REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Polysacharidy a cukry

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro tělní buňky a mají tvořit 70 až 80 procent energetické hodnoty potravin.


Zdrojem energie však mají být kompletní polysacharidy z obilovin, celozrnných výrobků, luštěnin, brambor, zeleniny a ovoce. Cukr řepný a jiné izolované jednoduché cukry jsou zejména vhodným zdrojem energie. Je základní rozdíl ve fyziologii trávení polysacharidů a jednoduchých cukrů. Polysacharidy (škrob, pektiny), se štěpí na jednoduché cukry působením enzymů postupně několik hodin a tak je udržována stálá hladina krevního cukru s minimální účastí slinivky břišní.

Jednoduché cukry přidávané do potravy přicházejí po požití rychle ze zažívací soustavy do krve. Děje se tak asi během 30 minut a tím se náhle zvedne hladina krevního cukru (hyperglikemie). Indikuje se uvolněné inzulinu, jehož úkolem je přeměnit nadbytečný cukr z krve na glykogen. Přetrvávající zvýšená hladina inzulinu po odbourání nadbytečného cukru z krve způsobí další snížení jeho hladiny pod normální množství (hypoglikemie). Při hypoglikemii nastává nedostatečná výživa mnoha tkání, zejména srdce a mozkových buněk, které mají několikrát intenzivnější metabolismus než ostatní tkáně. To působí jejich postupné poškozování.

Větší požívání jídel slazeným řepným cukrem může způsobit celou řadu subklinických zdravotních potíží jako únavu, vyčerpanost, bolesti hlavy, nevolnost, ospalost ve dne nebo nespavost v noci, bolesti a křeče ve svalech, studené ruce a nohy, strašidelné sny, podrážděnost, citové nekontrolované reakce, deprese, úzkost, strach, neschopnost se soustředit, zapomnětlivost a podobně.

Trávení cukru ochuzuje tělo o některé minerální látky. Nejvíce o draslík, vápník a hořčík, což vede k odvápňování kostí a kazivosti zubů. Cukr také ochuzuje tělo o prvky chrom a mangan, jež jsou důležité pro funkci některých enzymů a tím přispívá k celkové degeneraci organismu.

Naše průměrná spotřeba cukru je asi 38 kg na osobu za rok. Představuje to přibližně 15 až 20 procent energetické hodnoty potravy. Pro udržení dobrého zdraví by však měla být spotřeba menší než 10 kg na osobu za rok. Lépe je však místo řepného cukru používat v omezené míře včelí med, který obsahuje asi z 80 procent několik jednoduchých cukrů a některé vitaminy a minerální látky. Musíme mít však na zřeteli i cukr ukrytý v potravinářských výrobcích (například v bílém pečivu, sirupu, limonádách, kompotech, v cukroví, čokoládě, trvanlivém pečivu a podobně.)

Dnešní nadměrná spotřeba cukru působí nervové potíže až vznik nervových chorob, přispívá je zvýšení hladiny cholesterolu, podporuje vznik srdečních a cévních nemocí, degeneraci ledvin a nadledvinek, slinivky břišní, vznik cukrovky, bolesti svalů, zvětšení jater. U dětí může cukr zpomalit rozvoj mozku. Dítě se může stát neklidné, neurotické, úzkostlivé nebo dokonce může být agresivní.

Cukry mohou reagovat neenzymatickou reakcí a funkčními i strukturálními bílkovinami. Tím je ovlivěna vazba kyslíku na hemoglobin, snižuje se uvolňování kyslíku ve tkáních, což vede k jejich nedostatečnému prokysličování. Poškozuje plazmatické bílkoviny krve a tím se mění jejich transportní schopnost, poškozuje se aktivita některých enzymů a hormonů. To urychluje degeneraci celého organismu. Cukr porušuje metabolismus cholesterolu a stimuluje jeho biosyntézu. Zvýšená hladina cholesterolu vede ke vzniku arteriosklerozy.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

Nové zeleninové omáčky od Araxu nejen na grilování!

Rýži, těstoviny, luštěniny, obiloviny, kuskus, ale také vločky a různé přílohové nebo polévkové směsi můžete v Česku zakoupit pod značkou ARAX. Ta si přízeň svých zákazníků získává již od roku 1997. Široký sortiment výrobků můžete zakoupit v každém supermarketu Kaufland, Globus, Penny Market, Norma, Billa, ale také v mnoha maloobchodních sítích (ROSA Market, Kubík, Brněnka, JIP…) po celé České republice.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy