Polévka je důležitá úvodní část oběda nebo večeře. Má dvojí úkol: zahřát žaludek a připravit trávicí ústrojí na přijímání hlavního jídla, proto by neměla být ve většině případů příliš sytá, ale svými aromatickými a chuťovými složkami z masa a koření má hlavně vzbudit chuť na další pokrm.
Výše uvedený účel, tedy naladit trávicí systém na další chod, umějí nejlépe masité vývary nebo bujóny doplněné zeleninou a různými rozmanitými vložkami. Ovšem jsou i přísady, kdy podáváme polévku jako jediné samotné jídlo, nebo jako doplněk zeleninového pokrmu. V tomto případě volíme polévku sytivou, výživnou, obsahující nejrůznější potraviny. Takovým polévkám říkáme polévky obědové.
Teplota polévky
I na teplotě polévky záleží. Nemá být příliš vařící, ale v zimním období přiměřeně horká. Zvláště polévka obsahující maso a tuk musí být správně teplá. Také záleží na teplotě, v které polévku podáváme (například u stánku na sjezdovce musí být úplně vroucí, protože venkovní teplota ji ihned začne zprudka ochlazovat, naopak v létě servírovaná polévka na letní terase zase tak vařící být nemusí).
V letním horkém období, kdy náš organismus nemá chuť na horké ani příliš sytivé pokrmy, můžeme připravit polévku vlažnou nebo dokonce studenou, která uhasí žízeň, jako je například polévka z čerstvé okurky, rajčat nebo ovoce.
Hustota polévek
Polévky připravujeme různě zahuštěné, a to buď jíškami (světlou nebo zlatavou), nebo protlaky z brambor, ovesných vloček, luštěnin či zeleniny. Hustotu polévek docilujeme i obsahem masa, zeleniny nebo zavářky. Je to smetana, mléko, žloutek, bylinky, nejrůznější druhy zeleniny, ale i sušené kvasnice, čerstvé nebo sušené houby, škrobová moučka apod.
Přípravky a polotovary k vaření a dochucení polévek
K usnadnění a urychlení přípravy polévek je na našem trhu řada přípravků a polotovarů. Z nejznámějších jmenujeme masox, slepičí, hovězí či zeleninový bujón a to jak v kostkách, tak v sušeném stavu, nebo i ve formě želé. Na dochucování polévek pak nejčastěji používáme tekuté polévkové koření nebo vegetu či podravku, na zahuštění máme k dispozici hotové jíšky apod.
Hotové polévky v prášku, polotovary
Kdo má opravdu odpor k vaření, nebo je časově stále plně vytížen, najde na našem trhu stovky, ale spíše tisíce druhů hotových polévek v sáčku. Vietnamská komunita nám pak přinesla dnes velmi oblíbené polévky, které jen zalijeme vařící vodou a máme hotovo. Podobné výrobky pak začaly vyrábět i renomované společnosti, jako Vitana a Knorr, které je dovedly k dokonalosti, takže si dnes můžete koupit hotovou polévku v kelímku, který zalijete vařící vodou a můžete začít konzumovat. Co se týče výživné hodnoty těchto polévek, tak to asi nebude moc slavné, ale když má člověk hlad, občas sní i něco negurmánského.
Zelenina v polévkách
Zvlášť hodnotným přídavkem do polévek je zelenina. Protože k změknutí požaduje jen zcela krátkou dobu, nevaříme ji s masem, ani když provaříme jíšku, ale přidáme ji až krátce před dovařením polévky buď jemně nakrájenou, nastrouhanou, nebo mixovanou. Abychom zvýšili biologickou hodnotu polévky, část zeleniny přidáváme do polévky vždy syrovou. Vyjímku tvoří bujóny a vývary, které by jsme měli vařit nejméně 3 až 4 hodiny. Tam dáváme očištěnou zeleninu v celku a po uvaření ji vyměníme nejlépe za novou. Ovšem většinou v předpisech najdete, že tutéž zeleninu, co jsme ji vařili v bujónu, pak nakrájíme a opět vrátíme do polévky, i to je možnost hlavně pro ty, co neradi vyhazují potraviny do koše.
Sýry v polévkách
Do mnoha polévek, hlavně zeleninových, můžeme přidat nejen pro chuť, ale také pro zvýšení výživné hodnoty nastrouhaný sýr jako ementál, goudu, parmazán … Nastrouhaný sýr většinou vkládáme do jednotlivých porcí těsně před podáváním, nebo můžeme naservírovat nastrouhaný sýr na stůl na talířku hned vedle strávníků a ti si ho dají do polévky, kolik chtějí.
Nádobí na polévku
Nejběžnějším způsobem podáváním polévek v domácnosti je v hlubokém talíři o objemu asi třetiny litru. Husté sytivé polévky se podávají v tzv. bolsu, tj, v hluboké misce. Vývary a jemné krémové polévky se podávají hlavně v restauracích, ale i v domácnostech v šálku se dvěma oušky. Hlavně při slavnostních příležitostech je zvykem polévku servírovat v hluboké, například keramické míse, kdy hosté se pak sami obslouží a naberou si polévku v množství podle své chuti, nebo jim může hospodyně polévku nalít sama, ale přímo u stolu.
Zdroj: Vaříme vtipně – Joza Břízová, Maryna Klimentová, volně upraveno a doplněno ReceptyOnLine.cz
Související články:
Vybíráme chutnou polévku Zavářky a vložky do polévek
Polévky, rady a tipy