REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lesy ovládli houbaři

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Po silných deštích na většině území České republiky začal masivní růst hub. Při cestě autem můžeme u vyhlášených lokalit vidět desítky zaparkovaných aut, což je znak, že rostou a někde opravdu masově. Teplé noci milují například hřibovité houby, jejich růst je opravdu rychlý až 7 cm za den. Nyní roste v teplých listnatých lesích vyhledávaný hřib dubový, hřib kovář, hřib koloděj, hřib smrkový, kozák habrový, kozák topolový, křemenáč osikový i březový, bedla vysoká, muchomůrka růžovka (lidově masák), hřib žlutomasý (lidově babka) hojně se objevují, jedlé i nejedlé holubinky, ryzec syrovinka, lišky obecné a to jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích.


V teplomilných doubravách se rovněž objevují tzv. vzácné barevné hřiby jako hřib královský, hřib Le Galové, hřib Fechtnerův, hřib rubínový, hřib moravský, hřib rudonachový, hřib satan, hřib medotrpký, atd. V teplomilných doubravách se rovněž objevují tzv. vzácné barevné hřiby jako hřib královský, hřib Le Galové, hřib Fechtnerův, hřib rubínový, hřib moravský, hřib rudonachový, hřib satan, hřib medotrpký, atd.  

Hřib koloděj, pěkná rodinka :)

 

Sbírejte opravdu jen hřiby, které znáte, za sběr některých druhů totiž hrozí vysoké pokuty a jsou zákonem chráněné podle vyhlášky č. 395/92 sb. Patří sem třeba hřib královský, moravský, Fechtnerův.

Některé druhy jsou pak navíc jedovaté např. hřib satan, hřib rudonachový atd.

V jehličnatých lesích převažuje růst hřibu smrkového a hřibu kováře, objevují se některé druhy klouzků např. klouzek zrnitý, klouzek sličný, klouzek obecný a samozřejmě lišky, jejichž masovým růstem jsou pověstné šumavské smrčiny.

 

Hřib smrkový….

 

Houby samozřejmě rostou i na loukách a v zahradách, také v parcích, zde je masový růst špičky obecné, výborné polévkové houby, kterou s oblibou sbírali naše babičky. Objevují se rovněž ve velkém množství různé druhy pečárek (žampionů) zde by jsme si měli dát pozor na pečárku zápašnou, která je mírně jedovatá, naštěstí je dobře poznatelná podle žloutnutí dužniny a karbolového zápachu.

Nyní nastupující opět letní počasí s vysokými teplotami to ovšem houbám nesvědčí, zejména hřibům, které v parném létu rychle červivý. Na houbařských portálech se už objevují komentáře ,, červivost větších hřibů až 80 %. Jestli máte ještě možnost vyražte do lesa v nejbližších dnech, pokud jsou ještě mladé hříbky zdravé.

 

Křemenáč osikový…

 

Sbírejte opravdu druhy, které znáte a zapomeňte na aplikace určování hub pro chytré telefony, které houby nedovedou přesně určit. Malý příklad, dejte před telefon dřevěný hříbek na štepování ponožek, vyfoťte a aplikace vám vyhodnotí dřevený hříbek jako hřib hnědý, hřib smrkový, či hřib dubový.

Text i foto: D. M.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Rychlé a jednoduché recepty pro nadšené hráče. Doplňte energii i během vypjatých turnajů!

Hraní her na PC, stejně tak moderní sázení v online casinech, vyžaduje soustředění a perfektní strategii. K tomu všemu je ale třeba také pořádná dávka energie. O tom věděl už samotný hrabě a nadšený hráč karet John Montagu, který v 18. století vynalezl sendvič. V klidu se tak mohl nasytit, aniž by musel odcházet od své milované hry. V podobném duchu jsme přistupovali i my k výběru našich receptů.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 3 díl

V pekařském cechu byli sdruženi i perníkáři. Perník je starou chloubou českých zemí i když je historicky doloženo, že první cáletníci, tak se říkalo pernikářům, přišli do Čech z Norimberku už ve 13. století, pekli pečivo s medem, cukr byl totiž známý až v 19. století. (viz minulý díl Celetná ulice). Tradiční práce pernikářů je úzce spojena s cukrářstvím. Pernikáři se rozšířili po celém tehdejším českém království a nejvíce se jich usadilo na Pardubicku. Dosud proslulý perník pardubický se vyrábí stále, dnes ovšem průmyslově. V Pardubicích je i muzeum perníku, umístěné v bývalém loveckém zámečku, které se vtipně nazývá Perníková chaloupka.

číst dále ...

Speciální recepty na netradiční jednohubky a obložený chléb podle šéfkuchaře Ondřeje Dufka

Vánoční svátky jsou za rohem, oslavy konce roku jakbysmet a blíží se tak období chlebíčků a jednohubek. Právě proto jsme pro Vás s českou značkou Živina připravili 2 speciální recepty na netradiční jednohubky a 1 recept na obložený chléb, kterými na silvestrovských oslavách rozhodně zaujmete. Recepty jsou jednoduché, rychlé a zvládne je opravdu každý. Navíc zaručeně nabourají stereotyp salátů a šunkových chlebíčků. Autorem receptů je kuchař Ondřej Dufek, který prošel kuchyněmi Gordona Ramsayho, byl šéfkuchař karlínské Esky a vařil v michelinských restauracích ve Skandinávii. Nyní spolupracuje právě s přerovskou Živinou.

číst dále ...

Vánoce s regionálními potravinami: Tradiční dobroty připravené originálním způsobem

Vánoční období je časem, kdy se rodiny spojují kolem stolu a vychutnávají si kromě výjimečné atmosféry také tradiční pokrmy. Oblíbená štědrovečerní a novoroční jídla, která jsou nedílnou součástí sváteční tabule, lze připravit důvěrně známými, ale také inovovanými způsoby. Touto cestou jsme se vydali i my: naše inspirativní menu, které vzešlo z lásky k tradicím a kvalitním surovinám s oceněním Regionální potravina, slibuje neopakovatelné gastronomické zážitky. Lokální suroviny dodají vašemu jídlu punc výjimečnosti. Pro naše recepty jsme proto zvolili produkty pyšnící se značkou Regionální potravina. Výrobky s tímto označením prochází pravidelnou kontrolou, díky čemuž si dlouhodobě udržují tu nejvyšší kvalitu. A kdy jindy si dopřát to nejlepší než právě v čase vánočním? 

číst dále ...

Specialistka na zdravé stravování radí: 7 praktických tipů, jak na cukroví bez lepku

Potřebujete připravit cukroví bez lepku. Buď všechno nebo jen pár druhů. Důvody mohou být různé: zjištěná celiakie v rodině, intolerance lepku nebo jen bezlepková návštěva. Tak pojďme na to, Vánoce klepou na dveře, čas na experimenty není. Specialistka na zdravé stravování, Ing. Kamila Metzová, pro vás sepsala tipy z praxe, které vám usnadní cestu.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 2 díl

V minulém díle jsme skončili u luštěnin. Povězme si ještě pár historických, úsměvných informací o hrachu. Ve starém pojednání o krmi z 15. století se píše: „hlavní povaha české kuchyně je hrách, kaše, maso a korunou všeho je chléb. Němci ale pojídají masa tak ohromné kusy, že z jednoho kusu by se dal ve Vlaších pořídit banket.” V Molerianově lékařství tu dí se: „rozličného obyčeje navyklých krmí našich Čechů s jejich hrachem, cibulí a sýrem dotýkati se nechci, Moravců s jejich topénkami a sýrnými polévkami. Lužických s jejich hůbami a syrovátkami, Sasův se slaninami, Švábů s vejci na másle a ovesnými kašemi, Elsasanů s uzeným masem a česnekem a Vlachů s jejich starými klobásami, kteréž šest let smrdí jak starý kozel.”

číst dále ...

Šťastné a veselé? Šťastné a kvalitní!

Vánoční svátky patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější události v roce pro většinu lidí. Děti netrpělivě očekávají dárky a vánoční stromek, zatímco dospělí se těší na setkání se všemi, které mají rádi. Vzpomínky na vánoční svátky nás provázejí od dětství a často si i v dospělosti vybavíme vůni pečeného cukroví či vánočky. Během Vánoc se obvykle uchylujeme k receptům, které nám zanechaly naše babičky a maminky. Je nesporné, že Vánoce se z velké části odehrávají v kuchyni. Jídlo je tak jedna z nejdůležitějších součástí Vánoc, samozřejmě spolu se stromkem, dárky a dalšími rituály. Většina z nás má své recepty odzkoušené. Ale co takhle tradice lehce oživit, či odstartovat nějakou úplně novou? Připravili jsme pro vás několik ověřených vánočních receptů, které vám letos přijdou vhod.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy