REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pracny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Rozdílné názvy, stejná lahůdka! Pracny nebo pracky, někdy nazývané dokonce medvědí tlapky, všechna tato označení odkazují na tvar formiček, v nichž se toto vánoční cukroví připravuje. Nicméně název může také naznačovat, že příprava vyžaduje určitou dávku pečlivosti. Každopádně vzhledem k tomu, že vánoční pečení určitě nabírá v mnoha domácnostech na intenzitě, rádi bychom vám představili snadný recept, který stojí za vyzkoušení. Věříme, že se ve vaší kuchyni může stát dalším rodinným pokladem, předávaným z generace na generaci.


Ingredience:
Rozpis na 0,9 kg cukroví:
350 ghladké mouky
200 gcukr moučka
200 gmáslo s označením kvality Klasa
100 gmleté vlašské ořechy
10 ghřebíček mletý
10 gskořice mletá
10 gcitronová kůra z citronu s označením BIO
1 lžícekakaa
1 ksvejce

Postup:
  1. Do mísy dejte cukr, mleté ořechy, kakao, skořici a hřebíček.
  2. Promíchejte a přidejte máslo nakrájené na kostky, vejce a citronovou kůru.
  3. Vypracujte pěkné těsto. Zabalte do fólie a nechte přes noc odležet v lednici.
  4. Druhý den z těsta uždibujte malé dílky. Každý dílek palcem zatlačte do formičky, dolů a směrem k okrajům. Těsto by mělo mít všude stejnou výšku, i na dně formičky.
  5. Naplněné formičky vložte na plech do předehřáté trouby.
  6. Pečte v předehřáté troubě na 170 °C. Velké formičky – pracny jsou hotové asi za 7 až 10 minut, malé formičky dříve.
  7. Po upečení nechte formičky mírně vychladnout. Vyklepněte a obalte nebo jen posypte moučkovým cukrem.
Doporučení:

Pracny je možné také posypat vanilkovým cukrem. A právě na to, jak vybrat cukr se u tohoto receptu zaměříme. Při pečení často využíváme cukr – ať už jde o cukr moučku, krystal, nebo krupici. Tyto cukry se označují skupinou, do které se řadí podle bělosti (např. cukr extra bílý, polo bílý apod.). Bílý cukr se získává rafinací. Vyluhováním se čistí přírodní cukr, odstraňují se z něj minerály a další složky způsobující zabarvení cukru. V rámci této technologie se nepoužívají chemické látky. Většina cukru na trhu je produktem z cukrové řepy.

Při pečení vánočního pečiva je možné použít jak cukr bílý, tak i hnědý. Na posypání pak můžeme využívat ochucené cukry, a to skořicový, nebo vanilkový cukr nebo vanilinový cukr. Jaký je mezi nimi rozdíl? Vanilkový cukr obsahuje přísadu pravé vanilky. Cukr vanilinový pak náhražky, a to buď syntetický vanilin, nebo ethylvanilin. Česká ani unijní legislativa neurčuje, jaké množství pravé vanilky či jejích náhražek má být v cukru použito. V českých obchodech se dají koupit i vanilkové lusky, z nichž si vanilkový cukr můžeme připravit i doma. Koupit se dá i vanilkový extrakt, což je lihový roztok s naloženými vanilkovými lusky.

Poznámka:

Hotové pracny můžete posypat směsí moučkového a vanilkového cukru. Pracny budou ještě neodolatelnější a jejich nádech vanilky překvapí všechny vaše vánoční návštěvy.

Recept k článku: Klasa slaví 20. narozeniny speciální perníčkovou pečící edicí

zdroj: www.akademiekvality.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Lektorka zdravého vaření radí: 5 tipů pro fresh start v novém roce

Konec roku byl protkaný cukrem a spoustou jídla, i když jsme v tom třeba byli nevinně. Cukroví na každém rohu, vaječný koňak, štola pěkně zasněžená moučkovým cukrem, sladký svařák na vánočním trhu, medovina, jako dárek od návštěvy bonboniéra. K tomu řízky, klobásky, tučné sýry a misky s brambůrkami. S blížícím se začátkem nového roku mnozí z nás cítíme, že bychom chtěli odstartovat nový rok zdravěji a cítit se energicky. Dobrá zpráva je, že stačí pár změn a brzy pocítíte výsledky.

číst dále ...

Měsíc šéfkuchařů nabídne pokrmy, které si už jindy v Praze nedáte

Šest pražských podniků, šest speciálních jídel – to je únorový měsíc šéfkuchařů, který nabídne nejen českou klasiku v moderním hávu, ale i mezinárodní gastronomii. Do měsíce šéfkuchařů, který bude probíhat po celý únor, se zapojily podniky Bruxx, Vinohradský Parlament, Brambory, Sia, Bistro Sisters nebo Cukrář Skála. Podniky umožní ochutnat pokrmy, jež v menu běžně nenabízí.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Způsob mletí zrn ovlivňuje chuť i kvalitu mouky

Proces mletí obilí je při výrobě mouky nesmírně důležitý. Ovlivňuje jak chuť výsledného produktu, tak i nutriční hodnoty mouky. Od okamžiku sklizně do chvíle, kdy si v obchodě vyberete svůj sáček, ujde zrno a posléze mouka dlouhou cestu. Ta se často liší podle mlýna, kde dochází k mletí.

číst dále ...

Když zavřete vinaře a kuchaře spolu do sklepa…

…vykouzlí vinařskou kuchařku. Není nic nového na tom, že se vína liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Že má každý kuchař svůj nenapodobitelný rukopis a používá jinak jiné regionální suroviny, také nepřekvapí. Ale o to zajímavější dílo vznikne, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojí dohromady. A co teprve, kdy je těch vinařů a kuchařů dohromady 30.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků