REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Výroba domácích klobás – základní receptůra

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Základní recept na klobásy vyuzené v domácích podmínkách. Jde o jednu z možností, jak si v domácích podmínkách vyrobit úžasné domácí klobásy hezky bez chemie. Vydrží v lednici cca 14 dní, nebo je lze zavařit či zamrazit, případně vysušit.


Ingredience:
Rozpis na 8 kg klobás:
4 kghovězího předního masa
2 kgvepřového bůčku
2 kgvepřové plece
150-200 gsoli
120 gčesneku
50 gsladké mleté papriky
50 gmleté pálivé papriky
30 gmletého černého pepře
10-15 gdrceného nebo mletého kmínu
1 sklenicevody
Ostatní:
plnička na klobásy nebo robot, střívka... a bez udírny to nepůjde!

Postup:
  1. Hovězí pomeleme najemno, osolíme 1/2 dávky soli, vepřové nakrájíme na drobné kousky, nebo pomeleme v robotu přes řeznou desku s velkými oky, do vepřového pak zamícháme prolisované stroužky česneku a druhou polovinu dávky soli.
  2. Každé maso zvlášť důkladně promícháme, dáme do hrnců, necháme uležet v chladnu zaklopené den či dva, ale klidně i čtyři dny.
  3. Hovězí ještě jednou pomeleme, tuto spojku pak smícháme s vepřovým masem.
  4. Ve sklenici s vodou rozmícháme obě papriky a pepř, nalijeme do masa, zasypeme kmínem, důkladně vše promícháme.
  5. Směs narazíme do střívek, ta motáme při narážení do tvaru šneku, pak je na několika místech propíchneme tenkou jehlou, aby vyšel všechen vzduch, motáním vytvoříme jednotlivé klobásky, ty buď zavěsíme do udírny na tyče nebo je můžeme vyskládat na síta do udírny.
  6. Udíme horkým kouřem 6-8 hodiny při teplotě mezi 70-80 °C.
  7. Pak klobásky vyndáme a necháme vychladnout.
Doporučení:

Doba spotřeby, takto vyuzených klobás, je cca 14 dní. Pro delší dobu spotřeby je můžeme ještě 20-30 minut prohřát ve vodě horké 70 °C. Klobásy lze také zavařit či zamrazit, případně vysušit na vhodném místě.

Poznámka:

Vepřová nasolena střeva jsou určena především na klobásy. Dají se dnes běžně koupit na internetu. Jejich příprava před plněním je velice jednoduchá. Střeva nejdříve opláchneme od soli ve studené vodě. Následně je vložíme do vlažné vody (max. do 30 °C) a necháme je 30 minut zcela ponořená, aby se roztáhla a dala navléknout na plnící trubici či nástavec. Poté je můžeme začít plnit. Zbylá střeva se dají skladovat! Vytáhneme je z vody, necháme okap a pak promícháme se solí. Skladujeme ve tmě, dobře uzavřené, ideálně v lednici tedy při teplotě 0-10 °C. Dají se prý i zamrazit.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

25 nejlepších receptů na pečené vánoční cukroví

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na pečené vánoční cukroví. Snad náš výběr vás bude inspirovat a pomůže vám s rozhodnutím, které vánoční cukroví letos upečete.

číst dále ...

Znáte červené kiwi?

Kiwi je stálicí mezi exotickým ovocem. Během zimních měsíců je na českých stolech velmi oblíbené a zná ho úplně každý. Tedy pokud jde o zelené kiwi. Znáte ale kiwi červené? Svým oválným tvarem a hnědou slupkou je velmi podobné svému zelenému protějšku, ale jeho slupka nemá chloupky. Po rozkrojení se liší barvou, která je spíše žlutá a přechází až do červena. Rozdíl je také v chuti, která je jemnější a méně výrazná. Červené kiwi je však, stejně jako to zelené, plné vitamínů a dalších tělu prospěšných látek.

číst dále ...

Příběh značky McCain, hranolkové legendy

Znáte legendární hranolky, které se připravují pečením v troubě bez oleje? Přesně tak, jde o značku McCain, která doslova přepsala postup přípravy hranolků v českých domácnostech. Víte však o tom, že společnost McCain vznikla v Kanadě jako rodinná firma, a ještě i dnes čerpá ze svých „rodinných kořenů“? Společnost podporuje generace farmářů na celém světě a společně aplikují principy udržitelného a regenerativního zemědělství. „Doufáme, že sdílením našich záměrů se světem inspirujeme ostatní, aby se zapojili,“ říká Max Koeune, prezident a generální ředitel McCain Foods Limited.

číst dále ...

Léčivá hlíva ústřičná a opomíjené líhy

Hlíva ústřičná – Pleurotus ostreatus patří k typickým podzimním druhům a její růst je, při mírné zimě, i v zimních měsících. Jakmile ovšem klesnou mrazy -4 °C, její růst se zastaví. Při stoupnutí teploty nad 0 její růst opět pokračuje. Jeden z mála druhů, které jsou po rozmrznutí jedlé a nerozkládají se v nich toxické látky. K těmto druhům hub patří také například penízovka sametonohá či jidášovo ucho.

číst dále ...

Vánoční pečení v plném proudu. Vyzkoušejte netradiční druhy mouky a myslete na kvalitu!

Jelikož se tolik očekávané období vánočních svátků nezadržitelně blíží, většina domácností už oprašuje recepty a pomalu se chystá na přípravu cukroví. Linecké, perníčky, vanilkové rohlíčky nebo třeba pracny. Každý máme svůj oblíbený druh, na který jednoduše nedáme dopustit. Pokud byste však rádi každoroční vánoční klasice letos dodali nový rozměr, zapomeňte na pšeničnou mouku a vyměňte ji za zajímavější alternativy. Zároveň myslete na to, že kvalita je na prvním místě!

číst dále ...

Dárci přispívají na projekt Zachraň oběd koupí Obědovky, voucheru na převoz nevydaných obědů z jídelen lidem v nouzi

Díky aktivitě organizace Zachraň jídlo se od poloviny března 2022 podařilo zachránit přes 12 000 obědů, které zbývají ve firemních jídelnách, a darovat je lidem v nouzi. Nyní organizace spouští na platformě Darujme měsíční sbírku, která projektu Zachraň oběd umožní fungovat i v budoucnu. Zakoupením voucheru dárce zajistí převoz nevydaných obědů z firemních kantýn do charitativních organizací v Praze. Pomůže tak například samoživitelkám a eliminuje plýtvání jídlem.

číst dále ...

Odstartujte vánoční pečení perníkem aneb jak na netradiční perníkový dezert

Perník či perníčky jsou tradiční pochoutkou většiny pouťových a hodových slavností, ale i neodmyslitelnou předvánoční sladkostí, kterou si rok co rok bez výčitek většina z nás dopřává. Co si jej letos upéct v netradičním provedení a více si pohrát s jeho chutí? Stačí malá změna a uvidíte sami, že i s obyčejným perníkem můžete leckoho překvapit.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy