Kari pasta se používá v asijské a indické kuchyni. Existuje několik druhů kari past. Červená kari pasta je nejostřejší, obsahuje červené chilli papričky, zelená kari pasta nemá tak ostrou chuť, obsahuje totiž zelené, méně pálivé, chilli papričky. Žlutá kari pasta, ze všech kari past, pak pálí nejméně, jen mírně, je z nich nejjemnější.
Kari pasty obsahuji většinou koriandr, skořici, muškátový květ, hřebíček, kardamom, sušenou šalotku, citronovou kůru… Složení kari past je ale různé, záleží nejen na výrobci, ale také na oblasti, odkud pochází. Oblíbená je u nás v Česku především thajská červená kari pasta a to při přípravě ostrých asijských pokrmů a také žlutá kari pasta. Ovšem přehlížet by jsme neměli ani tu zelenou.
Kari pastou se dochucují různé masové směsi, dále špízy, přidává se do různých asijských polévek a bývá často součástí i zeleninových jídel. Může se přidat i jako dochucovadlo do dresingů či na saláty. Naředěné pasty olejem můžeme také využít při klasickém grilování, kdy pastou promíchanou s olejem a různými bylinkami, podle uvážení potřeme maso, ryby, drůbež určenou ke grilování a pak pokrmy grilujeme.
Velmi důležité je kari pastu ihned na začátku přípravy různých pokrmů chvíli rozehřát na oleji nebo v kokosovém mléku – smažením se z kari pasty uvolní její příjemná vůně. Teprve pak přidáváme maso, kokosové mléko, či jiné přísady, či ji jinak použijeme.
Text i foto: D. M.
Recept na kari pastu: Kari pasta – příprava
Recepty s kari pastou:
- Rychlá kari omáčka
- Grilovaná krůtí prsa s kari a salátem z batátů
- Thajské seafood kari se slávkami, citronovou trávou a thajskou bazalkou
- Slávky na kari s kokosovým mlékem a jasmínovou rýží
- Červené kari
- Fazolové kari s hlívou a špenátem
- Květáková kari polévka
- Indické kuře na kari
- Japonské kuřecí karí
- Houbovo-bramborové kari
- Krevety na kari s kokosovým mlékem
- Krůtí nudličky s kokosovým mlékem, zeleným kari a zeleninou…