REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Polévka, základ dobrého oběda

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Polévka je důležitá úvodní část oběda nebo večeře. Má dvojí úkol: zahřát žaludek a připravit trávicí ústrojí na přijímání hlavního jídla, proto by neměla být ve většině případů příliš sytá, ale svými aromatickými a chuťovými složkami z masa a koření má hlavně vzbudit chuť na další pokrm.


Škola vaření - úplné základyVýše uvedený účel, tedy naladit trávicí systém na další chod, umějí nejlépe masité vývary nebo bujóny doplněné zeleninou a různými rozmanitými vložkami. Ovšem jsou i přísady, kdy podáváme polévku jako jediné samotné jídlo, nebo jako doplněk zeleninového pokrmu. V tomto případě volíme polévku sytivou, výživnou, obsahující nejrůznější potraviny. Takovým polévkám říkáme polévky obědové.

 

Teplota polévky

I na teplotě polévky záleží. Nemá být příliš vařící, ale v zimním období přiměřeně horká. Zvláště polévka obsahující maso a tuk musí být správně teplá. Také záleží na teplotě, v které polévku podáváme (například u stánku na sjezdovce musí být úplně vroucí, protože venkovní teplota ji ihned začne zprudka ochlazovat, naopak v létě servírovaná polévka na letní terase zase tak vařící být nemusí).

V letním horkém období, kdy náš organismus nemá chuť na horké ani příliš sytivé pokrmy, můžeme připravit polévku vlažnou nebo dokonce studenou, která uhasí žízeň, jako je například polévka z čerstvé okurky, rajčat nebo ovoce.

 

Hustota polévek

Polévky připravujeme různě zahuštěné, a to buď jíškami (světlou nebo zlatavou), nebo protlaky z brambor, ovesných vloček, luštěnin či zeleniny. Hustotu polévek docilujeme i obsahem masa, zeleniny nebo zavářky. Je to smetana, mléko, žloutek, bylinky, nejrůznější druhy zeleniny, ale i sušené kvasnice, čerstvé nebo sušené houby, škrobová moučka apod.

 

Přípravky a polotovary k vaření a dochucení polévek

K usnadnění a urychlení přípravy polévek je na našem trhu řada přípravků a polotovarů. Z nejznámějších jmenujeme masox, slepičí, hovězí či zeleninový bujón a to jak v kostkách, tak v sušeném stavu, nebo i ve formě želé. Na dochucování polévek pak nejčastěji používáme tekuté polévkové koření nebo vegetu či podravku, na zahuštění máme k dispozici hotové jíšky apod.

 

Hotové polévky v prášku, polotovary

Kdo má opravdu odpor k vaření, nebo je časově stále plně vytížen, najde na našem trhu stovky, ale spíše tisíce druhů hotových polévek v sáčku. Vietnamská komunita nám pak přinesla dnes velmi oblíbené polévky, které jen zalijeme vařící vodou a máme hotovo. Podobné výrobky pak začaly vyrábět i renomované společnosti, jako Vitana a Knorr, které je dovedly k dokonalosti, takže si dnes můžete koupit hotovou polévku v kelímku, který zalijete vařící vodou a můžete začít konzumovat. Co se týče výživné hodnoty těchto polévek, tak to asi nebude moc slavné, ale když má člověk hlad, občas sní i něco negurmánského.

 

Zelenina v polévkách

Zvlášť hodnotným přídavkem do polévek je zelenina. Protože k změknutí požaduje jen zcela krátkou dobu, nevaříme ji s masem, ani když provaříme jíšku, ale přidáme ji až krátce před dovařením polévky buď jemně nakrájenou, nastrouhanou, nebo mixovanou. Abychom zvýšili biologickou hodnotu polévky, část zeleniny přidáváme do polévky vždy syrovou. Vyjímku tvoří bujóny a vývary, které by jsme měli vařit nejméně 3 až 4 hodiny. Tam dáváme očištěnou zeleninu v celku a po uvaření ji vyměníme nejlépe za novou. Ovšem většinou v předpisech najdete, že tutéž zeleninu, co jsme ji vařili v bujónu, pak nakrájíme a opět vrátíme do polévky, i to je možnost hlavně pro ty, co neradi vyhazují potraviny do koše.

 

Sýry v polévkách

Do mnoha polévek, hlavně zeleninových, můžeme přidat nejen pro chuť, ale také pro zvýšení výživné hodnoty nastrouhaný sýr jako ementál, goudu, parmazán … Nastrouhaný sýr většinou vkládáme do jednotlivých porcí těsně před podáváním, nebo můžeme naservírovat nastrouhaný sýr na stůl na talířku hned vedle strávníků a ti si ho dají do polévky, kolik chtějí.

 

Nádobí na polévku

Nejběžnějším způsobem podáváním polévek v domácnosti je v hlubokém talíři o objemu asi třetiny litru. Husté sytivé polévky se podávají v tzv. bolsu, tj, v hluboké misce. Vývary a jemné krémové polévky se podávají hlavně v restauracích, ale i v domácnostech v šálku se dvěma oušky. Hlavně při slavnostních příležitostech je zvykem polévku servírovat v hluboké, například keramické míse, kdy hosté se pak sami obslouží a naberou si polévku v množství podle své chuti, nebo jim může hospodyně polévku nalít sama, ale přímo u stolu.

 

Zdroj: Vaříme vtipně – Joza Břízová, Maryna Klimentová, volně upraveno a doplněno ReceptyOnLine.cz

Související články:

Vybíráme chutnou polévku Zavářky a vložky do polévek Polévky, rady a tipy

Polévky a vše kolem nich

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Rychlé a jednoduché recepty pro nadšené hráče. Doplňte energii i během vypjatých turnajů!

Hraní her na PC, stejně tak moderní sázení v online casinech, vyžaduje soustředění a perfektní strategii. K tomu všemu je ale třeba také pořádná dávka energie. O tom věděl už samotný hrabě a nadšený hráč karet John Montagu, který v 18. století vynalezl sendvič. V klidu se tak mohl nasytit, aniž by musel odcházet od své milované hry. V podobném duchu jsme přistupovali i my k výběru našich receptů.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 3 díl

V pekařském cechu byli sdruženi i perníkáři. Perník je starou chloubou českých zemí i když je historicky doloženo, že první cáletníci, tak se říkalo pernikářům, přišli do Čech z Norimberku už ve 13. století, pekli pečivo s medem, cukr byl totiž známý až v 19. století. (viz minulý díl Celetná ulice). Tradiční práce pernikářů je úzce spojena s cukrářstvím. Pernikáři se rozšířili po celém tehdejším českém království a nejvíce se jich usadilo na Pardubicku. Dosud proslulý perník pardubický se vyrábí stále, dnes ovšem průmyslově. V Pardubicích je i muzeum perníku, umístěné v bývalém loveckém zámečku, které se vtipně nazývá Perníková chaloupka.

číst dále ...

Speciální recepty na netradiční jednohubky a obložený chléb podle šéfkuchaře Ondřeje Dufka

Vánoční svátky jsou za rohem, oslavy konce roku jakbysmet a blíží se tak období chlebíčků a jednohubek. Právě proto jsme pro Vás s českou značkou Živina připravili 2 speciální recepty na netradiční jednohubky a 1 recept na obložený chléb, kterými na silvestrovských oslavách rozhodně zaujmete. Recepty jsou jednoduché, rychlé a zvládne je opravdu každý. Navíc zaručeně nabourají stereotyp salátů a šunkových chlebíčků. Autorem receptů je kuchař Ondřej Dufek, který prošel kuchyněmi Gordona Ramsayho, byl šéfkuchař karlínské Esky a vařil v michelinských restauracích ve Skandinávii. Nyní spolupracuje právě s přerovskou Živinou.

číst dále ...

Vánoce s regionálními potravinami: Tradiční dobroty připravené originálním způsobem

Vánoční období je časem, kdy se rodiny spojují kolem stolu a vychutnávají si kromě výjimečné atmosféry také tradiční pokrmy. Oblíbená štědrovečerní a novoroční jídla, která jsou nedílnou součástí sváteční tabule, lze připravit důvěrně známými, ale také inovovanými způsoby. Touto cestou jsme se vydali i my: naše inspirativní menu, které vzešlo z lásky k tradicím a kvalitním surovinám s oceněním Regionální potravina, slibuje neopakovatelné gastronomické zážitky. Lokální suroviny dodají vašemu jídlu punc výjimečnosti. Pro naše recepty jsme proto zvolili produkty pyšnící se značkou Regionální potravina. Výrobky s tímto označením prochází pravidelnou kontrolou, díky čemuž si dlouhodobě udržují tu nejvyšší kvalitu. A kdy jindy si dopřát to nejlepší než právě v čase vánočním? 

číst dále ...

Specialistka na zdravé stravování radí: 7 praktických tipů, jak na cukroví bez lepku

Potřebujete připravit cukroví bez lepku. Buď všechno nebo jen pár druhů. Důvody mohou být různé: zjištěná celiakie v rodině, intolerance lepku nebo jen bezlepková návštěva. Tak pojďme na to, Vánoce klepou na dveře, čas na experimenty není. Specialistka na zdravé stravování, Ing. Kamila Metzová, pro vás sepsala tipy z praxe, které vám usnadní cestu.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 2 díl

V minulém díle jsme skončili u luštěnin. Povězme si ještě pár historických, úsměvných informací o hrachu. Ve starém pojednání o krmi z 15. století se píše: „hlavní povaha české kuchyně je hrách, kaše, maso a korunou všeho je chléb. Němci ale pojídají masa tak ohromné kusy, že z jednoho kusu by se dal ve Vlaších pořídit banket.” V Molerianově lékařství tu dí se: „rozličného obyčeje navyklých krmí našich Čechů s jejich hrachem, cibulí a sýrem dotýkati se nechci, Moravců s jejich topénkami a sýrnými polévkami. Lužických s jejich hůbami a syrovátkami, Sasův se slaninami, Švábů s vejci na másle a ovesnými kašemi, Elsasanů s uzeným masem a česnekem a Vlachů s jejich starými klobásami, kteréž šest let smrdí jak starý kozel.”

číst dále ...

Šťastné a veselé? Šťastné a kvalitní!

Vánoční svátky patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější události v roce pro většinu lidí. Děti netrpělivě očekávají dárky a vánoční stromek, zatímco dospělí se těší na setkání se všemi, které mají rádi. Vzpomínky na vánoční svátky nás provázejí od dětství a často si i v dospělosti vybavíme vůni pečeného cukroví či vánočky. Během Vánoc se obvykle uchylujeme k receptům, které nám zanechaly naše babičky a maminky. Je nesporné, že Vánoce se z velké části odehrávají v kuchyni. Jídlo je tak jedna z nejdůležitějších součástí Vánoc, samozřejmě spolu se stromkem, dárky a dalšími rituály. Většina z nás má své recepty odzkoušené. Ale co takhle tradice lehce oživit, či odstartovat nějakou úplně novou? Připravili jsme pro vás několik ověřených vánočních receptů, které vám letos přijdou vhod.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy