REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Okurka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Pnoucí se nebo plazivá jednoletka, ze které se sklízí protáhlé nebo kulaté dužnaté plody. Je to poměrně náročná plodina. Obsahuje menší množství draslíku a nepatrné množství beta karotenu.


Encyklopedie zeleninyLatinsky: Cucumis sativus

Tato bylina pochází z Asie, ale v současné době se již v přírodě divoce rostoucí rostliny téměř nevyskytují. Jako salátová zelenina se okurka pěstuje již mnoho století. První záznamy o pěstování okurek v nejstarších známých zahradách světa pocházejí z Mazopotámie z doby 2 000 let př. n.

l., o tisíc let později byla pěstována i v Indii.

Římané v prvním století n.

l. pěstovali okurky v košících nebo krabicích upevněných na otočném kole, aby mohli měnit pozici rostlin otáčejících se za sluncem. V chladných dnech přemisťovali Římané nádoby s okurkami do zvláštních domů nazývaných speculeria.

Původně byly všechny odrůdy okurek nahořklé a podávali se vařené, zalité olejem, octem a medem. V 19 století byly okurky zcela běžnou součástí polévek, přidávaly se k dušeným masům a do zeleninových směsí.

Anglický recept z 19. století doporučuje podávat okurky k částečně vařeným holubům (hlava a pařáty byly odděleny a okurka se měla umístit na místo hlavy), pak se všechno uvařilo v masovém vývaru a hlavičky se obložily dřišťálovými bobulemi. Vaření v georgiánské Anglii muselo být vskutku zábavné!

Do Nového světa byla okurka dovezene Kolumbem. Existují zprávy o pěstování okurek na Haiti v roce 1494, v roce 1609 byla okurka pěstována také anglickými osadníky ve Virgínii.

Odrůdy:

Podíváte-li se do jakéhokoli semanářského katalogu, uděláte si představu, z jak velkého množství odrůd určených pro pěstování venku můžeme především v chladnějších oblastech pěstovat i na zastíněném místě ve skleníku. Naopak některé skleníkové odrůdy rostou v teplých oblastech dobře i venku. Existují však i speciální odrůdy určené pouze do skleníků. Další venkovní typy odrůd okurek sice vyžadují ochranu semenáčků přenosnými kryty, ale později velmi dobře prospívají na venkovním záhonu. Nesmíme také zapomenout na okurky nakládačky, kulaté odrůdy, japonské pnoucí se odrůdy a keříčkovité typy okurek.

Skleníkové okurky

Crystal Apple“ je odrůda vytvářející malé, žluté, kulaté okurky. Tato odrůda je velmi plodná a snadno se pěstuje. Je určená spíše pro nevytápěné skleníky a pro pěstování venku. „Danimas“ je odrůda vytvářející mini-okurky. Pěstujeme ji v lehce vytápěných nebo studených sklenících. Oblíbená a spolehlivá je odrůda „Telegraph“ s dost velkými hladkými okurkami. „Telegraph Improved“ je plodná odrůda vytvářející chutné protáhlé okurky. Také odrůda „Yamato“ plodí velmi chutné dlouhé a tenké okurky.

Okurky pro pěstování venku

Okurky odrůdy „Bianco Lungo di Parigi“ jsou středně velké a mají krémově bílou pokožku. „Burpless Tasty Green“ je citlivá odrůda s chutnými a křehkými plody, která je odolná proti okurkové plísni a dobře snáší vysoké teploty. Odrůda „Chicago Pickling“ dává vysokou úrodu a je odolná proti chorobám. Plody odrůdy „Crystal Lemon“ jsou šťavnaté a veliké asi jako citrón. Jsou vhodné k zavařování, krouhání a do zeleninových směsí. Rostliny odrůdy „Long Green Improved“ jsou robustní a vysoce produktivní. Vytváří se na nich chutné plody, které mohou být použity k nakládání. Hladké okurky odrůdy „Marketmore“ jsou chutné a mají vynikající barvu. Tato odrůda je odolná proti plísním.

Okurky nakládačky

Aréna“ je vysoce plodící hybrid určený pro pěstování venku, který vytváří kvalitní tmavě zelené okurky. Odrůda „Athene“ je určena pro venkovní pěstování nebo do navytápěnách skleníků a fóliovníků. Rychle rostoucí odrůda „Gherkin“ dává velké množství malých chlupatých plodů. Odrůda „Hokus“ je ideální pro nakládání a pěstování venku. „Midget“ je vysoce plodná odrůda. Okurky odrůdy „National Pickling“ jsou krátké s tupým zakončením, plody z této odrůdy jsou malé a hladké. Je to velmi plodná odrůda přinášející vysokou sklizeň. Okurky odrůdy „Vert de Massy Cornichon“ jsou velmi chutné. Nakládáme je malé nebo až po úplném dozrání.

Použití okurek v kuchyni:

Někdo má rád okurky oloupané, někdo zase preferuje okurky konzumovat i se slupkou. Skvěle se hodí do salátů, jako ozdoba na chlebíčkách či jednohubkách. Na Středním Východě je oblíbené pojídat okurky zalité jogurtem s mátou jeko delikátní studenou polévku. Okurky můžeme také oloupat, odstranit z nich semena, nastrouhat je a podusit 20 minut na másle a trošce vody. Změklé okurky zalijeme smetanou a podáváme je s rybami.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty z okurek:

Domácí kvašáky Rychlokvašky Sterilované okurky Sterilované kvašáky

Okurkový salát s majonézou Okurková pomazánka s vejci ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy