REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Guláš ze pstřeně dubového

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Na guláši ze pstřeně nás překvapí, že v guláši budou plavat malé houbičky. Vrstva rourek se během tepelné úpravy zvětší a utvoří nad kousky dužniny na pohled malé kloboučky.


Ingredience:
500 gpstřeně dubového
1 lhovězího vývaru
4 ksstroužky česneku
2 kscibule
1 ksfeferonky
mletá sladká červená paprika
hladká mouka
sádlo
kmín
pepř
sůl

Postup:

1. Pstřeň opláchneme a nakrájíme na menší kostičky velké 2×2 cm, ty jsou ideální (starší plodnice bývají nakyslé a je třeba je pokrájené vymáčet v mléce alespoň 8 hodin)
2. Na rozpáleném sádle osmahneme cibuli dorůžova a přidáme nakrájený pstřeň, osolíme, přidáme červenou papriku, kmín, zalijeme vývarem a dusíme doměkka, zhruba 15-20 minut
3. Na závěr zaprášíme hladkou moukou a přidáme česnek, polovinu utřeme, polovinu nakrájíme na plátky, přidáme také nakrájenou feferonku (ideální jsou kozí rohy) a ještě 5 minut povaříme
4. Guláš podáváme z knedlíkem, rýží nebo chlebem.

Doporučení:

Pstřeň dubový, lidově volský jazyk, roste právě v tuto dobu v teplejších doubravách u paty dubů nebo na pařezech. Starší plodnice bývají nakyslé a je třeba je pokrájené vymáčet v mléce alespoň 8 hodin. V kuchyni ho využijme například na přípravu guláše. Hodí se ale i do aspiků a salátů, napřed ovšem musí být povařený. Více o pstřeni dubovém najdete v našem atlase hub zde: Pstřeň dubový.

Poznámka:

Text i foto: D. Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy