REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Muchomůrka růžovka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Je to tak, tato muchomůrka nejen že je jedlá, ale chutná dokonce výtečně!


Latinsky: Amanita rubescens

Jiný název: Masák, růža

Jedlá ……………… Právem je mezi houbaři nazývána perla kuchyně a někteří ji dávají přednost před hřiby.

Má jemnou chuť připomínající rybí maso, výborná je obalená jako vídeňský řízek, mladá klobouky lze plnit mletou směsí, zapékat, výborná je také do polévek, na knedlíčky, do směsi. Mladé růžovky jdou i naložit do sladkokyselého nálevu, nejde pouze sušit, jinak má v kuchyni všestranné použití.

Doba výskytu: červen až listopad

 

 

Roste hojně v lesích všeho druhu od nížin do hor, nejčastěji pod smrky, jedlemi, buky, duby a lípami.

Klobouk až 150 mm, kulovitý, pak sklenutý až plochý, bělorůžový, později masově červený až červenohnědý, posetý někdy pravidelně jindy nepravidelně bělavými nebo červenohnědými zbytky plachetky, ale může být i lysý, zvláště po deštích, kdy zbytky plachetky spláchne déšť. Lupeny v mládí přikryté plachetkou, husté, volné, bílé, později červeně skvrnité ,poraněním růžový.

Třeň až 130 mm, válcovitý, nahoře bělavý dole načervenalý, hladký nebo vločkatý, plný, v dospělosti rourkovitě dutý ,ukončený kuželovitou hlízou pokrytou několika nezřetelnými kruhy malých bradavek (zbytky plachetky), na třeni v horní části obvykle mohutný bílý, na svrchní straně zřetelně rýhovaný, prsten. Dužnina bílá na řezu, poraněním a stářím pozvolna červená i hnědne, což je nejlépe vidět na dužnině hlízy, která téměř vždy bývá napadena larvami hmyzu.

 

 

Vůně nevýrazná, někdy jakoby by zatuchlá, chuť nasládlá, po chvíli škrablavá. Jediná z muchomůrek jejichž dužnina mění barvu. Lidový název masák.

 

 

Možná záměna:

Dobře poznatelný druh podle červenání dužniny, pro laiky hrozí záměna za muchomůrku tygrovanou (Amanita panterina), která je jedovatá a nebo za muchomůrku šedivku (Amanita spisa), která je jedlá a obě mají šedivý klobouk a muchomůrka tygrovaná na třeni obalenou hlízu pochvou nad níž bývá několik úzkých prstenců a prsten na třeni není rýhovaný.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

 

 

Recepty z muchomůrky růžovky:

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Rajčata, nejoblíbenější zelenina Čechů

Rostou skoro všude a milují je po celém světě. U nás se ale rajčata začala konzumovat až od 19. století, a navíc byla zpočátku považována za jedovatá. To už je ale dávno zapomenuto. Dnes už víme, že obsahují plno vitaminů, antioxidantů a minerálů. Proto není divu, že jich ročně v průměru spotřebujeme až 12 kg. Jelikož jsou rajčata tak populární, vyzpovídala Akademie kvality Alici Kouřilovou, vedoucí kanceláře Zelinářské unie Čech a Moravy.

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy