REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čili (chilli), feferonky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Čili původem z Mexika, Indie, Střední a Jižní Ameriky se hodí do všech pokrmů s požadavkem na pikantní chuť.


Botanický název: Paprika křovitá
Lidově: Cayenský pepř

Například v Indii a jižní Asii se přidává do rýže, v Mexiku se ochucují chilli fazole a kukuřice. Používá se do směsí koření s pikantní chutí, jako například cilli con carne. Má uplatnění při přípravě ostrých omáček, u výroby olejů a také při sterilaci zeleniny. Extrakty se používají do zázvorového piva a při výrobě mnoha dalších nápojů.

Chilli papričky mají celou řadu odrůd a škál, druhů a chutí, od sladké až po ďábelsky ostrou, barev od růžové až po tmavě červenou. Feferonky jsou součástí španělské, maďarské a jihoamerické kuchyně, ale i čínské, indické, africké i kuchyně tropů a subtropů. Používá se prakticky na celém světě.

Velmi se hodí ke gulášům, dušeným masům, do polévek, omáček, zeleninových, masových a rybích pokrmů, perkeltů, hub, ke kořenění uzenin a mas. Feferonky se používají buď celé, čerstvé nebo sušené nebo i jako prášek. Nemusíme jich používat příliš mnoho, abychom jídlo nepokazili, nejdříve si musíme zjistit, kolik můžeme vydržet.

Mleté feferonky jsou velice choulostivé a nesnášejí dlouhé skladování. Musíme je proto skladovat v suchu. Po očištění feferonek si důkladně omyjeme ruce, abychom si neporanili oči, při případném mnutí.

Čerstvé čili papričky jsou bohaté na vitamin. Ulevují při kolice, nadýmání, křečích a dalších žaludečních bolestech. Stimulují krevní oběh a trávicí systém.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy