REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pšenično-žitný chléb se semínkovou záparou

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Domácí vláčný chleba připravený ze dvou druhů mouky, rozkvasu a semínkové zápary. Vydrží čerstvý až 3 dny!


Ingredience:
Na rozkvas:
150 gpšeničné chlebové mouky
150 gvody
30 gpšeničného nebo žitného kvásku
Na záparu:
250 gvroucí vody
50 gpšeničné celozrnné mouky
2 vrchovaté lžíceslunečnice
2 vrchovaté lžícelněného semínka
2 vrchovaté lžícesezamu
2 vrchovaté lžícedýňového semínka
Ostatní:
150 gpšeničné chlebové mouky
150 gžitné chlebové mouky
70 gvody
2,5 rovné lžičkysoli
papír na pečení, mouka na pomoučení pracovní plochy a ošatky

Postup:
  1. Pšeničný nebo žitný kvásek smícháme s moukou a vodou, necháme pod hadrovou utěrkou 12 hodin kvasit
  2. Připravíme si záparu; pšeničnou mouku promícháme se semínky, zalijeme vroucí vodou, zakryjeme utěrkou a necháme úplně vychladnout
  3. Do rozkvasu zamícháme záparu, obě mouky smíchané se solí, přidáme vodu, vypracujeme těsto, které necháme v teple opět pod hadrovou utěrkou vykynout (doba je závislá ne teplotě v místnosti, ale 2 hodiny budou tak akorát), během kynutí těsto 3x přeložíme
  4. Vykynuté těsto lehce prohněteme a vytvarujeme do tvaru bochníku, poklademe do moukou vysypané ošatky a necháme zase kynout další 1 hodinu
  5. Bochník přendáme na plech vyložený papírem na pečení, ometeme mouku, postříkáme ho vodou, nejlépe jemným rozprašovačem a dáme péct
  6. Pečeme v troubě vyhřáté na 220 °C tak 35 minut.
Poznámka:

Foto: Naďa Indruchová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Jarní vinné tipy: k lehkým pokrmům patří svěží vína

Jaro je konečně tady. Místo zimního lenošení plánujeme první výlety a vycházky do přírody a také hledáme způsoby, jak pustit svěží vzduch do naší kuchyně. Oddychnout si od hutných zimních pokrmů chce asi každý, kde ale najít inspiraci, co na jaře uvařit rodině nebo čím pohostit návštěvu? Přečtěte si tipy na lahodná jídla z jarních surovin a rady sommeliéra, které víno k vybraným pokrmům servírovat.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy