REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Uskladnění česneku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je několik variant uskladnění česneku. Především ho však musíme nechat důkladně vyschnout nejlépe v průvanu. Pak vám vydrží dlouho.


Jak skladovat česnekK usušení česneku svážeme k sobě 5-10 kusů celých palic česneku i s natí, ty zavěsíme na suchém a chladném místě do průvanu. Tak budete mít jistotu, že nezplesniví. Ideální je stodola, půda, veranda domu … necháme důkladně proschnout.

Další zpacování česneku:

A) Česnek přes zimu skladujeme v nádobě z PVC s uzaviratelným poklopem na suchém a vzdušném místě.

B) Česnek rezebereme a zbavíme nečistot a slupek, které nám půjdou lehce odstranit. Jednotlivé oddělené stroužky vložíme do hrnce s teplou vodou a necháme odstát  zhruba 1 hodinu. Pak stroužky zbavíme zbytků obalů. Po očistění dáme stroužky rozložené na větší ploše zmrazit. Zamrazený česnek uchováváme v mikrotenovém sáčku v mrazáku.

C) Celé usušené palice česneku zbavíme natí, uřízneme je 2-3 cm nad samotnou palicí. Jednotlivé palice pak vyskládáme do obalů od vajíček a poskládáme do větší bedýnky s otvory (například od ovoce), takto, na chladném místě, ve sklepě vydrží až do jara. Jednou za čas paličky přeskládáme a zkontrolujeme, zde některá nezačala hnít nebo plesnivět.

D) Česnak můžeme skladovat i usušený, pomletý; česnek nakrájíme na tenké plátky, plátky vyskládáme na podložku s oky, aby se i zespodu dostal vzduch. Takto ho necháme sušit 2-4 dny (česnek uschne rychleji v zimě, když ho můžeme sušit na tělese radiátoru). Po usušení plátky umeleme v mixéru, pak hmotu přesijeme, zbytek znovu umixujeme. Můžeme použít i mlýnek na kávu! Takto zpracovaný vydrží až 2 roky.

E) Naše babičky česnek skladovaly na sítech s vrstvou hrubšího písku (zrna musela být větší, jak oka, aby nepropadla). Na suchý písek v temném a studeném sklepě se položily dobře usušené palice česneku bez natí, česnek takto uskladněný vydržel až do pozdního jara.

Další informace o česneku najdete v naší encyklopedii zeleniny: Česnek

Recepty na naložený česnek:

Česnek ve vinném octě Česnek v oleji Česnek naložený s citronem

Česnek nakládaný v soli

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy