REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Nebojte se hřibu kováře

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Hřib kovář – Neoboletus luridiformis patří do skupiny tzv. modrajících hřibů. Jeho dužnina po omaku nebo na řezu intenzivně modrá, později až černá. V této skupině ,,modráků“ však najdeme i jedovaté hřiby jako hřib satan, hřib rudonachový, hřib nachový…


Hřib kovář má klobouk až 200 mm široký, kaštanově až tmavě hnědý, v mládí sametový, polokulovitý, později polštářovitě rozložený, masitý. Póry rourek jsu drobné, v mládí žluté, později sytě červené, nebo naoranžovělé, po omaku silně modrají. Třeň v mládí soudkovitý, břichatý, později kyjovitý, válcovitý na světle načervenalém nebo nažloutlém podkladu, je pokrytý červenými zrníčky, vločkami bez síťky.

 

 

Výstižný je jeho slovenský název – hrib zrnitohlúbikový. Zrníčka na třeni je jeden z důležitých rozlišovacích znaků. Sytě žlutá dužnina na řezu intenzivně modrá, po chvíle se odbarvuje do žlutozelena. Vůně příjemná slabě houbová, dužnina mírné chuti, tvrdší konzistence.

Hřib kovář také patří k hřibům s časným výskytem a to v lesích všech typů (jehličnatý, listnatý, smíšený) ho můžeme potkat již od května. Doba růstu končí v listopadu.

U hřibu kováře se doporučuje delší tepelná příprava, u osob se slabším žaludkem může totiž vyvolat žaludeční potíže.

Velmi podobný je jedlý hřib odbarvený, který byl dříve považován za varietu hřiba kováře, až molekulární metody potvrdily, že jde o samostatný druh. Ten má klobouk světle hnědý, absence zrníček na třeni. Hřib kovář můžeme, v listnatých lesích, zaměnit za jedlý hřib koloděj, který má na třeni zřetelnou síťku s oky. Podobný kováři i koloději je vzácný hřib Quéletův, který je v Červeném seznamu jako ohrožený druh. Jeho třeň je v horní části žlutý, směrem dolů oranžový, bez síťky, v dolní části červeně, či vínově zrnitý. Ve smrčinách hrozí záměna za nejedlý, hořký hřib kříšť, který má ovšem šedou pokožku klobouku a póry rourek jsou žluté.

Mykologové rozlišují i dvě vzácné formy hřibu kováře, hřib kovář žlutý, hřib kovář červenohlavý. Některé lidové názvy kováře jsou modrák, černý kozák, hněvuš, sivák, sinál, šumpelka.

Kovář lze v kuchyni všestranně použít, na polévky, omáčky, hodí se i do směsí, dále lze sušit i nakládat do láku. Jak bylo řečeno na začátku, vyžaduje delší tepelnou přípravu. Je to ideální houba na houbový guláš.

 

Text i foto: Dalibor Marounek

Více o hřibu kováři viz náš atlas hub zde: Hřib kovář

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Kávová panna cotta – recept, který si okamžitě zamilujete

O tomhle italském dezertu už jste určitě slyšeli. Ochutnat ho můžete v každé lepší cukrárně a restauraci. Většinou je však k dostání panna cotta s malinami nebo s jahodami. Pokud ale i vy rádi zkoušíte nové chutě, dejte šanci kávové panna cottě do skleničky!

číst dále ...

Podzimní recepty s kvalitními potravinami

Léto je za námi a na dveře již klepe podzim. Stromy a keře začínají hrát různými barvami, zemědělci sklízejí jedny z posledních druhů zeleniny a ovoce a příroda se začíná připravovat na první mrazíky, které co nevidět dorazí. S příchodem chladnějších dnů postupně měníme nejen svůj šatník, ve kterém se začínají objevovat bundy a kabáty, ale i náš jídelníček začíná obsahovat více pokrmů, které zasytí a zahřejí. A právě proto jsme si pro vás připravili recepty, které se k tomuto počasí dokonale hodí. Bramboráčky na sádle s křenovým zelím, pečené kuře s rozmarýnovou omáčkou či karamelizovaná jablka s arašídovou drobenkou. Abyste měli vždy jistotu, že kupujete kvalitní suroviny, zaměřte se při výběru potravin na přítomnost log kvality Klasa, Regionální potravina nebo BIO na obalech jednotlivých potravin.

číst dále ...

Nejen na sv. Václava si připijte pivem aneb Střípky z historie zlatavého nápoje

To, že je sv. Václav patron českého národa, víme snad všichni. Možná ale někoho překvapí, že drží svou ochrannou ruku také nad pivovarnictvím. Co si z toho můžeme odvodit? Že i svatí mají rádi pivo. Musíme si ale uvědomit, že pivo dříve bylo úplně jiné. Pojďme si o něm říct pár zajímavostí.

číst dále ...

Bedla jedlá

Bedla jedlá je slovní hříčka, jako botanický druh totiž neexistuje. Všechny bedly ale jedlé nejsou, v ČR roste kolem 90 druhů bedel! Některé mírně jedovaté bedly bývají mohutné, jiné jsou veliké jen několik centimetrů a mohou způsobit lehké i vážné otravy. Měli, bychom sbírat jen bedly, které bezpečně poznáme a rostou v lese. Bedly sbírali už naši předkové a má i lidové názvy, například: paraplíčko, biskupská čepice, paraple, smrha, paloučnice, kuky, palazor.

číst dále ...

Naučte se péct kuře jako mistr

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností stálicí. Umíte ho ale upéct tak, aby se opravdu povedlo na jedničku? Osvěžte si základní postupy a zjistěte, kde při přípravě možná děláte chyby. Každý z nás ročně sní téměř 30 kg drůbežího masa a z velké části se jedná především o kuřecí. Za jeho oblibou stojí hned několik faktorů – je lehce stravitelné, obsahuje hodně bílkovin a méně tuku než jiné druhy masa a najdeme v něm i řadu vitaminů a minerálů jako fosfor, hořčík či železo. Obrovskou výhodou je i jeho variabilita, protože kuře můžeme v kuchyni snadno zpracovat celé. A jak si ho co nejlépe upéct?

číst dále ...

Dozvuk letních barev v podzimní kuchyni! Dopřejte si dobroty z paprik, které potěší i náročné strávníky

Červené, zelené nebo žluté, někdy kulaté a jindy zase podlouhlé. Řeč je o šťavnatých paprikách, jejichž přirozená zralost trvá od srpna přibližně do poloviny října, a jsou tak skvělým způsobem, jak si alespoň trochu prodloužit letní sezónu. Navíc vás díky svému vzhledu dokonale připraví i na nadcházející pestrobarevný podzim. Nezbývá, než se pustit do příprav!

číst dále ...

Dejte sbohem podzimnímu nachlazení. Vsaďte na rakytník a dopřejte si pořádnou porci vitamínů!

První chladnější dny mohou pořádně potrápit. Nepříjemnosti v podobě ucpaného nosu, pokašlávání, smrkání nebo nežádoucího pocitu únavy na sebe v upršených dnech nenechají dlouho čekat. Proto stojí za to zamyslet se nad tím, jak nemocem a virům včas předejít, a užít si tak podzim bez starostí a naplno. Vyzkoušejte tentokrát rakytník, sami se přesvědčíte, že to stojí za to!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy