REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hubneme s plným talířem

Tato kniha se skládá ze všech kapitol zařazených pod výše uvedeným názvem. Další součástí této knihy je i několik desítek receptů, které najdete roztříděné v jednotlivých kategoriích v části: Recepty.

Bílkoviny

Jsou potřebné k obnově strukturálních bílkovin a pro syntézu funkčních bílkovin jako jsou enzymy, hormony, receptorové bílkoviny a podobně. Jsou tvořeny 23 základními aminokyselinami, z nichž 8 je nezbytných (esenciální aminokyseliny), které si lidský organismus nedovede sám vytvářet. Nedostatek bílkovin ve stravě je skodlivý, ale stejně tak je škodlivý i jejich nadbytek.

Co s čím můžeme kombinovat

Kapitola z knihy Jaroslava Vašáka – Hubneme s plným talířem.

Enzymy

Důležitou složkou potravy, dnes ještě málo branou v úvahu, jsou aktivní enzymy. Mají bílkovinnou povahu a ničí se teplem nad 45 až 50 °C. Tělo člověka využívá enzymy dodávané potravou alespoň zčásti. Napomáhají při trávení potravy a tím šetří tělní enzymy. Organismus se tolik nevyčerpává ze zásoby vlastních enzymů a tím se zvyšuje jeho vitalita …

Hubneme s plným talířem – úvod

Devět desetin našeho štěstí spočívá výlučně ve zdraví. S ním se stává všechno zdrojem požitku. Naproti tomu bez něho není žádný vnější statek, ať je jakéhokoliv druhu, uchopitelný. Arthur Schopenhauer

Minerální látky

Člověk potřebuje stravou dodávat asi 30 prvků, z nichž každý je stejně důležitý. Každý musí být dodáván v určitém optimálním množství, i když jsou pro jednotlivé prvky velmi různá (pro jedny gramová, jiná jen v desetinách miligramů). Některé z nich musí být ve vzájemných poměrech (sodík a draslík, vápník a hořčík, zinek s mědí a železem apod.) Každý prvek má svou specifickou funkci a mnohé z nich jsou nutné pro činnost některých enzymů (např. zinek, mangan, hořčík, železo, měď, draslík, sodík).

Polysacharidy a cukry

Jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro tělní buňky a mají tvořit 70 až 80 procent energetické hodnoty potravin.

Popis potravin potřebných při dietě

Vhodné potraviny aplikované při dietách. Druhy, jejich vlastnosti a použití.

Škodlivé látky

Do potravin se dostávají desítky syntetických sloučenin. Jsou v mnoha případech škodlivé pro naše zdraví. Mají převážně trojí původ : Reziduální látky ze zemědělské výroby (z hnojiv, herbicidů, insekticidů, pesticidů, léků, stimulátorů růstu, toxinů ze špatného krmiva apod). Látky přidávané potravinářským průmyslem (konzervační látky, barviva, stabilizátory, emulgátory, aromatizující látky, sladidla, okyselovadla a mnoho dalších.

Tuky

Jsou jednou z hlavních příčin velkých nedostatků v dnešní průměrné stravě. Spolu s cukrem tvoří více než 50 % energetické hodnoty potravin. Zbývajících necelých 50 % na ostatní potraviny už nestačí dodat všechny potřebné vitaminy a minerální látky.

Vitaminy

Jsou nezbytné pro život každé tělní buňky. Je známo více než 20 vitamínů, z nichž 9 je prokazatelně nutných pro život člověka.

Vláknina

Polysacharidy jsou v přirozených podmínkách pravidelně provázeny vlákninou. Je tvořena celulozou, hemicelulozou a pektiny. I když není nemetabolizována jako ostatní živiny, je významná pro činnost trávicí soustavy, ovlivňuje metabolizmus stěny střevní, jater a dalších tkání …

Základní vzor jídelníčku

Vybráno z knihy pana Jaroslava Vašáka – Hubneme s plným talířem.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy