REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

moučníky, dezerty

Crema catalana

Horký pudink se žloutkovou pěnou, po ztuhnutí posypaný cukrem a pod rozehřátým grilem zkaramelizovaný.

Dezertní krém s karamelem

Chutný vychlazený dezert zdobený čerstvými jahodami a nasekanými pistáciemi.

Churros

Pokud jste doposud ještě nikdy nevyzkoušeli čerstvý a křupavý churro, který byl namočený v hustém a horkém kakau, pak jste ještě nezažili to nejlepší, co vám Španělská kuchyně může nabídnout. Jedná se o těsto smažené v horkém oleji dozlatova, sypané cukrem a podávané čerstvé a křupavé právě s horkou čokoládou nebo kakaem.

Churros (tejeringos, porras nebo calientes)

Pokud máte rádi sladkosti, pak byste neměli minout slavné churros – pochoutku vyrobenou ze smaženého těsta a posypanou cukrem a skořicí. Churros jsou oblíbené nejen jako ranní či odpolední pochoutka, ale také jako pozdní noční občerstvení pro ty, kteří si chtějí vychutnat něco sladkého po dlouhé noci. A okouzlit například návštěvu tím jednoduše můžete i vy. Je to snadné!

Kaštanové kuličky

Moučník ze Španělska.

Návykové španělské torrijas

Torrijas milují děti i dospělí po celém Španělsku. Připravují se při mnoha speciálních příležitostech, jakými jsou třeba Velikonoce, ale můžete je najít na menu na mnoha místech po celý rok. Je to jídlo, které není nijak náročné na přípravu. Stačí vám mléko, chléb, vajíčka, cukr a olivový olej. Ten je zásadní pro přípravu této oblíbené sladkosti. Namočený chléb se totiž smaží, narozdíl od french toastu, což je obdobný dezert, akorát se připravuje na másle. Liší se také postupem. Španělé svůj chléb napřed máčí ve sladkém mléce a pak až ve vajíčkách, kdežto Francouzi ve směsi obou těchto ingrediencí dohromady. Co z tohoto jídla dělá absolutní hit je ale poslední krok. Plátky měkké, šťavnaté a horké bagety přímo z pánve se obalují ve směsi cukru a skořice. Ach ta vůně! Snídaně nikdy nezazněla tak sexy.

Rosquillas

Španělské koblihy jsou obdobou amerických doughnut, jsou také usmažené v rozpáleném oleji, pak obalené v cukru smíchaném se skořicí.

Skořicové churros s Baileys

Legenda praví, že churros do Evropy přinesli portugalští námořníci, kteří si ho díky snadné přípravě velmi oblíbili. Dnes se tyto spirály staly tradičním zimním pokrmem, který se servíruje ke snídani, nebo po probdělé noci. To zní jako skvělé řešení pro novoroční občerstvení, nemyslíte?

Smaženky

Sladký moučník ze Španělska.

Španělský tvarohový koláč

Sladký moučník ze Španělska.

Torrijas

Plátky den staré bílé veky namočené v oslazeném mléce, obalené ve vejcích a usmažené dozlatova, servírované pocukrované a ochucené skořicí. Oblíbený španělský velikonoční dezert.

Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy