od pradávna využívají k přirozené podpoře nejen imunitního systému…

číst dále ...

Český tým kuchařů uspěl na kulinářské olympiádě. Dosáhl na stříbrné pásmo medailí

Mezi kuchařskými týmy, které tento měsíc soupeřily na Kulinářské olympiádě IKA v západním Německu, se Češi neztratili a podařilo se jim získat čtyři stříbrné medaile. Dvě v seniorské a dvě v juniorské kategorii. Na této prestižní soutěži se sešlo více než 1200 účastníků, 88 týmů a přibližně 500 individuálních vystavovatelů z 55 zemí. V obou hlavních soutěžních kategoriích dominovali Seveřané, jak u seniorů, tak u juniorů. Finové se umístili na prvním místě, následováni Švýcary a třemi dalšími týmy ze Skandinávie. Češi si vedli dobře, umístili se v horní části druhé poloviny startovního pole v oblasti “stříbrných medailí”. Celkově si odnesli 16. místo, což je zlepšení o dvě příčky oproti minulému klání v roce 2020.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků