REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Tmavá (krevní) tlačenka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Základní recept na tmavou tlačenku připravovanou při zabijačkách.


Ingredience:
poměr surovin:
30 %libové suroviny (maso z plece, krkovičky)
50 %tučné suroviny (maso z hlavy, tučný lalok, bůček)
15 %vařených kůžiček
5 %jazyka a srdce
polévka z masa
vepřová krev
Koření na 10 kg tmavé tlačenky:
200 gsoli
20 gmletého pepře
15 gmletého nového koření
10 gtřeného česneku
3 gmajoránky

Postup:

1. Vařená libová masa (z plece, krkovičky) nakrájíme na úhledné kostky o rozměru 2,5cm a tučná masa (z hlavy, laloku, bůčku) na kostky o rozměru 1cm
2. Srdce a jazyk uvaříme s masem a umeleme
3. Vařené kůžičky umeleme na masovém strojku
4. Pokrájené a mleté suroviny vložíme do větší nádoby a promícháme s mletými kůžemi, přecezenou krví a polévkou
5. Přidáme mletý pepř, nové koření, třený česnek, majoránku, sůl a vše dobře promícháme
6. Promíchanou směs volně plníme do dobře vypraného, obráceného žaludku nebodo obráceného, dobře vypraného měchýře, popřípadě do umělého střeva zakoupeného v obchodě
7. Tlačenky zavážeme a vložíme do vřelé polévky nebo vody
8. Když tlačenky přejde var, propíchneme je tenkou jehlou (zbaví se vzduchu), teplotu snížíme na 85 °C až 90 °C a při této teplotě vaříme 2,5 až 3 hodiny, podle velikosti
9. Před vyjmutím z polévky (vody) zkusíme, zda jsou dostatečně provařené: v nejširším místě je propíchneme čistou špejlí, špejle nesmí být krvavě zbarvena a otvorem v tlačence nesmí vytékat krvavě zbarvená šťáva
10. Potom tlačenky vyjmeme z polévky (vody), dáme do studené vody, opláchneme a položíme na prkénko, aby vychladly
11. Téměř vychladlé tlačenky obrátíme a zatížíme prkénkem
12. Takto upravené tlačenky necháme úplně vychladnout, nejlépe do příštího dne.

Doporučení:

Vychladlé tlačenky je možné udit studeným kouřem. K uzení se tlačenky zavěsí tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Pilinami a většími kusy tvrdého dřeva se topí pouze tolik, aby v udírně byl hustý kouř, ale aby přitom nestoupla teplota nad 20 až 25 °C. Udí se 4 až 6 hodin. Tím se zvýší trvanlivost tlačenek.

Poznámka:

Krevní tlačenku můžeme také plnit do sklenic. Sterilujeme 3 hodiny při 100 °C. Podle své chuti můžeme také přidat do tlačenky ještě mletý kmín, mletý hřebíček, strouhanou cibuli.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařování (sterilace) masa

… maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůře steriluje a časem dostane nežádoucí příchuť. Vyvarujte se cibule!!! Rychle kysne a zničí vám vaše výrobky, proto se cibule do zavařeného masa zásadně nedává …

číst dále ...

Nepostradatelná osvěžující kombinace léta: gin & tonic

Klasika všech klasik gin & tonic neboli nejlepší způsob osvěžení a podpoření dobré nálady v teplých letních dnech. Vyzkoušejte nové kombinace se středomořským Ginem Mare. Doplňte tento prémiový gin například kvalitním tonikem Thomas Henry a dopřejte si opravdu chutný a osvěžující drink.

číst dále ...

Zase ty nevídané dobroty!

A přímo na Váš stůl. Bravurní počin cukrářského mistra Josefa Maršáka a gastro legendy Roberta Chejna, kteří spojili své síly a nabízí luxusní delikatesy ve skleničkách pod značkou Fat Brothers. Díky tomu můžete zažít příjemnou večeři jako v poctivé restauraci přímo u vás doma a užít si tak krásné chvíle s rodinou a přáteli při společném stolování.

číst dále ...

Grilovací sezóna je v plném proudu!

Také patříte k milovníkům letního grilování? Pak pro Vás máme dvě zprávy. Začněme tou špatnou, grilování nepatří mezi nejzdravější úpravy pokrmů, protože se během něj mohou vytvářet nevhodné sloučeniny. Tyto procesy vznikají převážně grilováním masa a masových produktů, ale nevyhýbají se ani grilované zelenině. Půjdeme k té druhé zprávě. Naštěstí pro nás bude o něco pozitivnější. Tvorbu nezdravých sloučenin můžeme zásadně omezit, pokud delší dobu, nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin maso marinujeme v tekutých směsích bylin a koření. Platí to především o rozmarýnu, kurkumě a tymiánu, ale nápomocný je i česnek, oregano a mnoho dalších.

číst dále ...

Roter Hahn: Jihotyrolský knödle vládne každé sezóně

Jihotyrolští farmáři své hosty každý den hýčkají domácími delikatesami. Ať je léto nebo zima, sezóna si žádá svůj vlastní recept na národní pokrm – „knödle,“obdobu našeho českého plněného knedlíku na slano či na sladko. Běžně ho můžete ochutnat v lokální kuchyni, šenku či na statku svého farmáře. Ať je velký, malý, se špekem, s ovocem, se zeleninou, každá sezóna je v Jižním Tyrolsku zkrátka sezóna knedlíků.

číst dále ...

Jak poznat, že trpíte dehydratací? Přinášíme šest příznaků, že vaše tělo strádá

Horké dny jsou v plném proudu a pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou bychom neměli zapomínat. Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s sebou nese mnoho rizik.

číst dále ...

Pohanka jako trendy superfood. Má u vás v kuchyni své místo?

Stejně tak, jako spousta dalších superfood, je i pohanka opomíjenou surovinou. Ačkoliv její název každý zná, našli byste ji jen v nepatrném zlomku domácností. V dnešní době, kdy se stále častěji ubíráme k přírodě, je však více než nasnadě dát pohance šanci. Je totiž zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek, které na náš organismus působí velice prospěšně. Věděli jste, že pohanka nepatří do skupiny obilovin, ale mezi tzv. pseudocereálie? Běžně se však v jídelníčku užívá jako obilovina (navíc bezlepková), z níž lze vařit nasladko i naslano.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy