REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Opravdu plané plodiny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V zahradách a parcích se skrývá řada rostlin s jedlými plody, které nejsou vždy skvělé chuti, ale slibují do budoucna velké možnosti pro jejich zušlechtění. Následující druhy jsou jen malým výběrem mnoha plodin, jež se příležitostně konzumují, nenašly však doposud širší uplatnění.


Asimina triloba, asimína trojlaločná, muďoul, Annonaceae. Je blízce příbuzná papáji, ale podstatně odolnější. Ve své americké domovině se vyskytuje až daleko na severu po Michigan a New York. Je to velký, atraktivně vyhlížející keř s četnými výhony a dlouhými listy, odolný vůči škůdcům. Je jednodomá, opylení zajišťují mouchy. Zelené plody, dlouhé až 5 až 15 cm, během zrání žloutnou až do bronzova. Žlutá dužina s velkými hnědými semeny a pryskyřičnou vůní se tepelně upravuje.

 

Annonaceae

 

Carpobrotus edulis, „Hottentotský fík“, Aizoaceae pochází z Jižní Afriky, zplanělá se však vyskytuje na pobřeží jihozápadní Anglie a jižní Evropy. Z velkých červených, někdy i žlutých květů se vytvářejí drobné plody podobné fíkům, které se konzumují syrové, tepelně upravené, nakládané nebo zavařené. Z dužnatých listů se připravuje salát.

Ceratonia siliqua, rohovník obecný, Caesalpiniaceae. Rohovník neboli svatojánský chléb má jedlé červenohnědé lusky, podobné fazolovým. Chutí natolik připomínají čokoládu, že se občas využívá jako její náhražka. Semena se nejí, vyznačují se však takovou vyrovnaností rozměrů a váhy, že se používají jako zlatnické závaží. Hmotnost jednoho semene – karát – je dodnes užívanou jednotkou. Lusky se používají jako krmivo pro zvířata.

Eleagnus umbellata, hlošina, Eleagnaceae je bujný, rozložitý keř původem z Asie s vonnými žlutými květy a drobnými oranžovými nebo červenými plody, které se používají podobně jako červený rybíz nebo sušené jako „rozinky“. Mnohé druhy tohoto rodu mají jedlé plody. Hlošina stříbrná (E. commutata) má vodnaté stříbřité plody a stejně zbarvené listy. Sladké plody hlošiny úzkolisté jsou dosud oblíbené v jihovýchodní Evropě.

Humulus lupulus, chmel otáčivý, Cannabidaceae je odolná popínavá rostlina s listy podobnými javorovým, je blízce příbuzná konopí a pochází z Evropy. Na dvojitém stonku vyrůstají převislé šištice aromatických zelenožlutých květů, které se postupně zvětšují a vytvářejí hlávky. Práškový lupulin z nich se pro svou nahořklou chuť přidává do piva. Mladé rašící výhonky se mohou časně zjara jíst podobně jako chřest.

Rhus glabra, škumpa hladká, Anacardiaceae. Nenáročný keř, často se pěstuje pro své ozdobné listy, které se na podzim zbarvují šarlatově. Na samčích i samičích rostlinách však vyrůstá také množství plodů, které kdysi pojídali Indiáni. Mají kyselou chuť a uívali se jako náhražka octa. Usušené a drcené sloužily k okořenění masitých a tučných pokrmů. Rovněž několik dalších druhů rodu Rhus má jedlé plody nebo listy, při jejich sběru je však na místě nějvětší opatrnost, neboť blízce příbuzný R. toxicodendrom je jedovatý!

Yucca filamentosa, juka, Liliaceae. Známá zahradní trvalka s mečovitými listy. Ve své domovině, na jihozápadě Severní Ameriky, sbírali domorodci plody velikosti broskve a poupata pojídali vařená nebo pražená.

Hippophae rhamnoides, rakytník řešetlákový, Eleagnaceae. Vysoký, trnitý keř, rodí žluté či oranžové kyselé plody. Syrové plody jsou pro většinu lidí příliš hořké, pojídali se však v době nouze. V Rusku se hojně sbírá jako bohatý zdroj vitamínu C. Ve Francii se z nich vyrábí omáčka k rybám a masu a ve střední Evropě se zavařují do rosolů, které se pojídají s rybou nebo se sýrem.

Druhy rodu Tilia, lípa, Tiliaceae. Všeobecně známý strom poskytuje mízu, z níž se dříve vařil cukr. Plody se kdysi rozemílaly na „čokoládu“, která si však pro svou malou trvanlivost nezískala širší oblibu.

Gaultheria procumbens, libavka, Ericaceae. Nízká stálezelená rostlina s bílými květy a červenými plody pochází ze Severní Ameriky. Plody se mohou jíst syrové, spíše se z nich dělají zavařeniny a dorty. Z listů se dříve vařil čaj.

Smilacina racemosa, smilacína, Liliaceae je zahradní květina s načechranými bílými květy a červenými, jedlými a sladkými plody.

 

Zdroj: Velká kniha zeleniny,bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Viarová, Bob Flowedew

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Zdraví klíčí v semínkách… Stačí je „odemknout“!

Posilují imunitu, pomáhají při některých civilizačních chorobách, jsou skvělým pomocníkem při různých dietách… Semínka či ořechy patří do oblíbené rodiny superpotravin, které jsou pro naše tělo prospěšné v mnoha směrech. Věděli jste ovšem, že díky vodě nabobtná nejen jejich objem, ale zároveň také několikanásobně zvýšíte obsah živin? Aktivujte prospěšné látky a objevte klíč ke svému zdraví!

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy