REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Maso ve fitness jídelníčku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ve vztahu k fitness pokrmům nám na mase nejvíce vadí obsah skrytých tuků. Jejich složení nahrává tvorbě vyššího množství cholesterolu v krvi. Proto také hodně příznivců fitness maso úplně zatracuje, nebo ho zásadně omezuje, což je ale velká chyba.


Právě bílkoviny z masa, vajec i třeba z mléka jsou snad nejcennějšími zdroji stavebních látek lidských svalů, což jsou aminokyseliny, které slouží obecně ke svalové regeneraci.

Ne jen na druhu, ale hlavně také na úpravě masa záleží, jak moc tuků našemu tělu nabídneme. Nebojíme se tuků, které u mas přímo opticky vidíme a jednoduše je můžeme odkrojit, ale maso má i tzv. skryté tuky a ty mohou být v mase obsaženy až ve 30 %.

Bílé, tedy například krůtí maso má až 150% méně tuků, než maso kuřecí, ale nejhůře jsou na.

tom masa červená, tedy hovězí, vepřové, telecí či skopové. To platí však jen, pokud např. kuřecí maso jíme bez kůže. S kůží pak je dokonce v jedné porci kuřecího masa více tuku, než například v hovězí svíčkové. Obecně vnitřnosti a kůže kuřat je více jak 4x tučnější, než třeba kuřecí prsa.

Obecně se dá říci že se zajímáme o množství obsahu bílkovin a mikroživin (vitamin B6, železo, zinek) v mase.

Kuřecí maso

je jedním z nejpoužívanějších mas vůbec a to i ve fitness stravě. Je to dáno především jak chutí, tak i cenou (je nejlevnější) a hlavně dostupností. Kuřecí maso lze koupit v každém supermarketu a ty se dnes předhánějí, který obchod bude levnější. Je pravda ,že např. naložená prsa bez kůže jsou velmi chutná a přitom netučná.

Krůtí maso

je na minerály poměrně chudé, ale obsahuje velmi málo tuků. Zato bílkovin je v krůtím mase dostatek.

Křepelky

mají maso bohatší na železo a zinek (než např. bažant nebo kuře). Jsou ale moc malé a tak jich není nikdy dost.

Husy a kachny

mají maso velmi tučné, protože se vlastně vykrmují a tak toto maso do fitness jídelníčku ani nepatří.

Bažantí maso

je příliš tučné a tak doporučujeme konzumovat pouze prsa. I tak toto maso obsahuje jen málo vitamínů nebo minerálů.

Pštrosí maso

je velmi bohaté na železo a bílkoviny. Nejlepší je dušené. Dobré je maso nakládat do různých marinád, protože je chuťově málo výrazné.

Jehněčí maso

je velmi chudé na mikroživiny a přitom velmi tučné, proto jehněčí ve fitness stravě nedoporučujeme.

Vepřové maso

je o dost tučnější než maso drůbeží nebo hovězí. Panenská pečeně používaná na minutky a ke grilování a popřípadě kýta v řízkách a při pečení v celku má z vepřových mas nejméně tuku.

Hovězí maso

je bohaté na vitamin B6, železo a zinek. Je bohužel ale dost tučné. Nejlépe je na tom hovězí svíčková, která je bohužel velmi drahá a není vždy v obchodech k mání.

Sójové maso

má téměř 50% bílkovin a přitom minimum tuku. Je to velmi doporučovaná bílkovina stejně jako např. tofu. Pro zdravotní i fitness pokrmy je ideální.

Srnčí maso

je bohaté na železo a zinek, má však svou zvláštní chuť a vůni, kterou každý nemusí.

Skopové maso

má méně tuku v kýtě, kterou používáme na minutky a ke grilování. Hřbet, pečeně a bok mají tuku podstatně více.

Telecí maso

má méně tuku v kýtě , více je tuku v pleci, hřbetu, hrudí a koleně. Nejlepší je kýtu upravovat na minutky a popřípadě ke grilování.

Rybí maso

má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuků a je také zdrojem mnoha vítamínů a minerálů. Zinek, jód, fosfor, vápník. Mořské plody jsou zase bohaté na vitamin A, B12, E a včetně B-komplexu. Rybí maso je ale velmi chudé na energii.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

Hořkokyselý ledový čaj (nejen) pro hejtry v Bageterii Boulevard

Vítězství ve výzvě o nejlepší bagetu v soutěži MasterChef Česko nemohou Pavlíně Lubojatzky někteří internetoví diskutéři zapomenout. (Nejen) pro hejtry si připravila Bageterie Boulevard odpověď v podobě limitované edice hořkokyselého čaje, určeného pro všechny „zahořklé a vykyslé“, kteří by se jím měli zchladit a s čistou hlavou dát šanci Vítězné bagetě.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy