REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Podzimní houby – voskovky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houbyVoskovky jsou další skupina hub, se kterou se většinou setkáme na podzim. Jsou blízce příbuzné ze šťavnatkami, patří též do čeledi šťavnatkovité. Voskovky jsou však většinou méně robustnější, jde spíše o drobné kloboukaté houbičky s řídkými a tlustými voskovými lupeny. Klobouk a třeň bývají často slizské a jejich barevná pestrost je úžasná. Nenajdeme mezi nimi také žádný jedovatý druh, jsou pouze nejedlé a jedlé. Ke sběru se však moc nehodí, jde většinou o drobné plodničky, které nejčastěji vyrůstají na pastvinách, trávnících, méně často v listnatých a jehličnatých lesích …


V naší přírodě voskovky ubývají, většina druhů roste na nehnojených loukách a pastvinách, proto je také většina zařazena v Červeném seznamu hub České republiky. K nejhojnějším patří voskovka panenská – Hygrocybe virginea, starší český název šťavnatka panenská nebo sněžná.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Plodnice jsou bílé, někdy s hnědým nádechem, lepkavé a vyrůstají od září do listopadu hojně na pastvinách a trávnicích, většinou v početných skupinách. Je to hojný jedlý druh.

Pestře zbarvená a barevně velmi proměnlivá je voskovka papouščí – Hygrocybe psittacina, starší český název šťavnatka papouščí. Plodnice jsou slizské a bývají většinou zbarvené živě olivově zeleně, zeleně, nazelenale, okrově oranžově, okrově žlutě, nebo i modrozelené.

Roste hojně na trávnicích pastvinách i listnatých lesích od září do listopadu. Jde o nejedlý druh.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Velmi hojná je voskovka kuželovitá – Hygrocybe conica. Opět se s ní můžeme setkat na nehnojených trávnicích a pastvinách i na travnatých místech v lesích. Doba jejího výskytu je už od června do listopadu. V létě se objevuje často po silných deštích. Voskovka kuželovitá je poměrně mohutná, klobouk až 100 mm, výrazně kuželovitý, slizský, radiálně vláknitý, šarlatový, oranžově červený, žlutý nebo olivově hnědý. Dobře poznatelný druh plodnice, po poranění nebo ve stáří černá. Jde o nejedlý druh.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Výrazně kuželovitý klobouk má i voskovka stálá – Hygrocybe persistens. Ta má klobouk ostře kuželovitý, citronově až oranžově žlutý. Roste opět na trávnicích či pastvinách od září do listopadu. Opět nejedlý druh. Od voskovky kuželovité dobře poznatelná, plodnice nečernají.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Voskovce stálé je barevně velmi blízká voskovka citronová – Hygrocybe chlorophana. Klobouk má však plochý, citronově až oranžově žlutý, lepkavý. Voskovka citronová roste nehojně na nehnojených pastvinách a loukách od září do listopadu. Je uvedena v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Nádherně zbarvená je voskovka krvavá – Hygrocybe miniata. Polokulovitý klobouk má jemně šupinkatý, šarlatově až oranžově červený. Roste hojně ve skupinách na loukách pastvinách a prosvětlených travnatých lesích od září do listopadu. Je to opět nejedlý druh.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

K nejkrásnějším voskovkám patří voskovka šarlatová – Hygrocybe coccinea. Polokulovitý, lepkavý, jemně žilnatý klobouk je zbarvený krvavě červeně až třešňově. Lupeny jsou načervenalé se žlutým ostřím, někdy celé žluté. Roste na nehnojených loukách, pastvinách, vzácně i v listnatých lesích od září do listopadu. Je uvedena v Červeném seznamu jako ohrožený druh.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Další, téměř ohrožený druh z Červeného seznamu, je voskovka luční – Hygrocybe pratensis, česky též šťavnatka luční. Plodnice jsou celkem mohutné, klobouk až 120 mm, polokulovitý, suchý, meruňkově oranžový, hnědooranžový, lupeny sbíhavé na třeň nahnědlé s oranžovým nádechem. Roste na sušších nehnojených trávnicích a pastvinách od září do listopadu. Je jedlá, ale raději ji nesbíráme, ale chráníme.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Voskovka juchtová – Hygrocybe russocoriacea, se podobá voskovce panenské, klobouk je slizský, na středu vmáčklý, slonovinový až nahnědlý, dužnina však páchne po impregnované kůži nebo pryskyřičně. Roste vzácně na travnatých stanovištích mimo les. V Červeném seznamu je uvedena jako kriticky ohrožený druh.

 

Škola začínajícího houbaře - Podzimní houby

 

Na území ČR roste kolem 40 druhů voskovek, kolem 30 druhů je uvedeno v Červeném seznamu, i proto voskovky nesbíráme, raději chráníme a potěšíme se jejich pestrou krásou.

Text i foto: D. Marounek, foto voskovka šarlatová a voskovka luční: M. Kříž

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklamaNapište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy