REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Koření a semena – historie a použití v kuchyni

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Bez koření se dnes neobejde žádný dobrý kuchtík či kuchařka. Právě obchod s kořením na naší zemi má tradici již přes neuvěřitelných 5 000 let! Málo které zboží má takovou historii. Díky obchodu s kořením v minulosti vznikaly dokonce i války trvající mnohdy i desítky let. Během staletých bojů o ovládnutí obchodu s kořením, kdy války pustošily a nové říše vznikaly a zase zanikaly, koření, jako například muškátový oříšek, skořice, zázvor, hřebíček, pepř či šafrán, ba i koření z Nového světa, jako byl oreláník, kakao a vanilka, se stále prodávalo. Kdysi mělo cenu zlata, což dnes naštěstí již není pravda a dobré koření koupíme bez problémů za přijatelné ceny.


Škola vaření - úplné základyNěco málo z historie koření

Většina dnes používaného koření pochází z tropů. Jsou to vlastně aromatické části rostlin a to jak květy, tak semena, listy, kůra či kořeny, jejichž použití je prastaré a v historii lidstva sehrály významnou roli. Vysokou výnostnost koření povrzuje ten fakt, že právě ty státy, co s kořením v minulosti obchodovaly, zbohatly na daních, které se z tohoto artiklu platilo.

První obchod s kořením procházel po nebezpečných kamenitých karavanních cestách z Číny, Indonésie, Cejlonu a Indie do Východního středomoří. Nejoblíbenější prý byla stezka vedoucí přes Péšávar, průsmyk Khyber, Afghánistán a Persii až do Evropy. S kořením obchodovali jak Féničané, tak Arabové a Římané, později se přidali i Benátčané a Janované. Až Portugalci však objevili novou cestu vedoucí přes moře kolem mysu Dobré naděje, což vedlo ke konkurenčním bojům, které trvaly stovky let. Přesto se s kořením ani tehdy nepřestávalo obchodovat.

Koření v dnešní novodobé historii již nepochází jen z několika málo vzácných zdrojů, ale téměř každá země světa má svoji vlastní produkci nejméně jednoho koření. Přitom tradice používání koření logicky vzešla z těch oblastí, odkud původem pochází, tedy z přírodního způsobu vaření v Indii, Číně a jihovýchodní Asii, kde bylinky a koření jsou i dnes stále velmi vyhledávaných zbožím.

Koření v kuchyni

Dnes se ve světě skrze koření naštěstí již žádné války nevedou. Vkusné balení v sáčcích či skleničkách koupíme za přijatelnou cenu v každém větším obchodě. Za minulá staletí jsme se i my Češi naučili koření hojně používat a klasická česká kuchyně by bez něho byla úplně ztracená, což samozřejmě platí i o jiných kuchyních světa.

Koření má tedy v dnešním světě široké uplatní. Některé, jako pepř, se používá výlučně do slaných jídel, jiné, například zázvor, se může použít k pečení nebo přidat do nálevů k nakládání. Zázvor lze koupit čerstvý (zázvorový kořen), nebo sušený, který se před mletím musí máčet.

Obecně sušená semena, kůra nebo kořeny pečením či smažením uvolňují silice, a tak zvyšují chuť a vůni pokrmu. Po lehké tepelné úpravě se koření rozdrtí na jemno – podobně, jako se kávová zrna nejprve upraží a teprve potom umelou; tak se získává maximální vůně a chuť koření.

Koření používáme buď celé, nebo pomleté, samostatně, nebo ve směsi s dalším kořením. Jako příklad používaného koření v celku můžeme zmínit například kuličky pepře a nového koření s bobkovým listem v našem guláši. V Číně je oblíbený badyán nebo zázvor na ochucení masa. A tak bychom mohli pokračovat dále. Fakt, že mleté koření je přece jen v našich kuchyních používanější, než koření v celku, je asi všem jasné a malá drobnost, že se většina pokrmů dochucuje i dvěma či více druhy, je věc také obecně známá. Pojďme si tedy raději něco povědět o některých směsích koření, které se v určité kombinaci a poměru staly neodmyslitelnou součástí mnoha kuchyní světa. Příkladem může být třeba naše paštikové koření skládající se většinou z černého pepře, zázvoru, nového koření, skořice, koriandru a muškátového květu. Samozřejmě, že i zde platí oblíbené obměny, které dělají z kuchařského řemesla tu pravou alchymii! Další u nás oblíbená směs koření je divoké koření, směs rozdrceného koření používaná na nakládání masa při přípravě pokrmů tzv. nadivoko.

Ve světe oblíbené indické karí (curry) koření se také skládá z mnoha ingrediencí, kdy receptury z různých částí Indie se spolu často drobně liší. Co oblast, to jiné karí. Nejčastěji se v tomto koření objevuje kardamom, skořice, kmín, hřebíček, muškátový květ a kurkuma. Z dalších koření bych mohl jmenovat třeba Adžiku. Tato směs koření původem z Gruzie umí neuvěřitelně dochutit především mletá masa, ale i jídla vegetariánská. Skládá se většinou ze sušených a pomletých rajčat, paprik, stroužků česneku, jablek, oleje, soli a chilli.

Na tomto místě nesmíme zapomenout na orientální cajunské koření, které je určeno především na dochucování grilovaných pokrmů. Slavná garam masala dokáže zase skvěle dochutit pečené nebo dušené maso, případně úžasně provoní uvařenou rýži. Francouzská směs 4 koření je další světově proslulá a oblíbená kombinace vůní a chutí. Základem tohoto koření je černý pepř, muškátový oříšek, hřebíček a skořice, která nahrazuje původně přimíchávaný zázvor.

