REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Klasa slaví 20. narozeniny speciální perníčkovou pečící edicí

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejznámější česká značka kvality Klasa letos slaví významný milník – 20 let na trhu! Již od roku 2003 provází logo Klasa v českých obchodech spotřebitele, kteří hledají kvalitní suroviny. Abychom tuto příležitost oslavili, připravili jsme pro vás speciální sérii cukrářských receptů, které spojují ty nejkvalitnějších suroviny s tou pravou atmosférou blížících se Vánoc. A co by to bylo za oslavu bez překvapení! Všechny recepty v této sérii jsou výsledkem spolupráce s paní Andrle, majitelkou malého, avšak výjimečného pražského perníkářství „Perníčkův sen“, které je držitelem prestižní značky Klasa zaručující špičkovou kvalitu.


Pojďte si s námi připravit slavnostní dort, který hravě zvládne úplně každý, voňavé perníčky, které vás zanesou do pravého světa Vánoc, osvěžující perníčkový nápoj, ale také dva druhy typického cukroví.

 

Tým odbornic na perníčky z rodinného podniku „Perníčkův sen“: Martina Fousková, Ivana Andrle, Bára Staňková…

 

Podrobné recepty se objeví po kliknutí na příslušný název receptu nebo jeho fotografii!

 

Slavnostní dort pro Klasáčka

Ke krásnému výročí Klasy pro nás připravila expertka na perníčky paní Andrle z perníkářství „Perníčkův sen“ tento jednoduchý, ale lahodný dort. Perníčky paní Andrle najdete v malém perníkářství v historickém centru Prahy. Jejich originální receptura je přísně tajná, přesto se s námi podělila o některá svá pekařská tajemství.

Recept na tento slavnostní dort vás překvapí svou jednoduchostí a také lahodnou chutí. Základem je správné pekařské odhodlání a také kvalitní suroviny. Suroviny, které hrají hlavní roli v těchto receptech, jsou vajíčka, mouka a cukr. A především na jejich kvalitu byste se proto měli zaměřit.

Základem pečení je vždy správná mouka. V našem případě jde o hladkou mouku, která se hodí na přípravu většiny těst – třených, šlehaných, kynutých, ale i lineckých. Označení mouky spočívá v jemnosti mletí a také v tom, z jaké části obilného zrna je mouka namletá. Výborná hladká mouka vzniká z částí blízko slupek, kde je vyšší obsah minerálních látek. My doporučujeme volit mouky, které nesou některé z log kvality, jako je Klasa, Regionální potravina nebo BIO. U takto označených produktů si můžete být vždy jistí výjimečnou kvalitou.

Takže na nic nečekejme a pojďme se pustit do perníčkového dortu od paní Andrle. Recept na perníčky, kterými dort dozdobíme, najdete v dalším receptu.

 

 

Voňavé perníčky jako od babičky

Přestože je receptura originálních perníků paní Andrle přísně tajná, svěřila nám jeden ze svých receptů, který si můžete upéct i vy sami doma. Základem, stejně jako u perníčkového dortu, jsou kvalitní suroviny. Takže vybírejte podle značek kvality, jako je Klasa, BIO nebo Regionální potravina.

„Každý kousek perníku představuje malou porci radosti,“ popisuje paní Andrle a prozrazuje, že tato lahodná sladkost má bohatou a dlouhou historii. Základem perníčků je med, který naši dávní předkové přidávali do placek, vyrobených z mouky a vody. Perníčky se u nás začaly péct ve 14. století, kdy byly kvůli svým luxusním surovinám velmi vzácné, a tudíž oblíbené spíše u vyšších vrstev. Receptury se v průběhu staletí měnily a vyvíjely. Ovšem podle paní Andrle má správný perník obsahovat 10 druhů koření – hřebíček, fenykl, anýz, koriandr, muškátový oříšek i květ, skořice, pomerančová kůra, nové koření, badyán. Perníčky jsou nyní oblíbené nejen pro svou chuť, ale i vůni, která provoní celou domácnost. Vykrajování perníčků do různých tvarů je také skvělou aktivitou, do níž se může zapojit celá rodina. A každý člen si může vybrat své oblíbené tvary, které si nazdobí. Kromě klasických vánočních motivů můžete experimentovat s perníčky ve tvaru různých postaviček a věcí. A věřte, že s tímto receptem dokáže perníčky zvládnout úplně každý. A kdyby se vám náhodou do přípravy těsta nechtělo, udělejte si výlet do „Perníčkového snu“, kde si můžete zakoupit již připravené těsto nebo rovnou hotové perníčky.

 

 

Perníčkový nápoj s vánoční atmosférou

Vánoce jsou již za rohem. Dort máte, perníčky jsou napečené. Tak co si k vánoční pohodě u pohádek připravit nápoj, který vás osvěží, ale také přinese tu správnou atmosféru? Máme pro vás recept na perníčkový nápoj, jehož příprava je velmi jednoduchá a většinu surovin již máte zaručeně doma z předchozího pečení. Překvapte rodinu studeným nápojem, který si nejen děti zamilují od prvního hrnečku. Základem jsou tak jako u předešlých receptů kvalitní suroviny. Vanilkovou zmrzlinu s označením Klasa stejně jako mléko najdete v obchodech a supermarketech. Nezapomeňte nápoj podávat spolu s vaším oblíbeným vánočním perníčkem. Chuťový zážitek pak bude doplněn i o vizuální efekt. My jsme si k tomu upekli perníček ve tvaru Klasáčka.

 

 

Pracny

Rozdílné názvy, stejná lahůdka! Pracny nebo pracky, někdy nazývané dokonce medvědí tlapky, všechna tato označení odkazují na tvar formiček, v nichž se toto vánoční cukroví připravuje. Nicméně název může také naznačovat, že příprava vyžaduje určitou dávku pečlivosti. Každopádně vzhledem k tomu, že vánoční pečení určitě nabírá v mnoha domácnostech na intenzitě, rádi bychom vám představili snadný recept, který stojí za vyzkoušení. Věříme, že se ve vaší kuchyni může stát dalším rodinným pokladem, předávaným z generace na generaci.

Pracny je možné také posypat vanilkovým cukrem. A právě na to, jak vybrat cukr se u tohoto receptu zaměříme. Při pečení často využíváme cukr – ať už jde o cukr moučku, krystal, nebo krupici. Tyto cukry se označují skupinou, do které se řadí podle bělosti (např. cukr extra bílý, polo bílý apod.). Bílý cukr se získává rafinací. Vyluhováním se čistí přírodní cukr, odstraňují se z něj minerály a další složky způsobující zabarvení cukru. V rámci této technologie se nepoužívají chemické látky. Většina cukru na trhu je produktem z cukrové řepy.

Při pečení vánočního pečiva je možné použít jak cukr bílý, tak i hnědý. Na posypání pak můžeme využívat ochucené cukry, a to skořicový, nebo vanilkový cukr nebo vanilinový cukr. Jaký je mezi nimi rozdíl? Vanilkový cukr obsahuje přísadu pravé vanilky. Cukr vanilinový pak náhražky, a to buď syntetický vanilin, nebo ethylvanilin. Česká ani unijní legislativa neurčuje, jaké množství pravé vanilky či jejích náhražek má být v cukru použito. V českých obchodech se dají koupit i vanilkové lusky, z nichž si vanilkový cukr můžeme připravit i doma. Koupit se dá i vanilkový extrakt, což je lihový roztok s naloženými vanilkovými lusky.

 

 

Linecké cukroví

Toto cukroví je sice považováno za typicky české, ale věděli jste, že jej můžete najít i za hranicemi České republiky? A to dokonce i v některých domácnostech v Americe. Původ tohoto cukroví leží, jak sám název naznačuje, v rakouském Linci. Původně se zde pekl tradiční koláč s křehkým těstem, mandlovou krustou a rybízovou marmeládou, který položil základ pro drobné pochutiny, jež se vykrajují z těsta se podobnou recepturou. Tehdejší tradiční koláč obsahoval vždy rybízovou marmeládu. Ovšem u lineckého cukroví se omezovat ničím nemusíte. A můžete zvolit tu, kterou má vaše rodina nejraději.

Základem dobrého pečení jsou kvalitní suroviny, mezi které platí především máslo. Základem pro výrobu kvalitního másla je ideálně co nejčerstvější smetana. Čím je totiž čerstvější, tím je máslo lepší a trvanlivější. Proto je dobré, když mléko pochází z lokálních farem. Při nákupu másla byste tedy měli na obalu sledovat především podíl tuku a také jeho název. Aby mohl být výrobek jako máslo, musí být minimální podíl mléčného tuku 80 %, ale nesmí však dosáhnout 90 %. Kvalitní česká másla zpravidla obsahují 82 % mléčného tuku a nejsou v nich žádné konzervační látky ani emulgátory. Z čeho ještě se máslo skládá? Z netukové složky pocházející z mléka. Jedná se například o laktózu, kyselinu mléčnou, bílkoviny, soli a vitaminy – tvoří zhruba 2 %. Dalším skvělým pomocníkem pro výběr másla jsou značky kvality nacházející se na obalu, které zaručují, že je daný výrobek opravdu kvalitní. Nejznámějšími jsou Klasa a Regionální potravina.

Při pečení lineckého také dbejte na správné vyvážení sladkosti, které závisí na správném poměru cukru a marmelády.

 

 

zdroj: www.akademiekvality.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Lektorka zdravého vaření radí: 5 tipů pro fresh start v novém roce

Konec roku byl protkaný cukrem a spoustou jídla, i když jsme v tom třeba byli nevinně. Cukroví na každém rohu, vaječný koňak, štola pěkně zasněžená moučkovým cukrem, sladký svařák na vánočním trhu, medovina, jako dárek od návštěvy bonboniéra. K tomu řízky, klobásky, tučné sýry a misky s brambůrkami. S blížícím se začátkem nového roku mnozí z nás cítíme, že bychom chtěli odstartovat nový rok zdravěji a cítit se energicky. Dobrá zpráva je, že stačí pár změn a brzy pocítíte výsledky.

číst dále ...

Měsíc šéfkuchařů nabídne pokrmy, které si už jindy v Praze nedáte

Šest pražských podniků, šest speciálních jídel – to je únorový měsíc šéfkuchařů, který nabídne nejen českou klasiku v moderním hávu, ale i mezinárodní gastronomii. Do měsíce šéfkuchařů, který bude probíhat po celý únor, se zapojily podniky Bruxx, Vinohradský Parlament, Brambory, Sia, Bistro Sisters nebo Cukrář Skála. Podniky umožní ochutnat pokrmy, jež v menu běžně nenabízí.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Způsob mletí zrn ovlivňuje chuť i kvalitu mouky

Proces mletí obilí je při výrobě mouky nesmírně důležitý. Ovlivňuje jak chuť výsledného produktu, tak i nutriční hodnoty mouky. Od okamžiku sklizně do chvíle, kdy si v obchodě vyberete svůj sáček, ujde zrno a posléze mouka dlouhou cestu. Ta se často liší podle mlýna, kde dochází k mletí.

číst dále ...

Když zavřete vinaře a kuchaře spolu do sklepa…

…vykouzlí vinařskou kuchařku. Není nic nového na tom, že se vína liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Že má každý kuchař svůj nenapodobitelný rukopis a používá jinak jiné regionální suroviny, také nepřekvapí. Ale o to zajímavější dílo vznikne, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojí dohromady. A co teprve, kdy je těch vinařů a kuchařů dohromady 30.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků