Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Minutky z masa

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Slyšíme-li slovo „minutka“, představujeme si většinou napolo upečený biftek nebo smažený řízek, jaký se podává v restauracích. Ale minutkou rozumíme všechna jídla rychle upravená z nejrůznějších surovin a ihned servírovaná. Podle gastronomických pravidel jsou vlastně minutkové všechny pokrmy připravené do 30 minut.


Škola vaření pro úplné začátečníkyMimo plátky masa, porce ryb, vykostěnou drůbež, připravujeme v rychlé úpravě i plátky sýra, vejce a různě nakrájenou zeleninu.

Hlavní význam minutek spočívá v tom, že je připravujeme z čerstvých surovin, nejrychlejším způsobem a hned je pak také podáváme. Pokrmy takto připravené podrží svěží, pěkný vzhled, výbornou chuť, svoje aróma a všechny výživné látky.

Především na obědy dnes chodíme do restaurací, kde si většinou vybíráme z hotových jídel, tzv. hotovek. V jídelníčku najdeme různě upravená masa servírovaná v omáčkách, knedlíky a moučníky, což je většinou vydatné a hodně kalorické jídlo. Tuto stravu můžeme večer doplnit právě minutkami z masa obloženého čerstvou zeleninou, které již nemá tak vysokou kalorickou hodnotu a působí méně agresivně na naše žaludeční ústrojí. Také jejich příprava nám zabere jen malou chvíli a tak se večer můžeme věnovat i jiné zábavě, než jen velkému vyvařování.

Minutková úprava pokrmů záleží většinou na rychlém opečení nebo smažení na tuku na pánvi. Máme-li v troubě větší pekáč, do kterého zapadá mřížkový rošt, můžeme potraviny rožnit. Dnes také mají většinou trouby gril a právě grilované pokrmy patří do minutkové kuchyně. Grilovaná jídla připravovaná bez tuku, nebo jen mírně omaštěná patří mezi ty zdravější pokrmy a hodí se dokonce podávat i při některých dietách.

 

Příprava masa na minutky

I předpříprava minutek musí být rychlá. Porce odleželého masa zbavíme kostiček, šlach apod., pak je lehce naklepeme a na několika místech na okrajích nasekneme, aby se porce nekroutily (u drůbežího masa toto není nutné). Chceme-li opékat nebo rožnit drůbež, rozdělíme ji na několik porcí a většinou i vykostíme. Masa solíme až těsně před opékáním, protože jinak vlhnout a v horkém oleji tuk hodně prská a stříká.

Maso opékáme většinou zprudka, z obou stran, až se nám obarví pěkně dozlatova. Dokud budou plátky přichycené na pánvi, je to známka, že jsou kousky masa stále neupečené, až nám pak maso půjde dobře odlepit ode dna pánve, je to známka, že je pěkně zatáhlé a můžeme ho obrátit, nebo se jen podívat, zda má tu správnou barvu. Na opékání na pánvi používáme na maso především grilovací pánve a pánve s nepřilnavým povrchem. Tuku dáváme jen střídmě, stačí velmi malé množství, pokud však plátky masa před samotnou přípravou vkládáme na chvíli do olejových marinád, pak tuk vynecháme úplně, postačí olejová emulze, která se při marinování uchytí na mase.

Je-li maso opečené, poznáme, pokud opatrně zatlačíme prsty do masa, neklade-li maso odpor, tkáň povoluje, není maso ještě propečeno, opak znamená, že je maso již hotové. Známkou dostatečného propečení je i několik kapek růžové šťávy, která se objeví na propečené kůrce u některých druhů mas, jako u hovězího nebo vepřového.

 

Servírujeme minutky z masa

Minutky z masa podáváme většinou obložené různě upravenou zeleninou a to jak syrovou, tak i podušenou, grilovanou a apod. Jako příkrm se hodí vařené, opečené nebo i smažené brambory, dušená rýže … či jen čerstvé pečivo. K minutkám podáváme často hořčici, kečup, majonézu nebo jiné studené omáčky. K tučnějším masům se dává i nastrouhaný křen, cibule nebo sekaná petrželka nebo pažitka.

Minutku podáváme nejlépe na vyhřátých talířích, vychladlé nebývají ani vzhledné, ani chutné a ztrácejí i požadovanou křehkost.

 

Slovo závěrem

V minutkové kuchyni jde o rychlost, ale většinou ruku v ruce s ní jde i určitá jednoduchost přípravy minutek. Právě pro začínající kuchtíky a hospodyně je minutková kuchyně nejlepší alternativou, jak se nechat okouzlit čarem vaření a způsobit si velkou kuchařskou vášeň na celý život.

Zdroj: Vaříme vtipně, autorky: Joza Břízová a Maryna Klimentová, volně upraveno ReceptyOnLine.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 10 díl

Ryby v jídelníčku našich předků jsou známé po staletí, rybářské řemeslo patří k jedněm z nejstarších řemesel vůbec. Archeologické nálezy říčního rybářství jako jsou vrše, sítě, či udice atd., dokazují, že na našem území se rybařilo už mezi 8.-9. stoletím. První rybníky pro chov ryb, než je začal budovat Jakub Krčín, nechala vybudovat církev už v 11. století. Nejprve byla ryba považována za postní pokrm. První rybníky vznikaly především u klášterů. Mělo to důvod, rybí maso si pak mohla církev dopřát v hojné míře po celý rok, především pak právě v době půstu.

číst dále ...

Nejlepší chutě regionálních potravin: autentické suroviny a domácí recepty

Připravili jsme si pro vás recepty, které vypráví příběhy toho nejlepšího, co naše krajina nabízí. Najdete v nich výrobky, které byly s láskou vyrobeny pouze z regionálních surovin. Série receptů přetváří tyto výrobky do rafinovaných pokrmů, které si vás získají svou chutí i autenticitou. Tentokrát vybíráme to nejlepší z Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého kraje a z Kraje Vysočina. Maso, paštiky, uzeniny, ale i sirupy s označením Regionální potravina s sebou nesou tu výhodu, díky které si dokážete najít místo na mapě, kde vznikají, kde žijí a v jakých podmínkách jsou chována zvířata a kde se pěstují bylinky. Díky označení Regionální potravina tak máte záruku nejen kvality suroviny, ale víte, že chovatelské a pěstitelské činnosti podléhají přísným pravidlům a jsou pravidelně kontrolovány. Na nic nečekejme a pojďme se pustit do receptů, které se mohou stát perlou vaší kuchyně.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Vitana vám přináší pět nových druhů koření

Postavte se rázně proměnlivému počasí letošní zimy a připravte se na jaro v plné síle! Oblíbená značka Vitana vám přináší pět nových druhů koření, které lidé od pradávna využívají k přirozené podpoře nejen imunitního systému…

číst dále ...

Český tým kuchařů uspěl na kulinářské olympiádě. Dosáhl na stříbrné pásmo medailí

Mezi kuchařskými týmy, které tento měsíc soupeřily na Kulinářské olympiádě IKA v západním Německu, se Češi neztratili a podařilo se jim získat čtyři stříbrné medaile. Dvě v seniorské a dvě v juniorské kategorii. Na této prestižní soutěži se sešlo více než 1200 účastníků, 88 týmů a přibližně 500 individuálních vystavovatelů z 55 zemí. V obou hlavních soutěžních kategoriích dominovali Seveřané, jak u seniorů, tak u juniorů. Finové se umístili na prvním místě, následováni Švýcary a třemi dalšími týmy ze Skandinávie. Češi si vedli dobře, umístili se v horní části druhé poloviny startovního pole v oblasti “stříbrných medailí”. Celkově si odnesli 16. místo, což je zlepšení o dvě příčky oproti minulému klání v roce 2020.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků