REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ocet nepodceňujte! Víte že…

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ocet je běžné ochucovadlo a nenahraditelný pomocník při letním zavařování okurek i jiné zelenin. Slouží k ochucování salátů, tlačenek, uzenin například spolu s cibulí. A nesmíme zapomenout ani na naše slavné utopence, českou hospodskou klasiku. Je to tak, bez octa se v kuchyni prostě neobejdeme. Jde o nenahraditelný konzervační prostředek a učiněný zázrak. Každý ho má doma. Dnes jen ty starší hospodyňky ví, že rozpouští vodní kámen, špínu, působí proti choroboplodným zárodkům, plísním, odstraňuje pachy…


Dříve nesměl chybět v žádné lékárničce jako léčivý prostředek proti bodnutí hmyzem. Octové obklady na otoky byly běžnou praktikou. Ocet se v minulosti používal i při úklidu, dále při péče o zdraví i krásu. Naše babičky si dříve po umytí vlasů splachovali vlasy octovou vodou, aby byly lesklé a hebké, kondicionéry na vlasy v dobách dávno minulých neznaly. Tehdy se například jablečný ocet používal jako pleťová voda. Ano, díky octu se ženy v minulosti obešly bez všemožných čisticích prostředků při úklidu domácnosti i drahých kosmetických prostředků při péči o krásu.

 

Šalotkový ocet…

 

Rakouská císařovna Sisi spoléhala na fialkový ocet, spala na prostěradlech napuštěným tímto octem, používala také jablečný ocet s citronovou šťávou a kopřivami jako vlasovou kůru.

Nejznámější a s nejširší škálou použití, je kvasný ocet lihový, který se nejčastěji vyrábí v ČR sudovou metodou z bukových pilin. Jeho výroba je levná, čemuž odpovídá i jeho cena. Vykvašený ocet se ředí vodou na 5-10 % lihového podílu. Lihový ocet 8 % je k dostání všude v obchodech s potravinami. Průmyslově se používá při výrobě hořčice a kečupu, v domácnostech nejčastěji ke sterilování zeleniny, hub, ale i na ochucení polévek, omáček, či jiných pokrmů.

O rozpouštění vodního kamene už byla zmínka, ocet sice nerozpouští tuky, přesto odstraňuje mastné šmouhy, otisky prstů na skle, při mytí nádobí, úklidu přilijeme ocet do vody a skvrny odstraníme jednodušeji, opět stará rada, která funguje i dnes.

 

Houby také ocet milují…

 

Ocet má i schopnost oživovat barvy, odstraňovat zápach z oděvů, předmětů, přidával se do vody při praní, prádlo bylo svěží a octový zápach vyvanul při sušení. Dnešní hospodyně často myjí vnitřek lednice octem, pohlcuje totiž pachy. Oživit octem lze také zašlý starý nábytek, nebo vybledlé koberce. Rady našich předků by zabrali několik stránek.

Dalším octem používaným v kuchyni je ocet vinný, který se vyrábí z červeného nebo bílého vína. Kvašení v sudech trvá rok a jeho koncentrace se pohybuje kolem 6 %. Červený ocet je chuťově výraznější než ocet bílý. Francouzská kuchyně je používá třeba k marinování masa, k přípravě dušeného červeného zelí. Bílý vinný ocet se využívá k přípravě přílohových salátů, dresinků k rybě nebo drůbeži, také na výrobu pikantních nálevů k naložení zeleniny, chutney (čatní), ochucení majonéz…

Velmi oblíbené jsou také ovocné octy, kde podíl kyseliny octové činí 5 %. Chuťově jsou jemnější a aromatičtější, než jejich bratříčkové výše jmenované. Nejznámější je ocet jablečný. Kromě kuchyňského využití, má blahodárné léčivé účinky na pleť, antibakteriální účinky, zklidňuje a chladí podrážděnou kůži, při stálém a pravidelném užívání napomáhá k hubnutí, snižuje cukr v krvi. Přidáním do vody a následná koupel nohou změkčí na patách zrohovatělou kůži, odstraňuje rovněž zápach nohou. Od antiky je známý léčivý a posilující nápoj oxymel, který se vyráběl z jablečného octa, bylin a medu, recepty na oxymel znaly i naše babičky.

K nejdražším a velmi oblíbeným octům patří ocet balzamikový, který se vyrábí z hroznového moštu určitých druhů vinné révy a 10 let starého balzámového octa a zraje několik let, Aceto Balsamico Tradizionale je označení pravého balzamikového octa. Některé luxusní restaurace ho podávají jako aperitiv. Levný balzamikový ocet ze supermarketu se dělá z bílého vinného octa, hroznového sirupu a karamelu, zraje 60 dní a nesmí být označován přívlastkem Tradizionale! Balzamikový ocet se používá k vaření, ochucení a aromatizaci salátů, masa, drůbeže, ryb.

 

Při sterilování zeleniny a hub je ocet nepostradatelný…

 

Oblíbené zvláště ve Francii jsou aromatizované octy. K nejznámějším patří estragonový ocet, rozmarýnový, šalotkový atd. Jde o aromatizaci vinného, nebo jablečného octa bylinkami a dalšími přísadami, které se nechají v octu řádně rozležet.

Asijská kuchyně používá k přípravě pokrmů a jako dochucovadlo jejich pokrmů rýžový ocet. Vyrábí se z rýžového vína nebo fermentované rýže. Je více sladký, jemně nakyslé chuti, prý také pomáhá při hubnutí, působí při zácpě. Další asijský ocet, respektive japonský je umeocet, který se vyrábí z malých usušených a nasolených švestiček umeboshi. Ocet má slanou, nakyslou a mírně pikantní chuť. Ochucuje se s ním třeba sushi, polévky, zeleninové a rýžové pokrmy atd. Pomáhá i připálení žáhy a prý regeneruje celkově lidský organismus.

Octy jsou nejen ochucovadlo, ale prospěšné pro zdraví i životní prostředí i Vaší peněženku. Dovedou nahradit konvenční mycí prostředky, jsou lehce odbouratelné v přírodě, šetří peníze, jsou levné, navíc mají blahodárné léčivé účinky.

 

Text: D. M., foto: D.M. a fotky-foto.cz

 

Recepty s octem, na ocet:

 

Články k tématu:

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Ty nejlepší recepty z čerstvých rajčat – výběr TOP receptů!

TOP výběr vyzkoušených receptů na zpracování čerstvých rajčat z naší kuchařky ReceptyOnLine.cz. Osvědčené recepty na skvělé pochutiny z rajčat, které možná znáte, ale jiné určitě neznáte! Inspirujte se našimi recepty na zralá, ale i nezralá rajčata, jistě vás nějaký náš recept zaujme. A pokud ho zařadíte mezi oblíbené recepty do své kuchařky, budeme jen rádi. Stačí kliknout a otevře se vám naše malá rajčatová kuchařka. :)

číst dále ...

10 TIPŮ, jak na skvělou domácí pizzu

Na pizza těsto nespěchejte, dejte mu dostatek času vykynout. Klidně přes noc. Pizzy připravte nejlépe z kvalitní mouku s vysokým obsahem lepku pro ideální strukturu a pružnost těsta. Na pizzu se hodí například Pšeničná hladká Pernerka extra silná. Je vhodná nejen na přípravu pizzy, ale i chleba, využití najde i tam, kde je třeba delší kynutí těsta…

číst dále ...

Čtyři zásady pro racionálnější grilování

Přestože je grilování považováno za synonymum léta, nemusíte se svých oblíbených letních zvyků vzdávat ani s příchodem školního roku. Pokud máte elektrický gril, můžete si grilované pochoutky dopřát kdykoli během roku. Stačí dodržovat tyto čtyři zásady, aby byla vaše grilovaná jídla nutričně vyváženější.

číst dále ...

Znojemské vinobraní slaví 40 let: Vychutnejte si historii, kulturu i víno v srdci Moravy

Znojemské vinobraní, které proběhne od 13. do 15. září, slibuje zážitek plný historie, kultury a kvalitního vína. Tato tradiční akce letos slaví své 40. výročí a každoročně přiláká kolem 80 tisíc návštěvníků, čímž se řadí mezi největší vinařské slavnosti v České republice. Historické centrum Znojma se na tři dny promění v „královské město“ plné středověkých průvodů, hudebních vystoupení a pestrého programu pro všechny generace.

číst dále ...

Češi jsou při placení spropitného zaokrouhlovači. Průměrné dýško je 23 korun

Společnost Objednáme provedla průzkum na téma spropitné. Vyplývá z něj, že Češi jsou zatím stále spíše „zaokrouhlovači“, než že by dýško dávali jasným procentem z útraty, například deset či patnáct procent. V tomto roce činila průměrná výše peněz od cesty přes dovoz 23 korun, což je průměrně asi jen pět procent z výše objednávky. Negativní vliv na výši spropitného má i zdražování.

číst dále ...

Náplavkőőő: festival maďarských chutí okoření druhý zářijový víkend v Praze na Náplavce

Jaký je rozdíl mezi gulášem a perkeltem? Pálí čabajka? A uherák? Co dávají v Maďarsku na langoš? V čem spočívá kouzlo tokajského? A co s tím má společného Rubikova kostka? Gastronomický a kulturní festival Náplavkőőő nabídne od 13. do 15. září na pražské Náplavce nejautentičtější chutě a vůně Maďarska. A ano, bude i divoký čardáš!

číst dále ...

Biopotravinou roku 2024 se stal Bio Přeštík v plechu

Soutěž Nejlepší biopotravina roku zná své vítěze. Odborná porota ocenila výrobky v šesti různých kategoriích, přičemž absolutním vítězem se stala letošní produktová novinka z farmy Sasov. Výběrové vepřové maso prasat původního starého českého plemene přeštické černostrakaté tepelně opracované v autoklávu a plněné do tradičního obalu – plechové konzervy. V dalších kategoriích zvítězila kolekce antických obilovin, mošt, jehněčí ossobuco, Chardonnay a farmářský sýr. V letošním ročníku bojovalo o titul 140 biopotravin.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.