REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Žemlovka naslano se šunkou a sýrem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Slaná varianta žemlovky je skvělá nejen jako hlavní chod, ale také například jako teplá večeře. Ovšem kdo rád vydatně snídá, může si ji dopřát i na snídani.


Ingredience:
8 ksden až dva starých rohlíků
8-10 ksvajec
1 svazekjarní cibulky
400-500 gšunky nebo šunkového salámu
200-250 ggoudy, čedaru či jiného tvrdého sýra
650 mlmléka
1 lžíce hořčice
mletá sladká paprika
máslo
pepř
sůl

Postup:
  1. Zapékací misku hojně vymažeme máslem. Sýr nastrouháme, šunku nakrájíme na drobné kousky, housky nakrájíme na plátky silné tak 2-2,5 cm, jarní cibulku nasekáme nadrobno.
  2. Třetinu rohlíků vyskládáme na dno zapékací misky, rozložíme polovinu šunky, stejně tak polovinu nasekané jarní cibulky a nakonec i nastrouhaný sýr, opět polovinu výše uvedeného množství, další vrstvu vyskládáme opět z rohlíků, na ně rozprostřeme zbylou šunku i jarní cibulku, rozložíme zbylý sýr, nakonec vyskládáme poslední vrstvu z rohlíků.
  3. Ve vhodné misce rozšleháme mléko spolu s vejci a hořčicí, směs osolíme a okořeníme paprikou.
  4. Zapékací misku přelijeme vaječnou směsí, povrch překryjeme alobalem, zatížíme něčím vhodným, například obrácenou druhou částí zapékací misky nebo talířem zatíženým konzervou, necháme v lednici přes noc vychladit a propojit chutě.
  5. Tak 30 minut před vložením do trouby vytáhneme zapékací misku z lednice a necháme v pokojové teplotě stát.
  6. V troubě vyhřáté na 180 °C pečeme 40-50 minut, vejce musí ztuhnout a povrch žemlovky pěkně zezlátnout.
Doporučení:

Rohlíky lze nahradit toustovým chlebem.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Vybíráme gril na zahradu – jaký to bude?

Sluníčko už na nás z oblohy sem tam vykoukne a polechtá nás svými paprsky. Zima brzy skončí, vystřídá jí jaro a my se ani nenadějeme a nastane čas letních párty, zahradních grilovaček, koupání v bazénu a dalších radovánek. Plánujete si letos konečně splnit sen a svůj starý gril vyměnit za nový? Poradíme vám, jak na to!

číst dále ...

Sezona grilování je tady, užijte si ji s recepty od Spaku

Teplé letní počasí se konečně dostavilo a přímo vybízí k příjemnému strávení odpoledne nebo večera v parku či na zahradě. A jak lépe si vychutnat tuto krásnou roční dobu než lahodným jídlem z grilu? Užijte si grilovačku za doprovodu značky Spak a oslavte 30 let působení této společnosti v ČR.

číst dále ...

Češi si neumí představit svůj pracovní den bez kávy. Stává se významným zaměstnaneckým benefitem

Káva je celosvětově nejoblíbenějším nápojem, denně se jí vypije kolem dvou miliard šálků. Velké oblibě se těší i u nás, bez kávy by nedokázalo žít 6 z 10 Čechů. Jedním z míst, kde si kávu dopřáváme nejčastěji, je naše zaměstnání. Průzkum pro značku L’OR Professional potvrdil, že kávu v práci pije pravidelně nebo alespoň občas 85 % českých zaměstnanců, přičemž skoro polovina Čechů si neumí představit pracovní den bez kávy. Během pracovního dne vypijeme nejčastěji dva až tři šálky. Průzkum pro značku L’OR Professional dále ukázal, že se káva stává i významným zaměstnaneckým benefitem a faktorem, který může přispět k motivování zaměstnance, a tedy ke snížení rizika jeho odchodu k jinému zaměstnavateli.

číst dále ...

Rizoto jako od Itala: Vyznejte se v italské rýži

Krátkozrnná i kulatozrnná, bílá i černá. Vybrat správný druh rýže může být v široké nabídce obchodů někdy trochu problém. Pokud nechcete, aby vaše rizoto připomínalo sypkou klasiku ze školní jídelny s porcí nakládané řepy navíc, naučte se základní orientaci v druzích italské rýže.

číst dále ...

Květen měsíc májovek

Květen je měsíc, kdy vyrůstá další chutná a houbaři ceněná houba, čirůvka májovka – Calocybe gambosa (viz náš atlas hub). Májovky mají nezaměnitelnou vůní, okurkově moučnou a někteří houbaři ji považují za nejlepší houbu na smetanovou houbovou omáčku. Májovky vyrůstají někdy, při jarních deštících, už koncem dubna. Naleznete je v prosvětlených listnatých lesících, hájích, parkách nebo sadech.

číst dále ...

Světový den koktejlů: oslavte ho míchaným drinkem plným zdraví

V pátek 13. května je speciální den pro všechny milovníky koktejlů. Přesně před 216 lety byla v USA zveřejněna první definice míchaného drinku. Když se řekne míchaný koktejl, nemusí ale nutně jít o alkoholický nápoj. Zkuste letos slavit tak, abyste víc prospěli svému zdraví. Namíchejte si některý z proteinových koktejlů KetoMix. Jsou snadné na přípravu, skvěle zasytí a dodají tělu nejen kvalitní bílkoviny, ale i důležitou vlákninu, vitamíny a minerální látky.

číst dále ...

Bauer nebo Sacher

Bauer Hotel Group, který provozuje gastronomické ikony jako restauraci U Prince, Terasu U Prince a zážitkovou gurmánskou perlu DEER, představuje sladké novinky. Dlouholetým cukrářským mistrem je Vojta Řehák. Právě on před deseti lety vymyslel spolu s panem Bauerem dort plný hořké a bílé čokolády, který se podával a podává na Staroměstském náměstí v restauraci i horní terase U Prince. Základem mu byl rodinný recept rodiny Bauerů, který šéfcukrář Vojta předělal do moderního gastronomického dezertu. Nyní plně dostál mezinárodního věhlasu v hodnoceních nestranných tuzemských a zahraničních průvodců, že došlo k povýšení z dezertu na rodinný dezert.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy