REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pletení vánočky z 9 pramenů – fotopostup krok za krokem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vánočka. Kdysi vánoční dar a symbol rituálů, dnes jemné pečivo, které nesmí o svátcích chybět. Víte, proč se pekla právě na Vánoce? Svým tvarem připomínala Ježíška v povijanu, stala se tak symbolem nového zrození, plodnosti a nových začátků. O Vánocích prostě nesměla chybět, a to přetrvává dodnes. V článku fotopostup na upletení vánočky z 9 pramenů.


Kynuté těsto na vánočku se zadělávalo na noc, aby na druhý den ráno bylo dozrálé, a postupovalo se podle přísných pravidel. Hospodyně musela mít čistou bílou zástěru a šátek a během zadělávání nesměla s nikým ani slovo promluvit.

Vánoček se peklo tolik, kolik měla rodina členů. Symbolika křížového pletení pramenů měla ochránit všechny členy rodiny před zlými silami. Každý z pramenů měl svůj význam. Spodní patro představovalo základ bytí – zemi, slunce, vzduch a vodu. Prostřední patřilo duševním vlastnostem vůli, rozumu a citu. Vrchní dva zapletené prameny představovaly lásku a vědění.

Nejenom kvůli všem těmto hodnotám byla vánočka svátečním pokrmem. A to přetrvává dodnes, vysoké dozlatova upečené vánočky jsou rodinnou chloubou a receptury se předávají z pokolení na pokolení. Samotné pletení ale vyžaduje velkou míru zručnosti. Víte, jak obratně zaplést všech devět pramenů? Poradí šéf pekařů a cukrářů hypermarketů Globus Pavel Meduna.

 

Postup pletení a upečení vánočky:

1) Z těsta vyválíme dlouhý válec, abychom z něj dokázali oddělit 9 částí. Z těch vyválíme 9 stejně dlouhých a stejně silných pramenů.

2) Prameny by měly být silnější, aby byla vánočka vyšší.

3) Začínáme plést. Z 9 pramenů odložím jeden stranou a spojím 8 pramenů nejdříve po čtyřech a pak obě čtveřice k sobě. (Nemažeme ničím, bílek není vhodný, při pečení se připaluje).

4) Prameny rozložíme tak, aby byly přehledně od sebe.

5) První pramen z levé strany a druhý pramen z pravé strany (myšleno vždy od shora) křížíme přes sebe tak, že druhý pramen vložíme pod první a umístíme nalevo nahoru. První pramen uložíme dolů doprostřed (mezi tři prameny zleva a tři prameny zprava.

6) Na opačné straně uděláme to samé, pouze obráceně.

7) První pramen z pravé strany a druhý pramen z levé strany (myšleno vždy od shora) křížíme přes sebe tak, že druhý pramen vložíme pod první a umístíme nalevo nahoru. První pramen uložíme dolů doprostřed (mezi tři prameny zleva a tři prameny zprava.

8) Stejným způsobem pokračujeme střídáním stran až do konce.

9) Na konci zbývá 8 špiček, které zručně spojíme tak, aby držely u sebe, a podvlékneme je pod konce vánočky.

10) Zbylý jeden pramen rozválíme na dvojnásobně dlouhý pramen, rozdělíme ho v polovině, překřížíme a spleteme dohromady.

11) Hřbetem ruky uděláme na vrcholu vánočky rýhu, do které položíme poslední spletený pramen. Z obou stran vánočku tímto pramenem podložíme tak, aby hladce překryl oba konce vánočky.

12) Necháme na plechu dalších 40 minut až hodinu vykynout. (Pokud nebude dostatečně nakynutá, má tendenci praskat, protože i při pečení dál kyne).

13) Rozšleháme žloutek s bílkem a vykynutou vánočku vajíčkem dokonale potřeme.

14) Do obou dlaní si nasypeme mandlové plátky a vánočku rukama „pohladíme“, aby mandle z vánočky nepadaly. Lze využít i vlašské ořechy.

15) Rozehřejeme troubu na 220 °C a vánočku v ní po dobu 10 minut pečeme. Pak stáhneme na 180 °C a pečeme dalších 40 minut, a nakonec stahujeme ještě na 140 °C a pečeme dalších 15 minut na „dobarvení“ vánočky. Časy pečení jsou orientační, vždy záleží ne její velikosti. Plech neotáčíme a doporučujeme péci v troubě bez ventilátoru.

16) Když je vánočka upečená, můžeme ji pomazat rozpuštěným máslem, vanilkovým cukrem a rumem. Necháme vychladnout.

 

 

Recepty na vánočku:

 

Poznámka redakce:

Hypermarkety Globus provozují svá vlastní pekařství, kde vyrábí chléb a pečivo tradičním řemeslným postupem podle vlastních receptur. Základem tradičních postupů je tradiční žitný kvas, který si pekaři Globus sami vyrábí. Zákazníci tak mají jistotu, že pečivo z Globusu má skvělou chuť, je vždy čerstvé, poctivé a dlouho vydrží. Pekařství Globus nabízí téměř 100 pekárenských výrobků z mouky výhradně od českých mlynářů.

Více na www.globus.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Rychlé občerstvení pro nečekanou návštěvu? Vsaďte na oblíbené dipy

Občas se to stane každému z nás. Návštěva už přešlapuje za dveřmi a mezitím, co nám v hlavě vzniká plán na degustační menu, obrátíme lednici vzhůru nohama. Kde nic, tu nic. Hosté už zaujímají pozice na sedačce a stůl pořád zeje prázdnotou. Nepanikařte, situaci vždy zachrání jakýkoliv chutný dip. A my pro vás máme rovnou tři rychlé recepty ze surovin, které doma najdete vždycky.

číst dále ...

Vánoční trio – hrách, čočka a kroupy

Hrachová polévka, čočka a houbový kuba. Oblíbená vánoční trojka, kterou schválí i výživový poradce. Jak na tyhle stálice, aby si pošmákli i ti nejzarytější odpůrci všeho zdravého?

číst dále ...

Prosinec provoněný tradičním pečením

Podzim rychle utekl a je tu zima. Jste připraveni na prosinec, pravděpodobně nejoblíbenější měsíc všech dětí? Nechte se inspirovat a připravte svým nejbližším pohádkové dezerty inspirované adventními svátky.

číst dále ...

Silvestrovské rychlovky

Letošní oslava Silvestra připadá na všední den. Po práci vám tedy mnoho času na pohoštění pro přátele nezbyde. Příprava tedy musí být rychlá a ideálně ještě originální a dobrá. To vše splňují naše tři silvestrovské recepty. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

číst dále ...

Připravte si se svými dětmi a projektem Naskoč na mléčnou vlnu zajímavé vánoční cukroví

Vánoce jsou za dveřmi a ve většině domácností už pomalu ale jistě voní vánoční cukroví. Období, které děti zbožňují. Projekt „Naskoč na mléčnou vlnu“ vám přináší tipy na cukroví, které můžete spolu se svými dětmi připravit.

číst dále ...

Horké alkoholické (nejen) vánoční nápoje

Výběr 22 nejlepších receptů na horké zimní alkoholické nápoje na jednom místě! Horké zimní nápoje kombinované s něčím ostřejším patří odedávna do receptáře všech šikovných hospodyněk. Dokáží totiž zahřát nejen na těle, ale také na duši. Máme tu pro vás TOP výběr těch nejlepších receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na horké drinky připravené, nebo jen nastavené, právě kapkou něčeho ostřejšího. Nejen, že zahřejí, ale dokáží také provonět celý dům a vytvořit tak skvělou zimní domácí pohodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy