REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pýchavka obrovská

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejmohutnější pýchavka která u nás roste, další český název je i vatovec obrovský. Největší exemplář byl nalezen na Liberecku vážil 20,8 kg a v průměru měřil 216 cm. Je to jedlá houba s příjemnou vůní i chutí.


Latinsky: Langermannia gigantea

Jiný název: Vatovec obrovský

Doba výskytu: červen až listopad

Jedlá …………… Kuchyňské využití je však omezené, dá se připravit obalená v trojobalu jako řízek, nebo její plátky opéci zprudka na pánvi. Nejchutnější jsou řízky teplé připomínající chutí sýr. Ovšem dá se i sušit a vyrobit si z ní houbovou moučku.

 

 

Pýchavka se nakrájí na plátky 1-1,5 cm, vnější okrovka se odstraní, je tuhá a plátky se klasicky obalují. Lze vylepšit a zvýraznit chuť třeba přidáním strouhaného sýru, do strouhanky nebo různými druhy koření.

Roste hojně na pastvinách, zahradách, loukách, okrajích prosvětlených lesů, zejména na půdách bohatých na dusík, velmi často v porostu kopřiv.

Plodnice kulovité až 600 mm, výjimečně až 1 m, váha až několik kilogramů. Vnější okrovka je hladká, bílá, později světle žlutohnědá, v době zralosti praská a odlupuje se ve velkých plátech. Plodnice je vyplněna v mládí bílou vatovitou hmotou (teřich), která stářím žloutne a nakonec olivově hnědne a rozpadá se na vatovité kusy.

 

 

Možná záměna:

Vzhledem ke své velikosti prakticky nezaměnitelný druh, v mládí když jsou plodnice mladé, drobné, za jiný druh pýchavky např. pýchavka dlabaná. Všechny pýchavky jsou, pokud jsou uvnitř bílé, jedlé.

 

Zajímavost:

Pýchavka obrovská se po staletí používala v lidové medicíně. Prášek z výtrusů se používal na zastavení krvácení od krvácení z nosu až po děložní krvácení. Okrajově se využívala při chronickém zánětu průdušek a mandlí, kdy se připravoval čaj ze sušených a drcených pýchavek, účinkuje prý i při problémech s močí.

 

 

Autor článku i fotografií: Dalibor Marounek

 

Články k tématu:

 

Recepty z pýchavky (vatovce):

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

26 nejlepších receptů z houbařské kuchařky – TOP recepty na zpracování a přípravu hub

Ty nejlepší houbařské recepty z naší databáze webu ReceptyOnLine.cz pro inspiraci na jednom místě. Vybrali jsme pro vás klasické, ale i méně známé recepty na zpracování a úpravu hub. Vyzkoušené, oblíbené recepty na naložení a zavaření hub, ale také recepty na jejich tepelné zpracování. Prostě TOP recepty na houby 26x jinak!

číst dále ...

Vaření s dětmi: Proč je důležité zapojovat děti už od útlého věku a co všechno je díky tomu naučíme?

Zapojte své nejmenší do přípravy snídaní, obědů i večeří. Je to nejen nová výzva, ale také cenná aktivita, díky které si děti už v mládí osvojí řadu důležitých dovedností. A co víc, naučíte je jíst zdravě a vyváženě. Vaření je základní dovedností, kterou si děti ponesou i do dospělosti. Pomáhá jim rozumět potravinám, výživě a základním dovednostem v kuchyni. Kromě toho se učí matematiku a vědu při měření ingrediencí a při hlídání teploty a času. Malí pomocníci také rozvíjejí své jemné a hrubé motorické dovednosti při krájení, míchání, tvarování a přípravě jídel. Tyto dovednosti jsou zásadní pro koordinaci ruky a oka.

číst dále ...

Tradiční, ale přesto moderní. Těchto pět odrůd vína patří mezi naši nesmrtelnou klasiku, která ale pořád překvapuje

Odměňujete se víkendem na jižní Moravě nebo ve vinařských Čechách, kde si můžete dopřát svěží víno z místního vinařství? Případně máte svůj večerní rituál se sklenkou našeho vína? A pochutnáváte si spíše na módních výstřelcích, nebo vsázíte na klasiku tradičních odrůd, z kterých však naši šikovní vinaři dokáží vytvořit trendy zázraky? Nejste si jisti, které ty tradiční odrůdy vlastně jsou? Pojďme si je představit.

číst dále ...

Zázračná červená řepa

Červená řepa získává v současné české kuchyni stále větší oblibu. Někomu ji však v mládí neznechutili. Za socialismu, ve školní jídelně, bývala často jako jediná příloha ke školním obědům. Nejvíce je oblíbená v Polsku, na Ukrajině, ale také Rusku a Bělorusku a pobaltských státech. Bez červené řepy klasický boršč prostě neuděláte. Oblibu si získala i jako známý prostředek k posílení imunitního systému a bohatá zásobárna přírodních látek, bránících, kromě jiného, vzniku rakoviny. Zatím se to však bezpečně nepodařilo prokázat, jak tvrdí lidová léčitelství v mnoha státech bývalého východního bloku.

číst dále ...

Žlutá řepa

Při vyslovení slova řepa nás hned napadne červená řepa, řepa cukrovka, nebo krmná řepa. V posledních letech se však objevuje v řetězcích a na farmářských trzích, na zahrádkách u drobných pěstitelů žlutá řepa, někdy nazývaná také zlatá řepa. Není tak běžná jako její příbuzná červená řepa, má ale řadu předností. Je jemnější a sladší, při vaření pak nepouští červenou šťávu, nezbarví vám nádobí, ruce ani oblečení, kuchyň a ani vaše děti.

číst dále ...

Olivy: Španělský klenot i zdravá delikatesa

Olivy jsou jedním z nejcharakterističtějších pokrmů středomořské kuchyně a postupem času si našly své místo i v českých domácnostech. Tyto malé kulaté plody jsou nejen lahodným doplňkem spousty jídel, ale také mají mnoho zdravotních benefitů.

číst dále ...

Chcete si upéct domácí chléb? Nebojte se kombinovat mouky, poradíme jak

Znáte ten pocit, když dostanete chuť na čerstvý křupavý chléb, ale není, kam si pro něj zrovna doběhnout? Právě v tu chvíli přichází na řadu chlebové směsi, které jsou vyladěné do posledního zrnka mouky a můžete je snadno vytáhnout ze skříně. A pokud zrovna žádnou chlebovou směs doma nemáte, můžete si mouky na domácí chléb samozřejmě nakombinovat i sami podle své chuti a požadavků.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy