REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Podzimní houby – václavky a šupinovky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Václavky se objevují v září, především kolem svatého Václava a obvykle až do té doby než je spálí mráz. Běžná doba jejich růstu je tedy září až listopad. Vyrůstají z odumřelého i živého dřeva v bohatých trsech. Málo kdo ví, že Václavka je z lesnického hlediska nebezpečný škůdce, nejčastěji napadá smrkové monokultury. Praktičtí houbaři často zaměňují václavky za šupinovky (Pholiota). Tento rod představuje kloboukaté lupenaté houby s nejčastěji žlutě zbarvenými plodnicemi. Rostou saprotrofně, některé i paraziticky na dřevě listnáčů a jehličnanů, nebo opadu listí nebo jehličí. U nás se vyskytuje přes 30 druhů, většina jich je nejedlá.


Václavky rostou jak na jehličnatých tak listnatých stromech a keřích, je několik druhů, které lze rozlišit jen makroskopicky.

Nejhojnější je václavka smrková – Armillaria ostoyae. Klobouk až 100 mm, s výraznými tmavohnědými až černohnědými šupinami, ve stáří opadávající šupiny jsou na rezavě hnědém podkladě. Lupeny bělavé, žlutavé až světle masové.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Třeň válcovitý nebo kyjovitý, nahoře bělavý, dole obvykle rezavý s velkými útržky plachetky a hnědými vločkami, v horní části je vatovitý blanitý prsten. Vůně je nevýrazná,,chuť trpká stahující.

Václavka je za syrova slabě jedovatá, po uvaření však jedlá. Nejčastěji se zavařují mladé kloboučky do octa. Václavky je lepší vařit 3x déle než ostatní druh hub, vodu pak slijeme a houby důkladně propláchneme.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Sbírají se jen kloboučky, třeně jsou příliš tuhé. Kloboučky se dobře stříhají nůžkami, je to rychlejší, než pracně odřezávat nožem. Větší klobouky lze využít na přípravu dršťkové polévky, povařené a pokrájené kloboučky lze přidávat do směsí.

Velmi podobná vaclavce smrkové je václavka hlíznatá – Armillaria gallica. Liší se výrazně hlízovitě ztloustlou bázi třeně, vločky na třeni jsou žutavé až okrové a klobouk je zbarvený v různých odstínech červenohnědé, masově až růžově hnědé.

Roste velmi hojně na kořenech pařezech listnáčů, vzácně jehličnanů, někdy vyrůstají zdánlivě na zemi od nejbližšího stromu. Roste od srpna do listopadu. Využití stejné jako u václavky smrkové.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Václavka obecná – Armillaria mellea, má hladký klobouk olivově hnědý, olivově žlutý či žlutohnědý. Lupeny jsou bělavé s červenými skvrnami, dužnina má zápach jako sýr camembert.

Roste nehojně na dřevě listnáčů v teplejších oblastech od července do listopadu. Po uvaření též jedlá.

K zajímavým jevům patří také světélkovaní některých druhů hub ve tmě, k nimž patří právě václavky. Chladným zelenavým světlem svítí podhoubí václavek. To také bylo příčinou tajemného světélkování trouchnivých pařezů v lese prorostlých podhoubím václavky, které dříve vyvolávalo pověrčivý strach a nechalo vzniknout pověstem o bludičkách.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Praktičtí houbaři často zaměňují václavky za šupinovky (Pholiota) nejčastěji za šupinovku kostrbatou – Pholiota squarrosa.

Její klobouk je polokulovitý, později sklenutý až plochý, hustě pokrytý odstávajícími rezavě hnědými šupinami, podklad je okrový až rezavě hnědý. Lupeny jsou světle olivově žluté, později hnědožluté. Dužnina je žlutavá a má natrpkle hořkou chuť. Tato houba je uváděna jako jedlá, ale nevalné kvality. Roste od srpna do prosince.

Rod šupinovka (Pholiota) představuje kloboukaté lupenaté houby s nejčastěji žlutě zbarvenými plodnicemi. Rostou saprotrofně, některé i paraziticky na dřevě listnáčů a jehličnanů, nebo opadu listí nebo jehličí. U nás se vyskytuje přes 30 druhů, většina jich je nejedlá.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Jedním z jedlých druhů tohoto rodu je šupinovka šedohlínová – Pholiota lenta. Klobouk je polokulovitý, později ploše sklenutý až plochý, slizský s vločkatými šupinkami ponořenými do vrstvy slizu na okraji, dlouho se zbytky vela, ve stáří lysý, masově až hlínově šedavý, našedlý, na okraji bělavý, na středu hnědý. Třeň vláknitě šupinkatý, hnědavý nahoře bělavý. Dužnina je bělavá a má ředkvovou chuť.

Roste od září do listopadu ve vlhkých lesích všech typů na listí jehličí a dřevě ponořeném v zemi. Je to jedlý druh horší kvality, nejlépe se hodí do směsí.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Ostatní druhy šupinovek už jsou nejedlé a patří ke krásám podzimního lesa.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Foto nahoře: Šupinovka slizská – Pholiota adiposa, foto dole: Šupinovka zhoubná – Pholiota populnea

 

Škola začínajícího houbaře

 

Další nejedlé šupinovky …

 

Škola začínajícího houbaře

 

Foto nahoře: Šupinovka spáleništní – Pholiota highlandensis, foto dole: Šupinovka ohnivá – Pholiota flammans

 

Škola začínajícího houbaře

 

Text a foto: Dalibor Marounek, Foto – václavka obecná – M. Kříž

Použitá literatura: Encyklopedie hub a lišejníků – V. Antonín, Academia 2006, Velký atlas hub P. Škubla, Příroda 2007

Další články z naší školy začínajícího houbaře:

Jarní houby Letní houby Podzimní houby Zimní houby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Bylinky, nepostradatelná součást kuchyně!

Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu, dochutí a ovoní každý recept a navíc díky nim můžete snížit množství použité soli. Jak můžete bylinky pěstovat, aby byly vždy čerstvé, anebo skladovat, abyste uchovali jejich vůni i chuť? Prozradíme vám spoustu užitečných rad a k tomu ještě přidáme skvělé bylinkové recepty…

číst dále ...

Svěží recepty, které uspokojí vaše letní chutě

Ryby, brambory, zelenina, ovoce. To jsou základní suroviny našich nápaditých srpnových receptů. Můžete si z nich sestavit příjemné letní menu, protože nabízíme nejen hlavní chody, ale také jídla hodící se coby předkrmy. A samozřejmě nesmí chybět ani dezerty, tentokrát v podobě osvěžujících nanuků plných ovoce. Nachystejte si potřebné kvalitní ingredience, ideálně se značkami kvality (jako je např. Klasa nebo Regionální potravina), abyste si na všem pořádně pochutnali a také dodali tělu dostatek živin. A můžeme začít.

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Kouzlete s ovocem, oslaďte si život pečeným čajem

Skvěle chutná a potěší i jako pěkný dárek. Řeč je o pečeném čaji, který vás v chladných dnech zahřeje a v létě osvěží. Rybíz, jablka, hrušky, maliny i další lesní plody. Ingrediencím se meze nekladou, vždy záleží na vaší chuťové preferenci. Příprava je jednoduchá a výsledek originální. Pamatujte jen, že ten nejlepší vyrobíte výhradně z kvalitních surovin.

číst dále ...

Rajčata, nejoblíbenější zelenina Čechů

Rostou skoro všude a milují je po celém světě. U nás se ale rajčata začala konzumovat až od 19. století, a navíc byla zpočátku považována za jedovatá. To už je ale dávno zapomenuto. Dnes už víme, že obsahují plno vitaminů, antioxidantů a minerálů. Proto není divu, že jich ročně v průměru spotřebujeme až 12 kg. Jelikož jsou rajčata tak populární, vyzpovídala Akademie kvality Alici Kouřilovou, vedoucí kanceláře Zelinářské unie Čech a Moravy.

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy