REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Domácí škvaření sádla

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Kdo by v minulém století neznal chleba namazaný sádlem? Dříve nejčastější snídaně, večeře, ale často i oběd! Škvařené sádlo bylo v minulosti nejcennějším výrobkem ze zabíjačky a za války to byl jednoznačně energeticky nejhodnotnější produkt. A co dnes, je sádlo vůbec zdravé, máme ho jíst? A jak si připravíme chutné domácí škvarky?


Škola vaření - škvaření sádlaKromě energie jsou tuky v sádle důležité pro vstřebatelnost některých živin, hlavně vitamínů. V 90-letech minulého století se objevily názory na jeho negativní zdravotní účinky, jeho konzumováním možné zvyšování cholesterolu v krvi a tím potencionální možnost vzniku onemocnění srdce a cév. Proto spotřeba sádla poklesla, i jeho tradiční využití v české kuchyni, včetně běžného pomazání chleba.

Nové studie však prokázaly, že sádlo nemá na zvyšování cholesterolu vliv a opět se postupně objevuje v našich kuchyních. Běžně lze vyškvařené sádlo koupit i v obchodech. Ovšem můžeme si ho připravit i doma a ani nemusíme proto zhánět živé prasátko!

Samozřejmě nejlepší je domácí sádlo z domácí zabíjačky. Sádlo si můžeme také vyškvařit doma, dá se koupit v řeznictvích jako řemenové sádlo. Dnes však už nekoupíme sádlo vysoké několik centimetrů jako dříve, v chovech se vepři porážejí, když váží kolem 120 kg jateční váhy a proto je dnes sádlo nízké, jen kolem 2 cm. Podíl syrového sádla u prasat je na 100 kg hmotnosti 14 %, z toho hřbetního sádla je 11 %, zbytek tvoří sádlo střevní, plstní a tukové odřezky.

Vysoké sádlo seženeme jen někdy na farmářských trzích, nebo ještě na vesnici od známých, kde se prasata chovají a vykrmují až do váhy 200 kg.

Sádlo se dříve krájelo na kostky velké kolem 3 cm a vznikly tak selské škvarky k přímému konzumu. Častěji však sádlo nakrájíme na menší kostky, nebo ho umele, sádlo se tak dříve a dokonaleji vyškvaří. Nakrájené sádlo dáme do širšího kastrolu a podlijeme menším množstvím vody, během zahřívání promícháváme, aby se nepřipálilo, sádlo škvaříme při maximální teplotě 120 °C, při vyšších teplotách získá sádlo nepříjemný pach a má kratší dobu údržnosti. Při vyšších teplotách se tuk dále rozkládá má nepříjemný pach a je i zdraví škodlivý, naopak při teplotě nižší než 100 °C má sádlo neutrální chuť i vůni, což je rovněž nežádoucí, neboť se požaduje škvarková chuť i vůně. Při nízkých teplotách se neaktivizují enzymy, které při uložení snižují údržnost sádla. Proto je škvaření třeba věnovat pozornost!

Naše babičky přilévaly na začátku trochu mléka, aby vyškvařené sádlo bylo krásně bílé, přidávala se i snítka libečku nebo majoránky, sádlo se tak aromatizovalo.

Škvaření je u konce, když škvarky vystupují k hladině a sádlo již nepění. Škvarky oddělíme a sádlo přecedíme přes sítko, abychom zachytili i menší kousky škvarků. V sítku z nich ještě vidličkou vymačkáme přebytečný tuk. Takto vylisované škvarky můžeme nechat v celku na přípravu škvarkového pečiva, nebo teplé umeleme na masovém strojku a použijeme na škvarkovou pomazánku. Sádlo můžeme rovnou přisolit, dáváme 10 g soli na 1 kg škvarků.

Sádlo slijeme do skleněných nebo keramických nádob a vychladlé zakryjeme víčky. Nezakryté sádlo ve světlých místnostech žlukne, ve vlhku někdy od vrchu plesniví. K uchování sádla jsou nevhodné nádoby z plastů. Skleněné nádoby ukládáme v chladné místnosti a ve tmě. Na naše podmínky určitě nebudeme škvařit 30 kilo sádla, možná tak 3-5 kg a sádlo uložíme ve sklenicích do lednice. Dobře vyškvařené sádlo vydrží rok i déle, pokud ho dříve nezkonzumujeme.

Autor článku: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Chřestová sezóna je tu! Inspirujte se našim výběrem 14 nejlepších receptů z chřestu

Nejlepší osvědčené recepty na přípravu chřestu na jednom místě. Vyzkoušejte zapékaný, grilovaný nebo vařený chřest. Ovšem chřest můžete také zamrazit nebo naložit, sterilovat a využít pak v kuchyni po celý rok!

číst dále ...

Mladé maso překvapí a zpestří jarní menu

Chystáte se se sílícím sluncem pustit do vaší kuchyně i nové recepty? Pokud ano, máme pro vás tip. Upečte si kromě tradičního jarního kuřátka i pečínku z mladého masa. Jeho sezóna začíná začátkem května a ekofarmy tak nabídnou bohatý výběr čerstvého jehněčího, kůzlečího nebo telecího masa. Ale pamatujte, to, co udělá v jarní kuchyni z obyčejného obědu výjimečný zážitek, není speciální recept, ale kvalitní potraviny pocházející z produkce ekologického zemědělství.

číst dále ...

Překvapte maminku vlastnoručně vyrobenou dobrotou

Druhá květnová neděle bude tradičně patřit všem maminkám. Chcete-li tu svou opravdu potěšit, zapomeňte letos na kupované dárky a obdarujte ji lahůdkou vlastní výroby. Inspiraci najdete v receptech od České veganské společnosti, díky kterým budete na Den matek myslet navíc také na matičku Zemi. Ať už vsadíte na lívance do postele, veganský tvarohový dort či svěží jahodový koláč, určitě si společně skvěle pochutnáte.

číst dále ...

Ta nejlepší zmrzlina je domácí

Teplé dny se blíží a my pomalu odlehčujeme nejen šatník, ale i jídelníček. Pokud máte chuť na něco sladkého a přitom osvěžujícího, vyzkoušejte domácí zmrzlinu. Receptů už existuje nespočet a pokud si troufáte i na vlastní experimentovaní, kreativitě se meze nekladou. V pohodlí a bezpečí domova vám tím správným „sparring partnerem“ bude výrobník zmrzliny The Smart Scoop BCI600 od prémiové značky Sage.

číst dále ...

Jak na domácí přípravu kávy

Milovníci dobré kávy nejsou odkázáni jenom na návštěvu kavárny. Dobrou kávu si můžete připravit dokonce i doma. Stačí si vybrat dobrý kávovar. Jak zvolit ten správný? Na samém počátku je vhodné si položit některé základní otázky. Zejména si tak promyslete, jak často budete svůj kávovar využívat….

číst dále ...

Kozí jogurty Bon Lait: Poznejte tu pravou chuť Francie

Ne nadarmo jsou výrobky z kozího mléka považovány za jedny z nejlepších a nejzdravějších. Není divu, kozí mléko totiž působí pozitivně nejen na nervovou soustavu, ale i na imunitní systém, pokožku a celý trávící trakt. Má se za to, že kozí mléko dokonce funguje jako prevence nádorových onemocnění.

číst dále ...

Připravte si osvěžující italské semifreddo: dezert ze zmrzliny a žloutků

Částečně zmrzlý dezert italského původu v létě utiší chuť na sladké i studené. Dezert ze zmrzliny, žloutků a cukru na sebe bere spoustu lákavých podob a rozhodně mezi nimi najdete takovou, do níž se zamilujete.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy