REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Minutky z masa

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Slyšíme-li slovo „minutka“, představujeme si většinou napolo upečený biftek nebo smažený řízek, jaký se podává v restauracích. Ale minutkou rozumíme všechna jídla rychle upravená z nejrůznějších surovin a ihned servírovaná. Podle gastronomických pravidel jsou vlastně minutkové všechny pokrmy připravené do 30 minut.


Škola vaření pro úplné začátečníkyMimo plátky masa, porce ryb, vykostěnou drůbež, připravujeme v rychlé úpravě i plátky sýra, vejce a různě nakrájenou zeleninu.

Hlavní význam minutek spočívá v tom, že je připravujeme z čerstvých surovin, nejrychlejším způsobem a hned je pak také podáváme. Pokrmy takto připravené podrží svěží, pěkný vzhled, výbornou chuť, svoje aróma a všechny výživné látky.

Především na obědy dnes chodíme do restaurací, kde si většinou vybíráme z hotových jídel, tzv. hotovek. V jídelníčku najdeme různě upravená masa servírovaná v omáčkách, knedlíky a moučníky, což je většinou vydatné a hodně kalorické jídlo. Tuto stravu můžeme večer doplnit právě minutkami z masa obloženého čerstvou zeleninou, které již nemá tak vysokou kalorickou hodnotu a působí méně agresivně na naše žaludeční ústrojí. Také jejich příprava nám zabere jen malou chvíli a tak se večer můžeme věnovat i jiné zábavě, než jen velkému vyvařování.

Minutková úprava pokrmů záleží většinou na rychlém opečení nebo smažení na tuku na pánvi. Máme-li v troubě větší pekáč, do kterého zapadá mřížkový rošt, můžeme potraviny rožnit. Dnes také mají většinou trouby gril a právě grilované pokrmy patří do minutkové kuchyně. Grilovaná jídla připravovaná bez tuku, nebo jen mírně omaštěná patří mezi ty zdravější pokrmy a hodí se dokonce podávat i při některých dietách.

 

Příprava masa na minutky

I předpříprava minutek musí být rychlá. Porce odleželého masa zbavíme kostiček, šlach apod., pak je lehce naklepeme a na několika místech na okrajích nasekneme, aby se porce nekroutily (u drůbežího masa toto není nutné). Chceme-li opékat nebo rožnit drůbež, rozdělíme ji na několik porcí a většinou i vykostíme. Masa solíme až těsně před opékáním, protože jinak vlhnout a v horkém oleji tuk hodně prská a stříká.

Maso opékáme většinou zprudka, z obou stran, až se nám obarví pěkně dozlatova. Dokud budou plátky přichycené na pánvi, je to známka, že jsou kousky masa stále neupečené, až nám pak maso půjde dobře odlepit ode dna pánve, je to známka, že je pěkně zatáhlé a můžeme ho obrátit, nebo se jen podívat, zda má tu správnou barvu. Na opékání na pánvi používáme na maso především grilovací pánve a pánve s nepřilnavým povrchem. Tuku dáváme jen střídmě, stačí velmi malé množství, pokud však plátky masa před samotnou přípravou vkládáme na chvíli do olejových marinád, pak tuk vynecháme úplně, postačí olejová emulze, která se při marinování uchytí na mase.

Je-li maso opečené, poznáme, pokud opatrně zatlačíme prsty do masa, neklade-li maso odpor, tkáň povoluje, není maso ještě propečeno, opak znamená, že je maso již hotové. Známkou dostatečného propečení je i několik kapek růžové šťávy, která se objeví na propečené kůrce u některých druhů mas, jako u hovězího nebo vepřového.

 

Servírujeme minutky z masa

Minutky z masa podáváme většinou obložené různě upravenou zeleninou a to jak syrovou, tak i podušenou, grilovanou a apod. Jako příkrm se hodí vařené, opečené nebo i smažené brambory, dušená rýže … či jen čerstvé pečivo. K minutkám podáváme často hořčici, kečup, majonézu nebo jiné studené omáčky. K tučnějším masům se dává i nastrouhaný křen, cibule nebo sekaná petrželka nebo pažitka.

Minutku podáváme nejlépe na vyhřátých talířích, vychladlé nebývají ani vzhledné, ani chutné a ztrácejí i požadovanou křehkost.

 

Slovo závěrem

V minutkové kuchyni jde o rychlost, ale většinou ruku v ruce s ní jde i určitá jednoduchost přípravy minutek. Právě pro začínající kuchtíky a hospodyně je minutková kuchyně nejlepší alternativou, jak se nechat okouzlit čarem vaření a způsobit si velkou kuchařskou vášeň na celý život.

Zdroj: Vaříme vtipně, autorky: Joza Břízová a Maryna Klimentová, volně upraveno ReceptyOnLine.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Cukrářské trendy 2019 (podle Josefa Maršálka, pekařského a cukrářského mistra)

Vrstvení, Pastel de Nata, Metalická cukrařina…. to je výčet jen několika nových trendů patřících mezi nejoblíbenější cukrářské praktiky současnosti. V tomto článku najdete výčet těch nejoblíbenějších, jak je sepsal Josef Maršálek, pekařský a cukrářský mistr.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy