REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Uskladnění česneku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je několik variant uskladnění česneku. Především ho však musíme nechat důkladně vyschnout nejlépe v průvanu. Pak vám vydrží dlouho.


Jak skladovat česnekK usušení česneku svážeme k sobě 5-10 kusů celých palic česneku i s natí, ty zavěsíme na suchém a chladném místě do průvanu. Tak budete mít jistotu, že nezplesniví. Ideální je stodola, půda, veranda domu … necháme důkladně proschnout.

Další zpacování česneku:

A) Česnek přes zimu skladujeme v nádobě z PVC s uzaviratelným poklopem na suchém a vzdušném místě.

B) Česnek rezebereme a zbavíme nečistot a slupek, které nám půjdou lehce odstranit. Jednotlivé oddělené stroužky vložíme do hrnce s teplou vodou a necháme odstát  zhruba 1 hodinu. Pak stroužky zbavíme zbytků obalů. Po očistění dáme stroužky rozložené na větší ploše zmrazit. Zamrazený česnek uchováváme v mikrotenovém sáčku v mrazáku.

C) Celé usušené palice česneku zbavíme natí, uřízneme je 2-3 cm nad samotnou palicí. Jednotlivé palice pak vyskládáme do obalů od vajíček a poskládáme do větší bedýnky s otvory (například od ovoce), takto, na chladném místě, ve sklepě vydrží až do jara. Jednou za čas paličky přeskládáme a zkontrolujeme, zde některá nezačala hnít nebo plesnivět.

D) Česnak můžeme skladovat i usušený, pomletý; česnek nakrájíme na tenké plátky, plátky vyskládáme na podložku s oky, aby se i zespodu dostal vzduch. Takto ho necháme sušit 2-4 dny (česnek uschne rychleji v zimě, když ho můžeme sušit na tělese radiátoru). Po usušení plátky umeleme v mixéru, pak hmotu přesijeme, zbytek znovu umixujeme. Můžeme použít i mlýnek na kávu! Takto zpracovaný vydrží až 2 roky.

E) Naše babičky česnek skladovaly na sítech s vrstvou hrubšího písku (zrna musela být větší, jak oka, aby nepropadla). Na suchý písek v temném a studeném sklepě se položily dobře usušené palice česneku bez natí, česnek takto uskladněný vydržel až do pozdního jara.

Další informace o česneku najdete v naší encyklopedii zeleniny: Česnek

Recepty na naložený česnek:

Česnek ve vinném octě Česnek v oleji Česnek naložený s citronem

Česnek nakládaný v soli

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Jahody, konečně!

Patříte mezi milovníky jahod a už se jich letos nemůžete dočkat? Koncem května začínají dozrávat první lokální jahody a v průběhu června jejich sezóna vrcholí. Pokud ani vy nemůžete slaďoučkému červenému ovoci odolat, dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Vybírejte však pečlivě.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy