REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rumtopf

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V Německu a německy mluvících zemích Švýcarska je Rumtopf synonymem pro Vánoce. Jedná se o velký keramický, nejlépe glazovaný hrnec, do kterého se po celý rok postupně skládá očištěné a na kousky pokrájené ovoce, které se hojně pocukruje a zalije rumem. Během roku ovoce nasákne alkoholem, tím se naloží a konzervuje. Na konci roku právě o Vánocích se pak podává spolu s lívanci nebo palačinkami jako sladký dezert. Scezený likér z hrnce je lahodný a chutná po ovoci.


Ingredience:
Ovoce vhodné k naložení:
maliny, johody, třešně, černý rybíz, maruňky, broskve, mirabelky, hrušky, švestky,
trnky, hroznové víno, slívy a angrešt
Ovoce, které se na tento recept nehodí:
veškeré citrusové ovoce, borůvky, ostružiny, rebarbora, meloun, jablka a banány
Na dohotovení:
cukr v množství odpovídajícím polovině váhy ovoce
čistý rum
Vybavení:
rumtof, tedy velký keramický hrnec, glazovaný (dá se i klasický hrnec s pokličkou)
jemná gáza (mušelín) na zcezení likéru

Postup:

1. Začíná se prvním zralým ovocem, které vyroste na zahrádce, nesmí bát přezrálé! Ovoce se opláchne, zbaví případných jader, či pecek, větší ovoce by se mělo ještě nakrájet na menší kousky
2. Ovoce se dá do hrnce, hojně zasype cukrem a zcela přelije rumem
3. V průběhu roku přidáváme další ovoce, jak ho sklidíme na zahrádce, samozřejmě opět ho hojně zasypeme cukrem a přelijeme rumem
4. Musí se hlídat příznaky kvašení, v případě, že začne kvasný proces, zastaví se přilitím většího množství rumu
5. Poslední vrstva ovoce, cukru a rumu se přidává na podzim a do Vánoc, nebo cca 6 týdnů po přidání poslední vrstvy je vše hotové
6. Na Boží hod vytáhneme rumtopf ze skrýše a likér scedíme do láhve nebo sklenic, které můžete podělit svým hostům, ovoce by se mělo ihned sníst, nejlépe spolu s čerstvě připravenými lívanci nebo palačinkami.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Vybíráme gril na zahradu – jaký to bude?

Sluníčko už na nás z oblohy sem tam vykoukne a polechtá nás svými paprsky. Zima brzy skončí, vystřídá jí jaro a my se ani nenadějeme a nastane čas letních párty, zahradních grilovaček, koupání v bazénu a dalších radovánek. Plánujete si letos konečně splnit sen a svůj starý gril vyměnit za nový? Poradíme vám, jak na to!

číst dále ...

Tajemství zrádných dresinků

Léto má většina z nás z pohledu jídelníčku spojené s grilováním a lehkými saláty. Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

číst dále ...

Thomas Henry vyhrál prestižní ocenění

Thomas Henry se řadí mezi oblíbené, a hlavně kvalitní toniky a limonády. Díky tomu se skvěle hodí jako doplněk k alkoholickým nápojům a společně tak vytvářejí výjimečné drinky. Nyní byl Thomas Henry oceněn jako vítěz v druhém ročníku soutěže Tonic & Mixer Masters.

číst dále ...

Nebojte se experimentovat a propadněte kouzlu studených polévek!

Léto v plném proudu, venkovní teploty stoupají a s nimi i chuť na nejrůznější osvěžující dobroty. Dejte sbohem předsudkům a nechte se inspirovat trendem posledních let, kterým jsou studené polévky. Můžete si je dopřát v podobě lehkého, ale výživného obědu nebo jednoduché večeře. Vyzkoušejte třeba naše tipy, uvidíte, že si vás tahle pochoutka rychle získá!

číst dále ...

Povinná výbava do letních dnů! Vsaďte na domácí ledové osvěžení

Nedáte během léta dopustit na nejrůznější zmrzliny nebo nanuky, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň dokonale zchladí a osvěží? I když nám obchody nabízejí nepřeberné množství různých druhů i příchutí, domácí přípravě se zkrátka nic nevyrovná. Vyzkoušejte naše tipy a dopřejte si originální dobroty, které si zamilují ve vaší rodině všichni od nejmladších po nejstarší.

číst dále ...

Mangold – ideální zelenina do dietního jídelníčku

Mangold je listová zelenina chutí i vzhledem podobná špenátu. V obchodech se neobjevuje úplně běžně a je to škoda. Je totiž velmi lahodný a plný zdraví. Navíc má intenzivnější chuť než špenát a jeho barevné řapíky se dají využít podobně jako oblíbený chřest. Je nízkokalorický. Pokud hubnete, neměl by ve vašem jídelníčku chybět.

číst dále ...

JACOBS. Dobrá káva potěší vždy… i táty

Proč slavit Den otců? Aby to tátům nebylo líto! Slaví se třetí neděli v červnu a letos vychází na devatenáctého. Pokud už nejste ve věku, kdy budete malovat přáníčko, nebo dárek vyrábět ručně, můžete mu přinést třeba kvalitní kávu, nejlépe vhodnou na espresso, protože to prý pánové pijí nejvíce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy