Právě recepty na cukroví nebo například sladké pečivo bývají záludné v tom, že je při jejich výrobě potřeba dodržet přesné poměry ingrediencí, aby se dílo podařilo a na plechu z trouby na nás vykoukly voňavé pochutiny té nejlepší kvality a né nějaké zmetky či zapáchající černé škvarky. Často se v kuchařkách, ale i zde na internetu stává, že právě teplota trouby při pečení není vůbec uvedena.
Proto zde uvádíme takovou malou tabulku teplot, při kterých se pečou různé druhy těst a těstíček. Ovšem pozor! Teploty níže uvedené jsou jen orientační a nemusí vždy úplně přesně odpovídat danému receptu! Ale rozhodně mohou pomoci.
Musíme si uvědomit, že postupy psané v receptech jsou stejně důležité, jako samotné seznamy ingrediencí! Právě při pečení vánočního cukroví, ale i dezertových korpusů či sladkého, ale i slaného pečiva, zde hraje přesné dodržení postupu prim.
Způsob, jakým vypracujeme těsto, jeho případná doba odpočinutí, teplota v troubě a také správná délka pečení, to vše ve výsledku může pomoci ke skvělým výsledkům při pečení, nebo také k totálnímu propadáku, kdy výsledek vašeho snažení může skončit v koši a ne na stole strávníků.
Častá improvizace při pečení cukroví a dalších sladkých pochutin se může velice vymstít, proto radím, čtěte dobře postupy při pečení a dodržujte je! A se správnými gramážemi surovin zrovna při této kuchařské disciplíně si také moc nezahrávejte, často pár gramů navíc té či oné ingredience vám může totálně pohřbít celý výsledek snažení. Proto by přesná váha měla být ve vánoční kuchyni samozřejmostí, vlastně, nejen o vánočním čase, ale vždy, když se pustíte do pečení nějakých sladkých dobrot. Ale pojďme teď opět k hlavnímu tématu a teplotám v troubě.
Teploty trouby při pečení cukroví, moučníků a dezertů:
- 50-100 °C (sušení) – nižší bílkové pečivo (laskonky), které se po upečení plní krémem či šlehačkou
- 130-150 °C (pečení při nízké teplotě, spíše sušení) – sněhové pečivo s ořechy, placičky a hromádky, makaronky
- 160-170 °C (pečení při nižší střední teplotě) – šlehaná (třená) tuková těsta a dorty ve vyšší vrstvě
- 170-190 °C (pečení při střední teplotě) – pečivo kypřené kypřicím práškem, pečivo s medem, perník ve vyšší vrstvě
- 190-210 °C (pečení při vyšší střední teplotě) – drobné vánoční cukroví, tvarované kynuté pečivo, koláče pečené ve formách, štoly, vánočky
- 210-225 °C (pečení při vyšší teplotě) – piškotové rolády, pečivo z listového těsta, drobné pečivo s vyšším obsahem tuku
- 225-250 °C (pečení při vyšší teplotě) – listové těsto v různých variantách, pečivo z pálené hmoty (odpalované těsto), záviny
- 250-300 °C (vysoká teplota) – rychlé a prudké zapečení sněhových hmot na předpečeném moučníku apod.
Jedna poznámka závěrem …
Každá trouba peče jinak! Je rozdíl mezi troubou plynovou nebo elektrickou, také jejich výbava bývá často odlišná. Jinak peče trouba klasická a jinak horkovzdušná … a proto zase nezbývá než poznamenat obligátní poznámku: “Praxe dělá mistra!”. Přesto konec strašení! Nejlepší je upéci si v troubě zkušební várku, jen pár kousků a zjistit jak ideální čas pečení, tak tu správnou teplotu. Lepší je vyhodit jen pár kousků, než celý plech!
Mnoho zdaru při přípravě voňavého cukroví, dezertů nebo či pečiva a přeji plné trouby jen toho nejlepšího a nejpovedenějšího voňavého pokušení!
Další články k tématu:
Pečeme vánoční cukroví, Jak rychle odměřovat suroviny bez váhy,
Měříme na lžíce, Mouka, rady a tipy, Převody jednotek …