REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Sladké vánoční moučníky a dezerty z celého světa

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.


Slovenský Štědrák

Kde jinde začít, než u našich sousedů na Slovensku. Znáte vánoční dort Štědrák? Koláč se čtyřmi druhy náplní z nadýchaného kynutého těsta, to je „Štědrák“, slovenský národní koláč. Ten byl ukázkou všeho, co lidé doma měli, a co z toho dokázali, právě o Vánocích, vykouzlit. Na Slovensku se v některých oblastech peče dodnes.

Recept na Slovenský Štědrák najdete zde: Štědrák

 

 

Německá štóla

Tato kyprá „buchta“ hojně posypaná vrstvou moučkového cukru, plněná rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem zdomácněla i u nás. Má tvar bochníku, který má připomínat „malého Ježíška zabaleného v plenkách“. Existuje mnoho jejich obměn, oblast od oblasti. Mezi nejznámější patří Krušnohorská štóla, Vogtlandská štóla, Lužická štóla a také Drážďanská štóla. Právě v Drážďanech měla být podle historických zdrojů německá štóla poprvé upečena! Jeden z variant receptu najdete právě zde: Německá štola

 

 

Anglický vánoční moučník

V Anglii má slovo “puding” stejný význam jako v Česku pojem dezert. Může být sladký či slaný a může být v podobě koláče, dortu či krému. Nejtypičtější anglickou vánoční pochoutkou je právě Anglický vánoční pudink. Jak už to však bývá, opět existuje mnoho variant a obměn. Je nejčastěji vyrobený z oříšků, rozinek, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citronů a švestek. Podává se s koňakem nebo punčem, či přelitý vanilkovou polevou.

 

 

Mince pie

Dalším klasickým anglický vánočním dezertem je Mince pie. Původ receptu sahá až do středověku.

Tradiční Mince pie se v Anglii připravoval nejprve na slano, s masovo-játrovou náplní. Teprve později se začala připravovat jeho ovocná obměna. Podle pověry musíte jeho náplň při přípravě míchat po směru hodinových ručiček, pak budete mít štěstí!. Hvězda na vršku dezertu zase symbolizuje hvězdu betlémskou.

 

Bûche de Nöel – Vánoční poleno

Právě ve Francii v předvečer Vánoc se scházela rodina u zapáleného krbu. Jedno z hořících polen bylo vždy vybrané s velkou úctou. Muselo být tak velké a z tak kvalitního dřeva, aby vydrželo hořet celou noc. Popel z polene se pak uchovával, neboť se mělo za to, že bude ochraňovat dům i jeho obyvatele. Dnes je toto vánoční poleno symbolizováno právě dezertem Bûche de Nöel.

 

 

Panettone

Tento sladký chlebíček patří mezi nejoblíbenější vánoční moučníky v Itálii. Jedná se o sladký chléb s rozinkami a kandovanou pomerančovou a citronovou kůrou. Peče se v Itálii hlavně na vánoce a Nový rok. Původní recept pochází z 15. století z Milána. Recept na Panettone najdete zde: Panettone

 

 

Pandoro

Hned v závěsu za ním si získal v Itálii velkou oblibu sladký chléb Pandoro.

 

 

Turrón

Vánoční dezert ze Španělska. Údajně ho mají na svědomí Mauři, kteří část Pyrenejského poloostrova okupovali do roku 1492, než museli po vítězství křesťanů Španělsko definitivně opustit. Dnes je Jijona pokládána za hlavní město turrónu, v němž jsou soustředěni nejvýznamnější výrobci této sladkosti. Základními surovinami pro přípravu turrónu jsou mandle, včelí med a cukr. Z nich se tradičním postupem, který se předává z generace na generaci, vyrábí sladká hmota. I když je dnes výroba z velké části zmechanizovaná, lidský faktor tu stále hraje velkou úlohu. Mistr “turronero” je tu stejně důležitý jako třeba sládek při vaření piva.

Recept na španělský turrón najdete zde: Turrón

 

 

Ořechové beigli

A nesmíme zapomenout také na tradiční maďarský vánoční ořechový závin, který se v Maďarsku peče i na Velikonoce. Recept na ořechové beigli najdete zde: Ořechové beigli

 

 

Vánoční jablečný koláč Bustrengo

Lahodný vánoční dezert, jablečný koláč z jablek a sušených plodů, je populární především v italském regionu Emilia-Romagna, což je oblast severně od San Marinu, odkud prý pochází jeho první receptura. Ovšem Italové ho považují za svůj tradiční vánoční dezert. Recept zde: Vánoční jablečný koláč Bustrengo

 

 

Další recepty na slavné vánoční moučníky a dezerty z celého světa najdete v naší internetové kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Světová kuchyně. Pokud vám zde nějaký chybí, rádi se od vás poučíme, pošlete nám na e-mail: info(@)receptyonline.cz vaše recepty a povídání, předem děkujeme!

Autor: Jiří Langer, ReceptyOnLine.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Pernerka spojuje síly s Lidlem – zákazníkům nabídne bio žitný chléb ze své mouky

V březnu začne Lidl ve všech svých prodejnách nabízet nový bio chléb z české produkce. Bio žitný chléb peče z české mouky Pernerka rodinná pekárna Nopek. Zákazníci se mohou těšit na lokální produkt s kvalitním složením, který výborně chutná a splňuje bio standardy.

číst dále ...

Zdraví klíčí v semínkách… Stačí je „odemknout“!

Posilují imunitu, pomáhají při některých civilizačních chorobách, jsou skvělým pomocníkem při různých dietách… Semínka či ořechy patří do oblíbené rodiny superpotravin, které jsou pro naše tělo prospěšné v mnoha směrech. Věděli jste ovšem, že díky vodě nabobtná nejen jejich objem, ale zároveň také několikanásobně zvýšíte obsah živin? Aktivujte prospěšné látky a objevte klíč ke svému zdraví!

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Připravte si velikonoční menu podle tradic a objevte nové recepty

Vajíčka na různé způsoby, nádivka, mazanec i beránek – oblíbených velikonočních pokrmů existuje celá řada. Zkuste letos dodržet tradici a připravit si originální velikonoční menu podle zvyklostí. Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek nebo Bílá sobota, přichystejte na každý den jinou specialitu. A nezapomeňte, že delikátní pokrmy nestojí jen na receptu, ale především na kvalitních surovinách.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy