REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Česnek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Víceletá, polootužilá bylina se silně aromatickými cibulemi pěstovaná jako jednoletka. Obsahuje malé množství vitamínů a minerálů.


Encyklopedie zeleniny

Latinsky: Allium sativum

Česnek pochází ze západní Asie. S jeho pěstováním začali již staří Egypťané a mnoho století se tato voňavá bylina pěstuje také v Indii a Číně. Pověsti o všeléčitelských schopnostech česneku potvrdila i moderní medicína. Při stavbě egyptských pyramid byly otrokům pravidelně podávány stroužky česneku, které měli zabránit rozšíření různých infekcí. Hippocrates například doporučoval jíst ženám s rakovinou dělohy.

Ve středověku se paličky nebo celé copy česneku vyvěšovaly přede dveře, aby zaháněly upíry.

Současná celosvětová produkce česneku dosahuje téměř 3 milióny tun ročně.

Odrůdy: Existuje mnoho lokálních odrůd česneku přizpůsobených místním klimatickým podmínkám a délce dne. Při výběru česneku musí pěstitel vždy vybrat odrůdu vhodnou pro danou lokalitu. Odrůda California Late je například velmi vhodná pro mediteránní oblast. Vydrží i delší skladování. Cristo je vynikající odrůda s dlouhou dormancí, která vytváří veliké paličky až s 15 stroužky. Časná odrůda Germidor má velké stroužky a její paličky jsou nafialovělé. Tuto odrůdu je třeba vysadit na podzim. Allium sativum var. ophioscordon se prodává pod obchodním názvem Rocambole. Někdy se také nazývá „hadí česnek“ podle jeho pokroucených stonků, na kterých vyrůstají červené cibulky. Odrůda Long Keeper je dobře přizpůsobena studenému podnebí. Cibulky jsou bílé a pevné. Nová odrůda Solent Wight vytváří velkou úrodu cibulek jemné chuti.

Česnek má silně protivirové, protibakteriální a protiplísňové účinky, osvědčil se také při střevních a žaludečních obtížích a při bodnutí hmyzem. Nejnovější výzkumy dokázaly schopnosti česneku ovlivňovat hladinu cholesterolu v krvi a snižovat rizika infarktu. Každodenním pojídáním česneku lze také snížit nebezpečí rakoviny.

Česnek se používá k ochucování velké škály pokrmů, od přípravy kari přes různá pečená masa až po pastu. Ještě neuvadlé celé rostliny můžeme nakrájet do různých salátů.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Valentýnské müsli snídaně do postele. 4 tipy na romantické recepty

Že každý rok při této příležitosti chodíte na romantickou večeři? To je samozřejmě skvělé! Zkuste však letos svou drahou polovičku překvapit hned na úvod zamilovaného dne a připravte lehkou, ale přitom výživnou snídani až do postele. A protože správná snídaně by měla obsahovat dostatek kvalitních sacharidů, vlákniny a bílkovin, přinášíme vám čtyři tipy na snídaně z müsli.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Tuřín – neprávem zapomenutá zelenina

Tuřín je křížencem vodnice a hlávkového zelí. I když je dobře známý fanouškům kultovního seriálu Černá zmije, který se odehrával v anglickém středověku, tak byl objeven a popsán pravděpodobně až v 17. století ve Švédsku, odkud se rozšířil do Evropy a celého světa. Tuřín je sytý, a hlavně mrazu odolný. A to více než jakákoli jiná zelenina. Díky tomu byl velmi oblíbenou potravou chudých a zejména během světových válek se jednalo o jednoduchou potravinu pro vypěstování i skladování a častou složku jídel. Možná proto, že tuřínu měli všichni už dost, po druhé světové válce vymizel z našich jídelníčků. To je ovšem škoda.

číst dále ...

Poslechněte babičky: Polévka je grunt a v chladném počasí příjemně zahřeje

„Polévka je grunt a maso je špunt,“ také jste to od babičky slýchali? Tak si toto rčení dobře zapamatujte, protože je pravdivé. Polévky působí blahodárně na organismus, v zimě nás příjemně prohřejí a v létě ve své studené formě naopak ochladí. Díky řadě pozitivních účinků na tělo i mysl by měly být polévky součástí každého jídelníčku. Jsou velmi nenáročné na přípravu, a není divu, že si je oblíbili již naši předkové.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy