REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

čaje

Bezinkový čaj

Tento čaj používáme při nemocech z nachlazení. Má uklidňující antineuralgické účinky a pomáhá při pocení.

Bylinkový čaj

Směs sušených bylinek zalitá horkou vodou, po vyluhování ochucená případně medem a citrónem, čaj konzumovaný po doušcích, skvělý proti kašli a na nachlazení.

Cibulový čaj

Vývar z cibule oslazený a zjemněný mlékem.

Čaj na odkašlávání a horečku

Horký čaj připravený ze skořápek vlašských ořechů.

Čaj o páté

Víte, jak si správně připravit čaj? Tento recept je na správně připravený čaj, který však opravdu nemusíte pít jen o páté.

Čaj pro dobré sny

Čaj ze sušeného kořene kozlíku lékařského.

Čaj s mátou peprnou

Tento nápoj má zajímavou kořeněnou chuť a blahodárný vliv na trávicí ústrojí. Recept na přípravu čajů v konvici.

Čaj s medem

Zkuste si jednou připravit váš oblíbený čaj přesně podle postupu a daných ingrediencí, budete překvapeni, že může chutnat ještě lépe.

Čaj s mlékem

V Anglii velmi populární recept na čaj uvařený s plnotučným mlékem, dochucený kouskem vanilkového lusku a cukrem.

Čaj s mlékem a medem

Uvařený černý čaj smíchaný s mlékem a medem.

Čaj z borůvkových listů

Tento čaj je účinným prostředkem při průjmech, jako pomocný lék při cukrovce, neboť listy obsahují glukokininy, které snižují hladinu krevního cukru. Listy sbíráme v květnu a červnu, sušíme je ve stínu.

Čaj z březových listů

Tento čaj má močopudné, potopudné účinky a nedráždí ledviny. K sušení používáme mladé listy břízy bělokoré v době od poloviny května do konce června. Sušíme je ve stínu.

Čaj z divizny velkokvěté

Květy divizny se sbírají nejlépe kolem 11 hodiny, květy musí být suché, sušíme je na přímém slunci 1 den. Čaj má odhleňovací, protizánětlivé účinky, podporuje též tvorbu moče.

Čaj z jahodového listí

Sbírají se mladé lístky v době od května do srpna. Nejvhodnější doba sbírání je kolem poledne nebo k večeru, sušíme je ve stínu. Čaj má protizánětlivé účinky. Používá se při střevních kakarech, chorobách ledvin a močových cest.

Čaj z jitrocele kopinatého

Sbírají se listy v době od května do září. Předsuší se na slunci a dosušují ve stínu. Čaj se používá jako uklidňující prostředek při chronických zánětech průdušek, astmatu, chorobách dýchacích cest. Lze použít i při zácpě.

Čaj z kopřivy dvoudomé

Listy se sbírají od května do září. Suší se ve stínu ve slabých vrstvách. Je močopudný, protizánětlivý, protikrvácivý a protirevmatický. Podporuje celkovou látkovou výměnu a trávení. Lze použít jako podpůrný lék při cukrovce.

Čaj z květů hluchavky bílé

Sbírají se pouze jednotlivé květy bez kalicha v době od května do srpna, sušíme je ve stínu. Čaj se používá při onemocněních horních dýchacích cest a má příznivý vliv na trávení. Lze také použít proti nespavosti, při chorobách močových cest a jako močopudný prostředek. Hluchavky s nachovými či žlutými květy jsou bezcenné!

Čaj z květů petrklíče (Prvosenky jarní)

Sbírají se květy v dubnu a květnu. Suší se ve stínu umělým teplem. Používá se jako uklidňující prostředek při odkašlávání. Čaj je vhodný při migréně.

Čaj z květů Trnky obecné

Sbírají se květy v době od dubna do května. Suší se ve stínu nebo pomocí umělého tepla. Čaj má močopudné a projímavé účinky především u dětí při zácpě.

Čaj z lipového květu

Sbírají se květy od června do července. Suší se ve stínu. Používá se při všech nemocech z nachlazení – rýma, angína, kašel, chčipka, záněty průdušek. Podporuje pocení, snižuje dráždivost ke kašli a rozpouští hleny. Čaj také uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu. Doporučuje se sladit medem.

Přejít na stranu:

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.