REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Fermentovaná zelenina

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Takto naložená zelenina se může skladovat v chladné temné místnosti dlouhé měsíce. Fermentovaná zelenina bude mít nakyslou chuť, také lehce štiplavou. Skvěle se hodí například jako příloha k různě upraveným masům.


Ingredience:
Rozpis na 1 sklenici o objemu 5 litrů:
1 kshlávka bílého zelí
1 kshlávka červeného zelí
1 ksbrokolice
1 kskvěták
1 kskousek zázvoru (lze vynechat)
3 ksbobkové listy
3 kscibule
3-4 ksstroužky česneku
15 kskuliček černého pepře
15 kskuliček nového koření
1 vrchovatá lžícekmínu
asi 1 lvody
20 gsoli
Ostatní:
sklenice o objemu 5 l, plátýnko, talířek, vhodná zátěž, gumičky...

Postup:
  1. Očištěnou zeleninu zpracujeme, zelí nastrouháme na hrubo, brokolici a květák rozdělíme na jednotlivé růžičky, větší nakrájíme na menší kousky, menší můžeme nechat v celku, cibule nakrájíme na tenká kolečka, stejně tak zázvor a stroužky česneku
  2. Ve větší míse zeleninu spolu promícháme, pak ji napěchujeme do sklenice, přidáme koření
  3. Vodu přivedeme k varu, rozpustíme v ní sůl, necháme úplně prochladnout, pak solným lákem zalijeme zeleninu ve sklenici až po okraj, chvíli počkáme, dolijeme opět po okraj, pak vložíme do hrnce talířek, který bude jen o něco menší, jak hrdlo sklenice, použijeme vhodné závaží na zatížení talířku (vše by mělo být čisté, umyté horkou vodou)
  4. Hrdlo sklenice zakryjeme plátýnkem, to zajistíme gumičkami, sklenici se zeleninou umístíme na temném místě s teplotou kolem 20 °C, necháme fermentovat 8 až 10 dní, občas sklenici zkontrolujeme, případně talířek ještě více zatížíme, ale pozor, dbejte na absolutní čistotu a to i rukou
  5. To, že je zelenina hotová poznáme tak, že nálev přestane intenzivně bublat a pěnit, zelenina by měla mít  nakyslou chuť, lehce štiplavou. Hotovou zeleninu uskladníme v lednici, díky tomu proces fermentace téměř zastavíme.
Doporučení:

Fermentovat lze i jednotlivou zeleninu, viz obrázek. Skvělá je například fermentovaná kapusta, ale i další zelenina.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Sterilované houby ve vlastní šťávě krok za krokem

Houby letos rostou opravdu ve velkém. Pokud se vám nechce je sušit nebo zamrazovat, můžete je podusit a zavařit ve vlastní šťávě, což v minulosti byla oblíbená úprava našich babiček. Takto připravené houby zachovají své aroma a to jen za použití soli. Tímto způsobem připravené houby na zimu lze použít na mnoho způsobů.

číst dále ...

Bez poctivých vývarů se v kuchyni neobejdete. Proč se vyhnout bujónovým kostkám?

Bez vývaru těžko uvaříte, tvoří základ mnoha pokrmů a v restauracích by se bez něj neobešli. Co pozitivního nám mohou vývary přinést a na co si dát pozor? Přípravou poctivého vývaru a jeho nejen gurmánskými přínosy nás provede český šéfkuchař Filip Sajler.

číst dále ...

Kuřecí polévka na tři způsoby. Cestujte na talíři a zavítejte do tří různých koutů světa!

S příchodem podzimu a prvních chladných dnů je čas se zahřát nejen v teple domova, ale také na talíři. Co může být lepšího než polévka, která nás prohřeje a navodí příjemnou atmosféru? Dnes vás Drůbežářský závod Klatovy zve na kulinární cestu kolem světa prostřednictvím tří tradičních polévek, které vás zavedou do rozmanitých koutů zeměkoule.

číst dále ...

Šalvěj v kuchyni, koření i lék

Polokeřík šalvěj lékařská – Salvia officinalis se kdysi pěstoval na každé zahrádce. Dnes roste i ve volné přírodě, často zde zplaňuje. V současnosti se pěstuje a přidává do pokrmů, ovšem u nás jen vzácně. V tomto článku se podíváme na pár historických záznamů o tomto koření i léčivce.

číst dále ...

První sládková v historii nošovického pivovaru. Správně hořké pivo Radegast nově vaří Jana Tovaryšová

Sládkovská historie správně hořkého piva Radegast píše novou kapitolu. Poprvé v dějinách má nošovický pivovar svou sládkovou. Jana Tovaryšová se stala sedmou pokračovatelkou sládkovského řemesla v Radegastu od doby, kdy se v Nošovicích v roce 1970 uvařila první várka piva.

číst dále ...

Dýně využijete nejen na Halloween. Jak vybrat tu pravou?

Podzim, to je opadané listí, dlouhé večery, pošmurné počasí, a také všudypřítomné dýně. A je jedno, zda jste fanouškem halloweenských oslav, nebo vás tenhle svátek nechává chladnými. Dýně totiž můžete využít mnoha způsoby – od dekorací až po lahodné výtvory v kuchyni. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.