Slovo závěrem

Takto bychom mohli pokračovat dál a dál, co světová kuchyně, to kořenící směs, která je pro ni typická. Umění smíchat správně jednotlivé druhy koření je často zahaleno tajemnstvím stejně jako receptury čaje, kávy, parfémů nebo likérů. Kuchaři obvykle vybírají ingredience podle osobní obliby a tak se často potkáme s pokrmy, které prostě chutnají božsky! A to je opravdu moc dobře. Myslím si, že právě tato kuchařská alchymie míchaní koření, propojování chutí různých, ne vždy na první pohled ladících ingrediencí, dává velký prostor pro fantazii a dělá z kuchařiny tu pravou, někdy až adrenalinovou zábavu. Ten kdo jí propadne a začne v kuchyni improvizovat se mnohdy pak dočká velkého zklamání, ale jindy se může stát, že i kuchařský amatér narazí na zlatý grál kuchařského řemesla, dokonalý soulad vůní a chutí pokrmu, který hostovi zůstane navěky vryt do chuťových buněk a mozkových závitů.

Recepty na směsi koření a kořenící pasty najdete zde: Koření, kořenící směsi a pasty

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Je vaření váš koníček? Pořiďte si vhodné vybavení!

Den bez toho, abyste uvařili nějakou dobrotu pro sebe nebo své blízké, si nedovedete představit? Je čas nad sporákem pro vás relaxem, během kterého popustíte uzdu fantazii, zapomenete na běžné starosti a prostě si to jen užíváte? Když si do kuchyně pořídíte to správné vybavení, posunete to zase o level výš. Nevěříte?

číst dále ...

Kouřový bod hlavních typů olejů

“Je sice pravda, že smažení není nejvhodnějším způsobem přípravy pokrmů ve zdravé výživě. Stejně tak však je i pravda, že velký rozdíl může být v době a způsobu přípravy, a především v druhu použitého tuku”, říká úvodem Oliver Fecko z online tržiště s potravinami Everli. Při smažení potravin, se kterým byste to neměli přehánět, byste měli dodržovat určitá pravidla, díky nimž jsou pokrmy nejen chutnější, ale také méně škodlivé.

číst dále ...

10 tipů, jak začít letos jíst lépe

Dali jste si do nového roku celou řadu nejrůznějších předsevzetí, která jste vzdali hned v prvním lednovém týdnu? Nezoufejte, nic není ještě ztraceno. Není totiž potřeba dávat si mnoho velkých cílů jako například kolik kilogramů najednou zhubneme či zařazovat do svého už tak nabitého rozvrhu každodenní sportovní aktivitu. Taková předsevzetí zpravidla totiž nedokážeme splnit a pak nás spíše demotivují. Místo toho zkuste letos udělat skutečnou změnu a začněte jíst lépe. Stačí začít přemýšlet o tom, co jíte a dělat malé změny, které stojí malé úsilí, ale mohou mít velký efekt. Dlouhodobě vám tyto malé krůčky pomohou zkvalitnit nejenom jídelníček, ale především i zdraví.

číst dále ...

Sůl nad zlato? Omyl! Sůl a pepř z Kampotu na zlato!

Kouzlete v kuchyni. V každé správně kuchyni nesmí chybět základní výbava. A tou je jednoznačně pepř a sůl. A pak také určitě odhodlání a chuť připravit pro sebe a své blízké něco chutného z kvalitních surovin. Pokud spadáte do tohoto týmu, určitě musíte vyzkoušet unikátní Kampotský černý a fermentovaný pepř. Pepře La Plantation jsou jedničkou na světovém trhu. Získali mnoho cen na mezinárodních gastronomických soutěžích a mnoho uznávaných šéfkuchařů na Kampotský pepř nedá dopustit. I vy teď můžete kouzlit s tímto unikátním pepřem ve své kuchyni a povznést vaše pokrmy na vyšší level.

číst dále ...

Jedinečná Božská kuchařka má už druhý díl!

Velký úspěch prvního dílu nakopnul autorku k sepsání pokračování, které vám nesmí chybět v knihovně kuchařek. Na jaře ředkvičky, na podzim jablka a švestky přímo ze stromu. V zimě zásoby kořenové zeleniny, brambory a zelí. A léto? To je plné hojnosti. Dozrávají rajčata, mrkev, hrách a všechno možné ovoce. Recepty v nové Božské kuchařce využijete po celý rok. Budete potřebovat běžně dostupné suroviny, které seženete v každém obchodě nebo na trhu. Ani v tomto pokračování nečekejte žádné složité postupy a hodiny v kuchyni, většinu jídel připravíte do 30 minut. Stejně jako u prvního dílu.

číst dále ...

BRAND BOX prosinec 2021 – balíček plný novinek

Sice už máme po Vánocích, ale pojďme se podívat, co bylo v posledním Brand Boxu pro rok 2021, který přinesl inspiraci nových chutí a zajímavých produktů k otestování. Zimní období máme neodmyslitelně spjato s perníčky, a tak přichází Babiččina volba se speciální limitovanou edicí hladké mouky – Mouka na perníčky. Směs pšeničné a žitné mouky na pečení voňavých domácích perníčků. Cena je: 17,90 Kč (1 Kg).

číst dále ...

Prosecco pod lupou: Co ukrývá oblíbené šumivé víno?

Ačkoliv první zmínky o proseccu se datují do konce 18. století, sklenku šumivého nápoje si pravděpodobně dopřávali už staří Římané. Svůj název získalo podle vesničky blízko italského Terstu a dnes je prosecco základním kamenem italských vín. Jak si ho vychutnat nejlépe a jak poznat, že si kupujete pravé prosecco?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy