REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vzpomínka na totalitu, aneb 15 klasických českých receptů, které přežily pád komunismu – 2 díl

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Další nostalgické vpomínání na pokrmy z totalitního jídelníčku. V tomto článku uvádíme druhou část receptů naší české kuchyně, které zůstaly v našich srdcích i domácnostech, některé i na jídelníčcích současných restaurací a hospod. Ovšem část jich byla zatlačena do pozadí po revoluci otevřenými fast foody či vietnamskými bistry rychlého občerstvení, část pokrmů tradiční české kuchyně pak “padla za vlast” díky moderním trendům zdravého stravování.


V tomto druhém díle začneme naší klasikou, která i dnes patří do top 10 nejoblíbenějších jídel Čechů. Jde o svíčkovou na smetaně v různých obměnách. Dnes je hovězí maso drahé a tak jsme se naučili “svíčkovou” připravovat i z jiných druhů mas. Přesto je tento pokrm stále populární a díky tomu ho najdeme v mnohých restauracích, které se vrací z minutkové kuchyně, tak populární těsně po revoluci, opět k vaření českých hotovek.

Svíčková na smetaně s knedlíkem – RECEPT ZDE!

 

Dalším tradičním jídlem, které ale spíše vaříme doma, nebo ho najdeme jen na obědovém menu, je španělský ptáček, který ovšem Španělé neznají. Zato u nás Čechů patří pořád mezi top pokrmy, které si rádi dáme jak s knedlíkem, tak například i s rýží. Začínající kuchaři se někdy nedokáží popasovat se závitky a tak kdo by si chtěl pochutnat na španělských ptáčcích, které se nemusí zamotávat do tvaru závitků, zde je recept: Rozlítaný španělský ptáček. Vy zdatnější kuchtíci se přeci jen určitě pustíte do klasický závitků.

Španělský ptáček – RECEPT ZDE!

 

Kdo má rád sladké, pak jistě preferuje ovocné tvarohové knedlíky. Ty patřili v minulosti neodmyslitelně do menu většiny tehdejších restaurací. Dnes se občas objeví na menu, ale spíše si je necháme uvařit doma od maminek či babiček. Známe recepty jak na kynuté, tak i nekynuté těsto plněné různým druhem ovoce. Asi nejčastěji doma připravujeme knedlíky meruňkové, jahodové či švestkové.

Tvarohové knedlíky se švestkami – RECEPT ZDE!

 

Vepřo, knedlo, zelo, nebo také vepřová pečeně se zelím a houskovým knedlíkem a pod. Názvů tohoto jídla a jeho obměn je několik, ale podstatné je, že stále patří mezi nejoblíbenější pokrmy většiny Čechů. Ovšem i tato hotovka neodpovídá dnešním moderním trendům zdravé výživy, ale já jsem zastánce názoru, že člověk si musí občas dopřát něco moc dobrého a tak vem čert všechny luštěniny, saláty … :) Hurá! V neděli na oběd si dáme vepřovou!

        Vepřo, knedlo, zelo – RECEPT ZDE!

 

Ze stejné “stáje”, jako předchozí recept, jsou i vepřové výpečky. I když je to podobný pokrm, přeci jen jsou výpečky trochu něco jiného, než vepřová se zelím. Ovšem co se týče oblíbenosti, rozhodně jsou obě jídla těsně vedle sebe. Ten kdo miluje vepřovou se zelím, ten si rozhodně pochutná i na pečených kouscích bůčku. Ano, bohužel i tento pokrm nepatří mezi dietní jídla, přesto ho máme rádi. Ovšem v restauracích se z jídelních lístků pomalu ztrácí. Naštěstí si ho můžeme jednoduše připravit i doma!

Vepřové výpečky – RECEPT ZDE!

 

Dobrý gulášek stále patří ke stálicím českých hospod. Jen se díky ceně hovězího často připravuje z vepřového masa. Ovšem ten pravý hospodský je hovězí! Když se řekne Čech, tak si cizinci většinou vybaví smažený řízek a nebo právě náš hospodský guláš a tak nemám strach, že by tento pokrm zanikl. Dokud budou Češi, bude se v Českých hospodách vařit právě guláš.

Hospodský guláš – RECEPT ZDE!

 

Dali by jste si něco sladkého? Co tak buchtičky se šodó? Tak tento pokrm jsem na jídelníčku nějaké hospody či restaurace dlouho neviděl. Přitom čas od času si i já, masožrout, dám něco sladkého k obědu. Většinou je to ale rýžový nákyp, na kterém trochu ulítávám :). Takže buchtičky se šodó asi určitě patří mezi vymírající jídla většiny Čechů.

Buchtičky se šodó – RECEPT ZDE!

 

Dušené ledvinky a jiné pokrmy z drobů již dnes rozhodně nepatří mezi obvyklá jídla Čechů. Přitom já miluji a pravidelně vařím například smažená játra s bramborovým salátem, nebo srdce na smetaně. Dušené ledvinky také mohu, ale tento recept nechávám raději na ženě. Ta je dělá skvělé! V restauracích na ně asi dnes již téměř nenarazíte, ale vždy si je můžete uvařit doma!

Dušené ledvinky – RECEPT ZDE!

 

Rozhodně poměrně opomíjený až zatracovaný recept dnešní doby jsou flíčky s uzeným. Doma si je lidé asi vaří často, ale v restauracích je nacházíme většinou jen na meníčkách. Přitom je to poměrně nenáročná hotovka. Ale dnešní hygienické předpisy právě hotovkám v restauracích moc nenadržují. Spíše naopak. Aby se mohly v restauracích podávat, stojí vybavení kuchyní pro hotovky stovky tisíc korun! I to je důvod, proč se klasická česká kuchyně z restaurací a hospod vytrácí …

Zapékané flíčky s uzeným masem – RECEPT ZDE!

 

Na rozdíl od italské kuchyně je naše české rizoto vlastně úplně něco jiného. Také jeho příprava je značně odlišná od toho italského. Osobně mě to naše české chutná mnohem více! A v restauracích? Italské dnes najdete v každé lepší picérií. Ovšem to naše tradiční, tak to budeme hledat těžko. V poledním menu asi ano, ale jinak ho dnes většina hospod nenabízí.

Rizoto – RECEPT ZDE!

 

Co více je české, než naše tradiční pečené kuře na másle ochucené kmínem. Jednoduchý, přitom úžasný pokrm, kterému dám většinou přednost před dalšími českými pochutinami. Já ho miluji s rýží a ovocným kompotem, ale běžně se servíruje i s vařenými brambory, bramborovou kaší a například kyselou okurkou. V restauracích ho najdeme v mnoha obměnách a variacích, ale myslím si, že ta nejjednodušší příprava je paradoxně ta nejchutnější.

Pečené kuře na másle s kmínem – RECEPT ZDE!

 

A co tak bramborové knedlíky plněné uzeným? Rozhodně můj oblíbený pokrm. Ovšem opět jedno z jídel, které z našich restaurací pozvolna mizí. Naštěstí doma si knedlíky můžeme připravit, kdy se nám zlíbí a tak nemám strach, že by moji zatím nenarození vnoučkové v budoucnu nevěděli, co má děda rád. :)

Bramborové knedlíky s uzeným masem – RECEPT ZDE!

 

Který Čech nemiluje guláše? Pár se jich asi najde. Není guláš, jako guláš. Co říkáte na klasický bramborový gulášek? Máte ho rádi? Já tedy ano. Spolu s čerstvým chlebem si ho dopřeji plný talíř a jak si při jeho konzumaci mlaskám. :) V restauracích je ovšem také vidět pomálu a tak si ho raději uvaříme doma. Ono se stejně říká, domácí je domácí!

Bramborový guláš – RECEPT ZDE!

 

Čočka na kyselo s párky a vejcem. Tak tuto klasiku snad asi v dnešních hospodách ani nenabízí. Nebo ano? Já jsem venku na tento pokrm již dlouho nenarazil. Naštěstí žena párečky s čočkou a vejcem servíruje u nás doma tak jednou měsíčně a to si já tedy pošmáknu! Tohle jídlo prostě miluji a nejen já, ale i moji dva kluci s manželkou. Tak prosím nezapomínat a občas si čočku doma uvařit, je zdravá a přitom chutná skvěle.

Čočka na kyselo s párky a vejcem – RECEPT ZDE!

 

Dnes poslední recept, o kterém jsem se ale již o něco výše na této stránce zmínil. Smažená játra servírovaná například s bramborovým salátem, tak je mám nejraději a je mě jedno, zda jsou vepřová, nebo kuřecí. Ano, droby poslední dobou moc nefrčí, ale když se umí připravit, pak patří mezi velké dobroty. A restaurace, tak na menu se někdy objeví, ale pokud nechcete marně hledat, raději poproste manželku, ať vám je připraví! :)

Smažená kuřecí játra – RECEPT ZDE!

 

První díl tohoto souhrnu najdete zde: Vzpomínka na totalitu, aneb 15 klasických českých receptů, které přežily pád komunismu – 1 díl

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy