REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Maso ve fitness jídelníčku

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ve vztahu k fitness pokrmům nám na mase nejvíce vadí obsah skrytých tuků. Jejich složení nahrává tvorbě vyššího množství cholesterolu v krvi. Proto také hodně příznivců fitness maso úplně zatracuje, nebo ho zásadně omezuje, což je ale velká chyba.


Právě bílkoviny z masa, vajec i třeba z mléka jsou snad nejcennějšími zdroji stavebních látek lidských svalů, což jsou aminokyseliny, které slouží obecně ke svalové regeneraci.

Ne jen na druhu, ale hlavně také na úpravě masa záleží, jak moc tuků našemu tělu nabídneme. Nebojíme se tuků, které u mas přímo opticky vidíme a jednoduše je můžeme odkrojit, ale maso má i tzv. skryté tuky a ty mohou být v mase obsaženy až ve 30 %.

Bílé, tedy například krůtí maso má až 150% méně tuků, než maso kuřecí, ale nejhůře jsou na.

tom masa červená, tedy hovězí, vepřové, telecí či skopové. To platí však jen, pokud např. kuřecí maso jíme bez kůže. S kůží pak je dokonce v jedné porci kuřecího masa více tuku, než například v hovězí svíčkové. Obecně vnitřnosti a kůže kuřat je více jak 4x tučnější, než třeba kuřecí prsa.

Obecně se dá říci že se zajímáme o množství obsahu bílkovin a mikroživin (vitamin B6, železo, zinek) v mase.

Kuřecí maso

je jedním z nejpoužívanějších mas vůbec a to i ve fitness stravě. Je to dáno především jak chutí, tak i cenou (je nejlevnější) a hlavně dostupností. Kuřecí maso lze koupit v každém supermarketu a ty se dnes předhánějí, který obchod bude levnější. Je pravda ,že např. naložená prsa bez kůže jsou velmi chutná a přitom netučná.

Krůtí maso

je na minerály poměrně chudé, ale obsahuje velmi málo tuků. Zato bílkovin je v krůtím mase dostatek.

Křepelky

mají maso bohatší na železo a zinek (než např. bažant nebo kuře). Jsou ale moc malé a tak jich není nikdy dost.

Husy a kachny

mají maso velmi tučné, protože se vlastně vykrmují a tak toto maso do fitness jídelníčku ani nepatří.

Bažantí maso

je příliš tučné a tak doporučujeme konzumovat pouze prsa. I tak toto maso obsahuje jen málo vitamínů nebo minerálů.

Pštrosí maso

je velmi bohaté na železo a bílkoviny. Nejlepší je dušené. Dobré je maso nakládat do různých marinád, protože je chuťově málo výrazné.

Jehněčí maso

je velmi chudé na mikroživiny a přitom velmi tučné, proto jehněčí ve fitness stravě nedoporučujeme.

Vepřové maso

je o dost tučnější než maso drůbeží nebo hovězí. Panenská pečeně používaná na minutky a ke grilování a popřípadě kýta v řízkách a při pečení v celku má z vepřových mas nejméně tuku.

Hovězí maso

je bohaté na vitamin B6, železo a zinek. Je bohužel ale dost tučné. Nejlépe je na tom hovězí svíčková, která je bohužel velmi drahá a není vždy v obchodech k mání.

Sójové maso

má téměř 50% bílkovin a přitom minimum tuku. Je to velmi doporučovaná bílkovina stejně jako např. tofu. Pro zdravotní i fitness pokrmy je ideální.

Srnčí maso

je bohaté na železo a zinek, má však svou zvláštní chuť a vůni, kterou každý nemusí.

Skopové maso

má méně tuku v kýtě, kterou používáme na minutky a ke grilování. Hřbet, pečeně a bok mají tuku podstatně více.

Telecí maso

má méně tuku v kýtě , více je tuku v pleci, hřbetu, hrudí a koleně. Nejlepší je kýtu upravovat na minutky a popřípadě ke grilování.

Rybí maso

má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuků a je také zdrojem mnoha vítamínů a minerálů. Zinek, jód, fosfor, vápník. Mořské plody jsou zase bohaté na vitamin A, B12, E a včetně B-komplexu. Rybí maso je ale velmi chudé na energii.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Nealko koktejlová inspirace na druhou polovinu únorové výzvy

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy