REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Plody planých keřů a bylin

Také řada našich známých zahradních i planých rostlin přináší využitelné plody. Některé z nich jsou jedlé a mohou doplnit a zpestřit náš jídelníček. Musíme mít však na paměti, že plody některých rostlin, jako například červený míšek tisu, jsou neškodné, ale jejich listy a semena jsou ve větších dávkách smrtelně jedovaté! Různé části z určitých rostlin rovněž mohou působit na některé osoby dráždivě, proto si vždy ověřte, co jíte!

Bez černý

Vytrvalý, obvykle 1,5 až 5 m vysoký keř, někdy ale až 10 m vysoký strom. Roste v houštích a také se někdy sází v zahradách, kvete v červnu a červenci.

Dřínky, Dříny a Svídy

Stromy a keře vysoké až 8 m. Opadavé, samosprašné. Plody jsou veliké 1 cm, vejčité, červené nebo kulovité, bílé či modrofialové.

Dřišťálky

Strom o rozměrech až 4×4 m. Délka života: několik desetiletí. Plody má menší než 1 cm, bílé, žluté, šarlatové, modrofialové nebo černofialové.

Fuchsie

Keře nebo malé stromy o velikosti 2x2m. Občas se na nich objevují kulaté či oválné červené plody o velikosti 1 cm. Dají se jíst a jsou stejně lahodné, jako řada exotických druhů ovoce.

Guarana

Guarana jsou semena paulinie nápojné (Paullinia cupana, syn. P. crysan, P. sorbilis), což je keř nebo malý strom původem z Venezuely a severní Brazílie. patří mezi nejsilnější legální stimulanty.

Hlodáš evropský

Existuje asi 20 druhů hlodáše, u nás v Evropě je nejznámější právě tento hlodáš evropský. I když jeho plody jsou lusky, využívají se především jeho květy, z kterých můžeme připravit sirup, víno, nebo dokonce šampaňské.

Hložinky a Azarolky

Samosprašný, opadavý strom či keř vysoký do 8 m. Plody jsou velké do 2,5 cm, kulovité, obvykle oranžové, bohaté na obsah vitamínu C a komplex vitamínu B.

Jeřabiny, Muky, Oskeruše a Břek

Stromy vysoké do 15 m. Opadavé, samosprašné. Plody mají velikost do 1 cm, kulovité, červené, v latnatých chocholících, velmi bohaté na obsah vitamínu C a pektinu.

Kalina klikvová

Velký rozložitý keř. Listy, podobné javorovým, se na podzim krásně zbarvují; šarlatové, hladké a průsvitné peckovice, připomínající plody kaliny obecné, dozrávající v létě.

Kdoulovec obecný

Samosprašný keř o velikosti až 3×3 m. Plody jsou velké 2,5 – 5 cm, kulovité, červené nebo žluté.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy