REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Česnek, rady a tipy do kuchyně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Česnek používáme zejména k přípravě omáček, kořenění masa, zejména skopového, do polévek, uzenářských výrobků, na topinky apod. Konzumovali ho již otroci, kteří stavěli pyramidy …


  • Jak oloupat česnek – do hrnce s vroucí vodou vhodíme česnek (spaříme) a vytáhneme, lehce zmáčkneme a on vystřelí sám.

  • Česnekem kořeníme přiměřeně, protože, dá-li se ho velké množství, zkazíme tím chuť pokrmu.

  • Česnek na zimu můžeme uložit tak, že ho oloupeme, stroužky vložíme do mikroténového sáčku a uschováme v mrazničce. Česnek tím neztratí ani chuť ani vůni a můžeme ho kdykoliv použít.

  • Jestliže jde slupka česnekového stroužku jen velice těžko sloupnout, vložíme stroužek nakrátko do vroucí vody. Pak můžeme stroužek lehkým tlakem prstu poměrně snadno vymáčknout ze slupky.

  • Nikdy nečekáme, až nám začne česnek vysychat a kazit se. Dobře nám poslouží naložený v soli. Stroužky oloupeme, nastrouháme na jemném struhadle nebo ho semeleme na masovém strojku a rozetřeme na hustou kaši. Na l kilogram česneku postačí 11 gramů soli a trochu oleje. Česnekovou pastu napěchujeme do čisté nádoby nebo sklenice a dobře uzavřeme. Takto připravený dlouho vydrží a bude vždy po ruce k přípravě oblíbeného jídla.

  • Česnek nebude tolik „ vonět „, ponoříme-li ho na chvíli do osolené vody.

  • Česnek nám dlouho vydrží oloupaný, když ho vložíme do skleničky se stolním olejem.

  • Tvrdé paličky česneku, zakoupené na podzim, oloupeme, naskládáme do větší sklenice a zalijeme vlažnou osolenou vodou ( na l litr vody asi 300 g soli). protřeseme, aby unikl vzduch, láhev ovážeme celofánem a uložíme ve spíži. Láhev ovážeme tmavým papírem nebo utěrkou, aby česnek nebyl na světle.

  • Zápach z česneku odstraníme petrželovou natí, kterou několikrát v dlani promneme. Přidáním petrželové natě do bramboráku se zvýší obsah vitaminu C a zmírní česneková chuť.

Autor: Jaroslav Vašák

Také viz: Česnek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Valentýnské müsli snídaně do postele. 4 tipy na romantické recepty

Že každý rok při této příležitosti chodíte na romantickou večeři? To je samozřejmě skvělé! Zkuste však letos svou drahou polovičku překvapit hned na úvod zamilovaného dne a připravte lehkou, ale přitom výživnou snídani až do postele. A protože správná snídaně by měla obsahovat dostatek kvalitních sacharidů, vlákniny a bílkovin, přinášíme vám čtyři tipy na snídaně z müsli.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Tuřín – neprávem zapomenutá zelenina

Tuřín je křížencem vodnice a hlávkového zelí. I když je dobře známý fanouškům kultovního seriálu Černá zmije, který se odehrával v anglickém středověku, tak byl objeven a popsán pravděpodobně až v 17. století ve Švédsku, odkud se rozšířil do Evropy a celého světa. Tuřín je sytý, a hlavně mrazu odolný. A to více než jakákoli jiná zelenina. Díky tomu byl velmi oblíbenou potravou chudých a zejména během světových válek se jednalo o jednoduchou potravinu pro vypěstování i skladování a častou složku jídel. Možná proto, že tuřínu měli všichni už dost, po druhé světové válce vymizel z našich jídelníčků. To je ovšem škoda.

číst dále ...

Poslechněte babičky: Polévka je grunt a v chladném počasí příjemně zahřeje

„Polévka je grunt a maso je špunt,“ také jste to od babičky slýchali? Tak si toto rčení dobře zapamatujte, protože je pravdivé. Polévky působí blahodárně na organismus, v zimě nás příjemně prohřejí a v létě ve své studené formě naopak ochladí. Díky řadě pozitivních účinků na tělo i mysl by měly být polévky součástí každého jídelníčku. Jsou velmi nenáročné na přípravu, a není divu, že si je oblíbili již naši předkové.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy