REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Předkrm, důležitá součást menu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Slovo předkrm by u nás nemělo vyvolávat představu honosného a složitého pokrmu, servírovaného jen ke zpestření slavnostní tabule. Pod tímto pojmem by jsme měli chápat malé jídlo, které podáváme před polévkou, místo polévky, nebo po polévce, abychom rozšířili počet podávaných pokrmů a hlavně naladily chuťové buňky strávníků na hlavní chod. Předkrm by se měl stát běžnou součástí i domácího menu.


Škola vaření pro úplné začátečníky

Bylo by dobré skoncovat se zlozvykem české kuchyně, podávat hlavní jídlo ve větším množství a tím se dokonale nasytit.

Daleko chutnější a také zdravější je sestavovat i rodinný oběd nebo večeři ze dvou i více menších chodů, čímž docílíme kromě jiného větší pestrosti naší stravy.

 

Studené předkrmy

Taková příprava oběda či večeře o více chodech předpokládá, že část jídel můžeme připravit rychle z polotovarů, nebo předkrmy sestavit již z hotových ingrediencí. Typickým příkladem může být pokrm vytvořený bez vaření, jen z ingrediencí, které nemusíme vůbec tepelně upravovat.

Příkladem nám může být oblíbený a velmi chutný cukrový meloun zabalený do šunky, avokádo vydlabané a naplněné nějakým kupovaným salátem apod. Pokud nejste příznivci cizokrajného ovoce, můžete svým milým naservírovat jako studený předkrm například rajská jablíčka naplněná pařížským salátem. Předkrm nemusí být jen bohatě obložený majonézový salát, ale třeba jen polovina vejce uvařeného natvrdo, politá kečupem a obložená ředkvičkami, nebo talířek rybího salátu, opečená veka se sýrem apod.

Více než skutečná práce v kuchyni dá takové plánování předkrmu a vlastně celého menu, protože zde záleží nejen na výběru surovin nebo hotových doplňků, ale i na pěkném uspořádání a podávání pokrmů. Důležitým faktorem je také určitá sourodost připravovaných jídel, musí na sebe chuťově navazovat, nebo se k sobě alespoň vzdáleně hodit.

 

Teplé předkrmy

Můžeme podávat jak studené, tak i teplé předkrmy, které jsou však přípravou většinou o něco náročnější, než ty studené.

Teplý předkrm můžeme připravit v pěkných ohnivzdorných miskách, ve kterých jej také většinou neseme na stůl, tím ušetříme čas a práci s dalším nádobím. Děláme-li předkrm pro děti, třeba na jejich svátek nebo narozeniny, připravíme jim něco i tvarově zajímavého. Například vejce na tvrdo s čepičkou z poloviny rajčete bude připomínat muchomůrku, plněná rajčátka zase můžeme otevřít a nazdobit jako květ. Mně se osvědčily plněné papriky vytvarované jako lodičky, ty naše děti milují a to jim je již skoro 18 let.

 

Předkrm a jeho servírování

Hlavním cílem předkrmu je, aby byl ozdobou stolu a měl by vyvolat chuť na další pokrm! Proto i misky nebo talířky, na kterých jej podáváme, by měly být veselých barev nebo zajímavých moderních tvarů a i doplňky předkrmu by měly být pestré. Podáváme-li předkrm pro více člennou rodinu nebo o slavnostních příležitostech, sevírujeme jej na větší dělené míse, kde jednotlivé druhy jsou odděleny, aby si každý mohl vybrat podle své chuti a pokrm se neslíval v jeden neestetický celek.

V naší databázi najdete recepty jak na rychlé studené předkrmy, tak i na pracnější teplé pokrmy, vhodné ovšem také jako předkrm. Některé předkrmy jsou nejen pracnější, ale také dražší. Ty složitější jsou pak většinou určeny především pro slavnostní příležitosti a jako pohoštění pro významné hosty.

 

Suma sumárum o předkrmech

Předkrmy podáváme jen v malých dávkách. Předkrm nemá zasytit, ale má chuť jen podráždit a „probudit“ chuťové buňky. Připravujeme ho většinou z těch surovin, které pak nejsou obsaženy v hlavním chodu. Také barvou a konzistencí by jsme měli předkrm odlišit od hlavního jídla.

Při podávání předkrmů platí jedno pravidlo, studené předkrmy podáváme raději před polévkou, teplé předkrmy naopak po polévce, nebo místo polévky. Po studeném předkrmu volíme raději polévku nezahuštěnou, ideální je vývar. Nebo můžeme postupovat i jinak, je-li předkrm a hlavní chod dostatečně vydatný, můžeme vynechat moučník.

Poslední důležité pravidlo; předkrm by svojí skladbou měl odpovídat sezóně. Proto pro něj vybíráme sezónní čerstvou zeleninu, čerstvá vejce, houby, které zrovna přineseme z lesa, právě ulovené ryby apod. Hlavně v zimních měsících si pak musíme poradit s polotovary, zavařenými ingrediencemi a nejhůře i konzervami. Jako přílohu musíme mít ve spíži vždy připravené různé studené omáčky, kečupy, majonézu apod.

 

Zdroj: Vaříme vtipně, autorky: Joza Břízová a Maryna Klimentová, volně upraveno ReceptyOnLine.cz

Recepty na předkrmy najdete zde:

Studené předkrmy, snídaně, večeře Teplé předkrmy, snídaně, večeře

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Cukrářské trendy 2019 (podle Josefa Maršálka, pekařského a cukrářského mistra)

Vrstvení, Pastel de Nata, Metalická cukrařina…. to je výčet jen několika nových trendů patřících mezi nejoblíbenější cukrářské praktiky současnosti. V tomto článku najdete výčet těch nejoblíbenějších, jak je sepsal Josef Maršálek, pekařský a cukrářský mistr.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy