REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vánoční cukroví

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Buďte pochváleny vánoce, svátky pokoje a radosti, opředené kouzli obyčejů, koled, písní a pověr. Buďte pochváleny i přes ten shon a zmatek, který přináší do našich moderních domácností právě předvánoční a vánoční přípravy. Nejprve celý byt či dům musíme pořádně vysmejčit, no dnes spíše vyluxovat, všude utříct prach, umít okna, vánočně vše ozdobit … a hurá do pečení a vaření!


Vánoční pečené cukrovíNejprve však malá vsuvka z historie pečení vánočního cukroví. Praotcem vánočního cukroví byl pohanských zvyk, pomocí nějž se v nejmocnější noci roku chránil dům i rodinu před temnými silami, proto se cukroví peklo ve tvaru zvířat a zavěšovalo na dveře staveb, či na stromy. Pekly se především perníčky. Na výrobu cukroví se používal hodně med, sušené ovoce a ořechy.

Pečení cukroví je v dnešní době samostatná kuchařská disciplína. Recepty na cukroví bývají záludné v tom, že je potřeba dodržet přesné poměry ingrediencí, aby se dílo podařilo a na plechu z trouby na nás vykoukly voňavé pochutiny té nejlepší kvality. Proto nechte oko okem a vše si důkladně odměřte na přesných vahách! Vánoční cukroví pečené je nejpracnější. Z této kategorie nejznámější je linecké těsto a z něho připravené cukroví. Pečivo slepované marmeládou, různě vykrajované a pak dozdobené polevami.

Snad stejně známé jsou i vanilkové rohlíčky, ty by neměly chybět na žádném vánočním stole! Nesmíme zapomenout také na perník a jeho různé modifikace ozdobené nejčastěji cukrovou bílkovou polevou. Právě zdobení perníku, to je zábava také pro děti a tatínky i když uznávám, že většinou počáteční nadšení brzy uvadne a nakonec hospodyňky zůstanou v kuchyni opět sami. Vyjmenovat zde všechny ty neuvěřitelné dobroty, které patří do této kategorie není možně, jsou jich tisíce a tak vzpoměňme jen na pár kousků: pracny, amerikánky, florentunky, křehotiny, kokosky, neapolitánky, rozcuchánky … a mnoho dalších.

Nepečené cukroví. Na nepečené cukroví existuje také stovky receptů a jistě uznáte, že většinou jsou poměrně jednodušší, než recepty na vánoční cukroví pečené. Z této kategorie já osobně nejvíce miluji burizonové koule, griliášové cukroví a nesmím zapomenout na kokosové kuličky, tak ty jsou opravdu skvělé!

V naší databázi najdete i nepočetnou skupinu smažené cukroví. Já mám nejraději smažené skořicové kytičky.

Ať již připravujeme vánoční cukroví pečené nebo nepečené, případně smažené, nikdy se neobejdeme bez kvalitního těsta. Dnes můžeme sice v supermarketech koupit těsta jako polotovary, ale nezlobte se na mě, domácí je domácí! Jen pro zběžnou orientaci si vyjmenujeme některá základní těsta na přípravu vánočního cukroví. Linecké je jasně nejznámější, dále si můžeme připravit těsto odpalované, sněhové, plundrové těsto, křehké … a třeba i netypické bramborové těsto, přesto sloužící k přípravě cukroví.

A co vánoční pečivo, moučníky a dezerty? Na ty nesmíme v žádném případě zapomenout. Již naše babičky pekly o vánočním čase biskupský chlebíček, vánočky či vánoční štóly … a dnešní hospodyňky naštěstí na toto pečivo nejen nezanevřely, ale mnohé rodiny si bez sladkého vánočního pečiva Vánoce neumějí představit.

V novodobé historii běžně na svátečních stolech najdeme i více jak dvacet druhů vánočního cukroví. Kloubouk dolů před takovými výkony. Vždyť připravit více druhů cukroví zabere i několik dnů. Takže dámy a někteří pánové, přeji vám hodně zdaru v letošní vánoční provoněné kuchyni, ať se vám z ní line jen samá vůně a ne smrad spálenin.

Jiří Langer, kuchařka ReceptyOnLine.cz

Recepty na vánoční cukroví najdete zde: Vánoční a čajové cukroví, cukrářské hmoty

 

Další články k tématu “Vánoce” najdete zde:

5.12. Čert 6.12. Mikuláš Lidové zvyky a pověry Vánoční kapr

Ovoce na Štědrý den a na Silvestra Historie vánoc Pečeme vánoční cukroví

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy