REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Sírovec žlutooranžový

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus), je jednoletá dřevokazná houba z čeledi chorošovitých (Polyporaceae), jde o kosmopolitní druh, což znamená, že je rozšířený po celém světě.


Atlas hub - nelupenatéLatinsky: Laetiporus sulphureus

Jedlý ………………… Sírovec žlutooranžový je jedlá houba vhdodná na řízky nebo do směsí. Konzumují se jen mladé plodnice!

Doba výskytu: jaro až pozdní léto

Fruktikuje od dubna do září u nás se hlavně vyskytuje v lužních lesích, především na vrbách a topolech, vyskytuje se především na listnáčích, další hostitelská dřevina je dub, akát. Můžeme ho nalézt i na ovocných stromech především na hrušni, třešni a ořechu. Na jehličnanech se vyskytuje vzácně.

Do živých stromů se dostává poraněním na kořenech, nebo kmeni. Houba způsobuje velmi agresivní hnědou hnilobu, která rychle proniká do dřeva a narušuje jeho mechanické schopnosti. U této dřevokazné houby je problém v tom, že na dřevinách nejsou znát žádné příznaky napadení do doby, dokud houba nepronikne celým profilem kmene nebo větve a nezačnou se tvořit plodnice. Někdy se tato hniloba nazývá kostková hniloba, protože napadené dřevo se rozpadá v nepravidelné kostky.

Plodnice jsou zpočátku, hlízovité, později polokruhovité, konzolovitě, nebo vějířovitě přirostlé bokem k hostitelské dřevině. Mají paprsčitě vrásčitý ojíněný povrch. Barva je okrově žlutá, oranžová až žlutočervená, někdy pásované ve stáří světlejší. Rourky jsou až 0,5 cm dlouhé sírově žluté s drobnými okrouhlými póry, které někdy vylučují tekutinu. Dužnina je za mlada měkká, štavnatá, aromatická, příjemná houbová vůně a nakyslá chut‘. Ve stáří je dužnina bílá, tuhá a drobivá, pach po svítiplynu. Výtrusný prach má bílou až světle krémovou barvu. Na ležících stromech jsem našel mladé plodnice prorostlé kopřivami s jinými bylinami. Konzumují se jen mladé plodnice, jak zajede nůž do plodnice, jak se říká lidově ,,jak do másla“, plodnice je vhodná pro kuchyňskou úpravu. Tvrdé a starší plodnice nezměknou ani po uvaření. Sírovec sbírám pomalu 25 let vyskytuje se hojně kolem Labe a Ohře na vrbách a topolech. Literatura uvádí, že nejchutnější plodnice jsou z ovocných stromů. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nejchutnější plodnice jsou právě z vrb a topolu, tyto dřeviny obsahují až 70 % vody a plodnice jsou krásně štavnaté.

Atlas hub - nelupenatéOvocné dřeviny jsou většinou tvrdé a nemají takový obsah vody, třešeň, je nejlepší dřevo na uzení. Několikrát jsem se setkal se sírovcem,který vyrostl přímo u silnice a plodnice za několik dní zmizeli. Musí to být lahůdka konzumovat sírovce plné olova a jiných škodlivých látek. Z ovocných stromů sírovce jen ze sadů a parků nikdy od silnice. Nejhorší kvalita plodnic je z dubu a akátu, jsou tvrdé i v mládí a trupelnaté,většinou co nacházím já jsou zbarvené do oranžova a velmi tenké.

Z vrb a topolů je sírovec krásně žlutý a pěkně vyrůstá taškovitě nad sebou trsy mívají někdy až 1 m na výšku. V kuchyni upravuji sírovec většinou jako řízky, pokrájím na 1 cm plátky a povařím v Masoxu, nebo Podravce, pro lepší chut¨. Vařím 10-15 minut, slijeme a necháme okapat a obalíme klasicky v trojobalu, teplé řízky jsou nejlepší, připomínají kuřecí maso, studené to není ono. Vrchol úpravy sírovce v kuchyni vymyslel Aleš Vít z ČMS, známí gurmán a gurmet. Sírovce povařit nakrájet na kostičky, podusit na cibulce, zalít sladkou smetanou a přidat lžici kari. Chvíli nechat povařit,lze to konzumovat s knedlíkem, těstovinami, pečivem, rýží. Recept Aleše Víta sírovec na kari opravdu stojí za to vyzkoušet.

V čínské lidovém léčitelství hraje důležitou roli při regulaci činnosti lidského organismu. Zapálené staré plodnice sloužily na odhánění moskytů a jiného hmyzu.

Z rozdrcených suchých plodnic se v době neúrody pekl chléb. Záměna tohoto druhu je málo pravděpodobná, v úvahu přichází sírovec horský (Laetiporus montanus), roste ve vyšších polohách na smrku, podobné jsou mladé plodnice jedlého trsnatce lupenatého (Meripilus giganteus), plodnice na řezu černá. Zřídka se vyskytuje nejedlá bondarcevka horská (Bondarzewia montana), která má klobouk v hnědých odstínech, pálí a roste ve vyšších polohách na dřevě jehličnanů.

Autor: Dalibor Marounek

Recepty se sírovcem:

Chlapský salát se sírovcem Sírovec na kari Řízky ze sírovce

Salát ze sírovce s chřestem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

20 nejlepších receptů na džemy a marmelády

Džem má řidší konzistenci a většinou obsahuje celé kousky ovoce. Marmeláda je tužší a připravujeme ji z hodně vyzrálého ovoce, které buď prolisujeme strojkem na ovoce, nebo rozmixujeme a propasírujeme přes síto. Takže stručně: džem se vaří z celého nebo na kousky nakrájeného ovoce, základem marmelády je ovocný protlak (prolisované ovoce). Ale dost teorie! Přinášíme vám ty nejlepší recepty na džemy a marmelády z naší databáze. Tady jsou.

číst dále ...

Kulaté 3D dorty – veselé i elegantní, každý si najde ten svůj

Pomalu ubíhající karanténu jsme si krátili pečením a vařením, a tak není divu, že už nás klasické dorty začaly trochu nudit. Pokud zrovna chystáte oslavu, inspirujte se našimi zábavnými 3D dorty. Všechny jsou kulaté, a přitom každý úplně jiný.

číst dále ...

Libujete si v opalování? Pak můžete mít nedostatek vitamínu D i v létě

Také jste se celou zimu těšili na léto, až doplníte vitamín D ze sluníčka? Potom vás možná zklameme. Krásně opálená kůže totiž v přijímání „déčka“ ze slunečních paprsků může být na škodu.

číst dále ...

Léto s dressingy Spak

Doplňte své letní recepty jedinečnou ingrediencí – kvalitními dressingy od Spaku. Nejen, že si usnadníte práci, ale oslníte lahodnou chutí lehkých letních pokrmů. Načerpejte inspiraci na domácí vaření a užijte si gurmánské večery i u vás doma.

číst dále ...

Ryba je perfektní surovina na léto. Víte, jak na ni?

Dříve lidi jedli vše, co vypěstovali nebo ulovili. Jednou z nejdůležitějších potravin byla právě ryba. Výzkumy potvrzují, že všichni, kteří je pravidelně konzumují, vykazují lepší zdravotní stav než ti, kteří se jim vyhýbají. Češi bohužel patří spíše do té druhé skupiny. Nesníme ani čtvrtinu evropského ročního průměru. Přitom kvalita našich ryb je opravdu vysoká. Své TOP postavení si u nás udržuje tradiční kapr. O sladkovodních rybách prozradil Akademii kvality mnoho zajímavostí Ing. Martin Urbánek, Ph.D., zástupce ředitele Rybářského sdružení České republiky.

číst dále ...

Trend léta 2020 – Nealkoholické víno podporující trávení

Stále více a více se dostává do popředí trend nealkoholických nápojů a poptávka po nich se zvyšuje a nabírá na obrátkách. Pokud i vy milujete chuť vína, ale z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete pít alkohol, určitě vyzkoušejte skvělé nealkoholické víno z oblíbeného vinařství Vinselekt Michlovský. Může vás doprovázet kdykoliv během dne a hodí se na každou příležitost. Sklenka k obědu navíc podpoří i vaše trávení.

číst dále ...

Rychlé, dobré a univerzální: Vyrobte si domácí ochucená másla ve sladké i slané variantě!

Máslo lze nejen namazat na pečivo, ale také použít při vaření a pečení, kde výsledným pokrmům dodává lahodnou chuť. Chcete-li však své chuťové pohárky ještě více rozmazlit, zkuste máslo vylepšit nejrůznějšími ingrediencemi dle své fantazie. Poradíme vám, jak ochucená másla využít a přinášíme také originální recepty na slané i sladké varianty…

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy