REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Teploty v troubě při pečení (nejen) vánočního cukroví

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Právě recepty na cukroví nebo například sladké pečivo bývají záludné v tom, že je při jejich výrobě potřeba dodržet přesné poměry ingrediencí, aby se dílo podařilo a na plechu z trouby na nás vykoukly voňavé pochutiny té nejlepší kvality a né nějaké zmetky či zapáchající černé škvarky. Často se v kuchařkách, ale i zde na internetu stává, že právě teplota trouby při pečení není vůbec uvedena.


Proto zde uvádíme takovou malou tabulku teplot, při kterých se pečou různé druhy těst a těstíček. Ovšem pozor! Teploty níže uvedené jsou jen orientační a nemusí vždy úplně přesně odpovídat danému receptu! Ale rozhodně mohou pomoci.

 

 

Musíme si uvědomit, že postupy psané v receptech jsou stejně důležité, jako samotné seznamy ingrediencí! Právě při pečení vánočního cukroví, ale i dezertových korpusů či sladkého, ale i slaného pečiva, zde hraje přesné dodržení postupu prim.

Způsob, jakým vypracujeme těsto, jeho případná doba odpočinutí, teplota v troubě a také správná délka pečení, to vše ve výsledku může pomoci ke skvělým výsledkům při pečení, nebo také k totálnímu propadáku, kdy výsledek vašeho snažení může skončit v koši a ne na stole strávníků.

Častá improvizace při pečení cukroví a dalších sladkých pochutin se může velice vymstít, proto radím, čtěte dobře postupy při pečení a dodržujte je! A se správnými gramážemi surovin zrovna při této kuchařské disciplíně si také moc nezahrávejte, často pár gramů navíc té či oné ingredience vám může totálně pohřbít celý výsledek snažení. Proto by přesná váha měla být ve vánoční kuchyni samozřejmostí, vlastně, nejen o vánočním čase, ale vždy, když se pustíte do pečení nějakých sladkých dobrot. Ale pojďme teď opět k hlavnímu tématu a teplotám v troubě.

 

Teploty trouby při pečení cukroví, moučníků a dezertů:

  • 50-100 °C (sušení) – nižší bílkové pečivo (laskonky), které se po upečení plní krémem či šlehačkou
  • 130-150 °C (pečení při nízké teplotě, spíše sušení) – sněhové pečivo s ořechy, placičky a hromádky, makaronky
  • 160-170 °C (pečení při nižší střední teplotě) – šlehaná (třená) tuková těsta a dorty ve vyšší vrstvě
  • 170-190 °C (pečení při střední teplotě) – pečivo kypřené kypřicím práškem, pečivo s medem, perník ve vyšší vrstvě
  • 190-210 °C (pečení při vyšší střední teplotě) – drobné vánoční cukroví, tvarované kynuté pečivo, koláče pečené ve formách, štoly, vánočky
  • 210-225 °C (pečení při vyšší teplotě) – piškotové rolády, pečivo z listového těsta, drobné pečivo s vyšším obsahem tuku
  • 225-250 °C (pečení při vyšší teplotě) – listové těsto v různých variantách, pečivo z pálené hmoty (odpalované těsto), záviny
  • 250-300 °C (vysoká teplota) – rychlé a prudké zapečení sněhových hmot na předpečeném moučníku apod.
 

Jedna poznámka závěrem …

Každá trouba peče jinak! Je rozdíl mezi troubou plynovou nebo elektrickou, také jejich výbava bývá často odlišná. Jinak peče trouba klasická a jinak horkovzdušná … a proto zase nezbývá než poznamenat obligátní poznámku: “Praxe dělá mistra!”. Přesto konec strašení! Nejlepší je upéci si v troubě zkušební várku, jen pár kousků a zjistit jak ideální čas pečení, tak tu správnou teplotu. Lepší je vyhodit jen pár kousků, než celý plech!

Mnoho zdaru při přípravě voňavého cukroví, dezertů nebo či pečiva a přeji plné trouby jen toho nejlepšího a nejpovedenějšího voňavého pokušení!

 

Další články k tématu:

Pečeme vánoční cukroví, Jak rychle odměřovat suroviny bez váhy,

Měříme na lžíce, Mouka, rady a tipy, Převody jednotek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Rychlé a jednoduché recepty pro nadšené hráče. Doplňte energii i během vypjatých turnajů!

Hraní her na PC, stejně tak moderní sázení v online casinech, vyžaduje soustředění a perfektní strategii. K tomu všemu je ale třeba také pořádná dávka energie. O tom věděl už samotný hrabě a nadšený hráč karet John Montagu, který v 18. století vynalezl sendvič. V klidu se tak mohl nasytit, aniž by musel odcházet od své milované hry. V podobném duchu jsme přistupovali i my k výběru našich receptů.

číst dále ...

Specialistka na zdravé stravování radí: 7 praktických tipů, jak na cukroví bez lepku

Potřebujete připravit cukroví bez lepku. Buď všechno nebo jen pár druhů. Důvody mohou být různé: zjištěná celiakie v rodině, intolerance lepku nebo jen bezlepková návštěva. Tak pojďme na to, Vánoce klepou na dveře, čas na experimenty není. Specialistka na zdravé stravování, Ing. Kamila Metzová, pro vás sepsala tipy z praxe, které vám usnadní cestu.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 2 díl

V minulém díle jsme skončili u luštěnin. Povězme si ještě pár historických, úsměvných informací o hrachu. Ve starém pojednání o krmi z 15. století se píše: „hlavní povaha české kuchyně je hrách, kaše, maso a korunou všeho je chléb. Němci ale pojídají masa tak ohromné kusy, že z jednoho kusu by se dal ve Vlaších pořídit banket.” V Molerianově lékařství tu dí se: „rozličného obyčeje navyklých krmí našich Čechů s jejich hrachem, cibulí a sýrem dotýkati se nechci, Moravců s jejich topénkami a sýrnými polévkami. Lužických s jejich hůbami a syrovátkami, Sasův se slaninami, Švábů s vejci na másle a ovesnými kašemi, Elsasanů s uzeným masem a česnekem a Vlachů s jejich starými klobásami, kteréž šest let smrdí jak starý kozel.”

číst dále ...

Šťastné a veselé? Šťastné a kvalitní!

Vánoční svátky patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější události v roce pro většinu lidí. Děti netrpělivě očekávají dárky a vánoční stromek, zatímco dospělí se těší na setkání se všemi, které mají rádi. Vzpomínky na vánoční svátky nás provázejí od dětství a často si i v dospělosti vybavíme vůni pečeného cukroví či vánočky. Během Vánoc se obvykle uchylujeme k receptům, které nám zanechaly naše babičky a maminky. Je nesporné, že Vánoce se z velké části odehrávají v kuchyni. Jídlo je tak jedna z nejdůležitějších součástí Vánoc, samozřejmě spolu se stromkem, dárky a dalšími rituály. Většina z nás má své recepty odzkoušené. Ale co takhle tradice lehce oživit, či odstartovat nějakou úplně novou? Připravili jsme pro vás několik ověřených vánočních receptů, které vám letos přijdou vhod.

číst dále ...

Speciální recepty na netradiční jednohubky a obložený chléb podle šéfkuchaře Ondřeje Dufka

Vánoční svátky jsou za rohem, oslavy konce roku jakbysmet a blíží se tak období chlebíčků a jednohubek. Právě proto jsme pro Vás s českou značkou Živina připravili 2 speciální recepty na netradiční jednohubky a 1 recept na obložený chléb, kterými na silvestrovských oslavách rozhodně zaujmete. Recepty jsou jednoduché, rychlé a zvládne je opravdu každý. Navíc zaručeně nabourají stereotyp salátů a šunkových chlebíčků. Autorem receptů je kuchař Ondřej Dufek, který prošel kuchyněmi Gordona Ramsayho, byl šéfkuchař karlínské Esky a vařil v michelinských restauracích ve Skandinávii. Nyní spolupracuje právě s přerovskou Živinou.

číst dále ...

Vánoce s regionálními potravinami: Tradiční dobroty připravené originálním způsobem

Vánoční období je časem, kdy se rodiny spojují kolem stolu a vychutnávají si kromě výjimečné atmosféry také tradiční pokrmy. Oblíbená štědrovečerní a novoroční jídla, která jsou nedílnou součástí sváteční tabule, lze připravit důvěrně známými, ale také inovovanými způsoby. Touto cestou jsme se vydali i my: naše inspirativní menu, které vzešlo z lásky k tradicím a kvalitním surovinám s oceněním Regionální potravina, slibuje neopakovatelné gastronomické zážitky. Lokální suroviny dodají vašemu jídlu punc výjimečnosti. Pro naše recepty jsme proto zvolili produkty pyšnící se značkou Regionální potravina. Výrobky s tímto označením prochází pravidelnou kontrolou, díky čemuž si dlouhodobě udržují tu nejvyšší kvalitu. A kdy jindy si dopřát to nejlepší než právě v čase vánočním? 

číst dále ...

Nejlepším vínem České republiky pro rok 2024 je Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy