REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Letní houby – muchomůrky – 1. díl

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Muchomůrky – Amanita tvoří početnou skupinu většinou masitých lupenatých hub, které rostou také v našich lesích. Na území Česka se vyskytuje kolem 30 druhů. Jsou mezi nimi smrtelně jedovaté druhy, ale i jedlé druhy, jako například muchomůrka růžovka, kterou lze považovat z kulinářského hlediska za perlu kuchyně, chráněné druhy, mezi ně patří například muchomůrka císařka, ale i běžné a méně běžné druhy.


Typickou ozdobou našich lesů je muchomůrka červená – Amanita muscarina. Stala se symbolem lesní idyly, často se objevuje na obrázcích v pohádkách v kreslených filmech i jako ozdoba na vánočním stromečku.

Roste hojně v jehličnatých, smíšených i listnatých lesích, často spolu s hřibem smrkovým. V atlasech je uváděná jako jedovatá, jedy obsažené v této muchomůrce muskarin, muscinol a mykotropin vyvolávají opojné otravy, které však smrtí nekončí.

Stopy po záměrném užívání můžeme najít už v severské a starogermánské mytologii. V nich se můžeme dočíst o mužích z dalekého severu, kteří se pouštěli do bitev zběsile a nebojácně s vědomím, že v nich zvítězí nebo zemřou. Tito bojovníci se nazývali berserkové. Bojovali bez jakéhokoliv brnění, navlečení do medvědích kůží, odtud název ber – medvěd, serkr – oděv. Dodnes není vysvětleno, co způsobovalo takovou zběsilost a odvahu a právě jedna z hypotéz je, že pojídali před bojem muchomůrky červené. Společně s pohanskými zvyky a božstvy postupně ztratily svůj mystický význam a jejich dědictví se zachovalo jen v podobě ustáleného epiteta z hrdinské epiky ,,berserkrovský vztek“. Zajímavá je informace z roku 1814, švédští vojáci pluku Varmland byli tak vzrušeni před odchodem do boje, že jim šla pěna od úst. Muchomůrka červená měla v severských armádách podobný účinek jako později používaný obligátní rum a vodka.

Kult muchomůrky červené je známý i z Kamčatky a Čukotky, kde se žádná slavnost bez muchomůrky červené neobešla. Lovci za jednu plodnici muchomůrky červené byli ochotni dát 2 kůže lišky. Usušené plodnice se rozvařili ve vodě a tekutina se pila samotná, nebo přichucená mlékem či šťávou z plodů.

Škola začínajícího houbaře

Obrázek nahoře i dole: Muchomůrka červená – Amanita muscaria

Škola začínajícího houbaře

Kult muchomůrky červené je známý i z Indie, kde se nazývala sóma. Její důležitost musela být velmi významná, byla tam vyzdvižena na piedestal a postavena na úroveň božstva. Bůh Sóma patřil mezi nejvyšší bohy árijského panteonu a byl uctívaný jako dárce radosti, bodrosti, odvahy a ochránce pravdy.

U nás se využívala muchomůrka jinak, už její název to napovídá, byla lidovým prostředkem k hubení much (dříve muchomorka od slov ,,mořit mouchy“). Klobouk se vymáčel v oslazené vodě nebo mléce, rozpustili se jedy a mouchy sáli z povrchu klobouku sladký roztok a došlo k jejich omámení a uhynutí.

Hezké jsou i některé její lidové názvy, jako vochomůrka, muchovíra, muchorůvka, murimucha a slovenský název je také výstižný, muchotrávka. K tomuto účelu se prodávala i na trzích, někde babky sušily třeně muchomůrky červené a přidávali za účelem oklamání zákazníka a zisku k sušeným hřibům. Připisovali se jí i léčivé účinky a byla využívána v lidovém léčitelství k léčení různých neduhů.

Otravy muchomůrkou červenou nejsou u nás běžné a smrtí nekončí. V Severní Americe rostou plodnice bez bradavek a častější otravy byli u přistěhovalců italského původu, kteří ji pokládali za muchomůrku císařku – Amanita ceasarea, kterou znali jako jedlou ze své vlasti.

Muchomůrka červená se dá zaměnit za muchomůrku královskou – Amanita regalis, která roste v horských smrčinách, ale klobouk není červený, ale játrově žlutohnědý a lupeny se žlutavým nádechem. Roste od srpna do října a obsahuje podobné toxiny jako muchomůrka červená.

Škola začínajícího houbaře

Již zmiňovaná vzácná muchomůrka císařka – Amanita casesarea roste vzácně v teplých oblastech naší republiky, v Čechách se nalezne jen zřídka, hojnější je na jižní Moravě a sousedním Slovensku.

Roste od června do září v listnatých lesích, nejčastěji pod duby. Klobouk je zářivě oranžově červený, bez útržků plachetky (bradavek), lysý, hladký. Lupeny jsou zářivě žluté, třeň válcovitý, zlatavě žlutý s mohutným prstenem a na bázi s bílou pochvou. Celá plodnice vyrůstá z tzv.

vajíčka, které se trhá a na třeni a vytváří poměrně výraznou pochvu. Dužnina je v horní části třeně a pod pokožkou klobouku nažloutlá, jinde jen světle nažloutlá bez výrazné vůně s příjemnou chutí.

Muchomůrka císařka byla vybranou pochoutkou už na dvorech římských císařů a i dnes je vysoce ceněná v Itálii, Francii a dalších zemích kolem Středozemního moře. Tento druh nejde zaměnit s žádnou jinou houbou ani muchomůrkou, krásně na ní kontrastují barvy oranžové, červené a bílé.

Škola začínajícího houbaře

Foto nahoře i dole: Muchomůrka císařka – Amanita caesarea

Škola začínajícího houbaře

V současné době je na seznamu zákonem chráněných druhů hub ČR a to vyhláškou č.395/1992. Je smutné, že tahle nádherná houba u nás téměř vymizela, ještě ve 30. letech minulého století byla běžná a prodávala se na tržnicích. Na Moravě se jí říkalo císařský hřib.

Mezi kulinářské perly patří muchomůrka růžovka – Amanita rubescens, lidově nazývaná masák, masovka, růžovka, růžovák, kužele nebo kuželák. Praktičtí houbaři, kteří sbírají jen hřibovité druhy a opovrhují jinými druhy, nebo se bojí druhů, které mají dole na spodu klobouku lupeny, nebo jak říkají, čárky či chladič, se připravují o skvělý gurmánský zážitek, růžovka patří k nejchutnějším druhům hub! Znalci jí zařazují na první místo mezi nejchutnější druhy a dávají přednost třeba právě před hřiby. Před několika lety vyhrála i anketu České mykologické společnosti o nejchutnější druh.

Masák obalený v trojobalu připomíná chutí dobře propečené jemné rybí maso. Výtečné jsou plněné mladé klobouky masem. Hodí se do směsí salátů, polévek, její nevýhodou je, že nejde sušit. S úspěchem lze však nakrájené plodnice zamrazovat.

Jak však muchomůrku růžovku bezpečně poznat? Klobouk je v mládí polokulovitý, masitý, později kuželovitě vyklenutý a nakonec ploše rozložený. Je masitý, v mládí světle růžový, masově červený až červenohnědý pokrytý bělavými až červenohnědými útržky plachetky, tzv. bradavky. Při deštivém počasí voda klobouk smyje a je hladký, často bez bradavek. Klobouk je na okraji rýhovaný.

Lupeny jsou husté, dosti křehké, bílé, později růžové až červeně skvrnité. Třeň je válcovitý, bělavý, na bázi často růžový zakončený hlízou. V horní části třeně je velký bělavý rýhovaný prsten.

Dužnina je měkká, křehká, bílá až bělavá, na řezu růžový. Nejvíce je to patrné na hlízovité bázi třeně, která je téměř vždy červivá, (dužnina je perforována larvami hmyzu) chuť i vůně je nenápadná. Hlavní rozpoznávací znak je rýhovaný prsten a růžovění dužniny. Roste hojně od června do září v listnatých i jehličnatých lesích.

Škola začínajícího houbaře

Foto nahoře i dole: Muchomůrka růžovka – Amanita rubescens

Škola začínajícího houbaře

Velmi podobná růžovce je muchomůrka šedivka – Amanita spisa. Dužnina ovšem na řezu zůstává bílá, klobouk je šedohnědý, prsten na třeni je rovněž rýhovaný a třeň je na bázi zakončen hlízou, dužnina voní a chutná jako staré syrové brambory.

Škola začínajícího houbaře

Roste od června do září, nejčastěji v jehličnatých lesích pod smrky a borovicemi, méně často pod listnáči, nejčastěji pod duby. Výhodou tohoto druhu je, že roste i za suchého počasí, kdy jiné druhy nerostou.

Muchomůrka šedivka je jedlá, není ovšem tak kvalitní jako muchomůrka růžovka a sběr se doporučuje jen opravdovým znalcům, protože je zaměnitelná za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou – Amanita pantherina.

Klobouk je šedohnědý, šedookrový až žlutohnědý, pokrytý bělavými bradavkami, po deštích často lysý, na okraji rýhovaný, lupeny jsou husté bílé. Třeň je válcovitý, hladký, bílý, zakončený kulovitou hlízou. Kulovitá hlíza je uzavřená v bílé přilehlé límečkovitě odstřižené pochvě nad níž jsou často úzké prstence. V horní části třeně je bílý, chabý, nerýhovaný prsten. Dužnina je bílá, chuť i vůně nenápadná.

Roste od července do října v listnatých i jehličnatých lesích v teplejších oblastech. Rýhovaný okraj klobouku, hlíza s pochvou a prstenci a chabý nerýhovaný prsten jsou hlavní znaky jak rozlišit tuto jedovatou muchomůrku od jedlé muchomůrky růžovky a šedivky. Po muchomůrce zelené je druhou nejčastější příčinou otrav u nás!

Škola začínajícího houbaře

Co říci nakonec? Nebojte se sbírat muchomůrku růžovku, ale trhejte jen dobře vyvinuté jedince se všemi poznávacími znaky a naučit se ji odlišit od muchomůrky tygrované. V příštím díle další muchomůrky.

Text, foto: Dalibor Marounek, Muchomůrka císařská foto: Viliam Hauser, muchomůrka královská foto: Jiří Laštůvka

Použitá literatura: Poznáváme houby – M. Smotlacha, Z. Kluzák Svépomoc 1985

Houby česká encyklopedie – Readers Digest Výběr – 2003

Předcházející články:

Letní houby – první hřibovité houby – 1. díl

Letní houby – chráněné, ohrožené a vzácné hřiby – 2. díl

Letní houby – chráněné, ohrožené a vzácné hřiby – 3. díl

Letní houby – hřib smrkový a další jedlé a nejedlé hřiby – 4. díl

Letní houby – méně běžné druhy hřibů – 5. díl

Letní houby – křemenáče a kozáci

Letní houby – klouzci a slizáci

Letní houby – nejchutnější holubinky

Pokračování: Letní houby – muchomůrky – 2. díl

Další články z naší školy začínajícího houbaře: Jarní houby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

3 jednoduché kávové drinky, jež oslní i v domácích podmínkách

Vytvořte si chvilku pro sebe a umíchejte si jeden z nenáročných kávových nápojů, jež vás přenese zpátky do letních dnů anebo zahřeje v průběhu těch zimních.

číst dále ...

Polévky vévodí podzimnímu menu, připravte si je z těch nejlepších surovin

Přišel podzim a s tím, jak stromy shazují listí, my oblékáme čím dál více vrstev. S měnícím se počasím se většinou proměňují i naše chutě. Spíš než osvěžující salát nás lákají vydatnější pokrmy a především něco, co nás pořádně zahřeje. Po návratu z krásné odpolední procházky, při které se ale podzimní sychravé počasí projevilo ve své plné síle, není nic příjemnějšího než talíř plný horké polévky. Surovin na ni je v tomto období dostatek, stačí jen vybrat ty nejlepší a jednoduše z nich vykouzlit ty nejlahodnější podzimní pochoutky.

číst dále ...

Slavte chutně a bez výčitek

Připravte pro své nejbližší nezapomenutelné vánoční či silvestrovské pohoštění s výjimečně kvalitními tatarkami a majonézou Spak Master. Důraz je bez kompromisů kladen na tu nejvyšší kvalitu. Tato kolekce chlazených výrobků je přirozeně bez antioxidantů, škrobu, barviv a přidaných aromat. To se dotýká i vajec, která pocházejí z volných chovů. Využijte opravdu poctivých surovin pro přípravu vašich receptů.

číst dále ...

Ovoce v podzimních měsících? Stačí sáhnout do sáčku

Chutná a voní jako čerstvé, ale je lehčí, křupavější a při kontaktu s vodou, mlékem či jogurtem vypadá téměř jako právě utržené. Řeč je o lyofilizovaném ovoci, které stále častěji nahrazuje klasické sušené ovoce, jak jej známe. Věděli jste, že při tradičním sušení se rozpadají vitamíny A a C? Při lyofilizaci naopak zůstávají tyto látky, nezbytné k udržení tělesného zdraví, zachovány. Vsaďte s nástupem sychravých dní na sáček mrazem sušeného ovoce, ze kterého můžete mlsat jen tak nebo z něj přisypávat do snídaňových misek.

číst dále ...

Vychutnejte si podzim na vlně dýňových zákusků

Podzim je pro přírodu obdobím, kdy se před dlouhou zimou připravuje k odpočinku Ponuré počasí, pro které je typická těžká mlha zahalující zbarvené stromy, projasní dýně, královny podzimu, které se v tento čas sklízí. Barevné tykve rozzáří kuchyni a skvěle poslouží i jako dekorace domova. Dýně si ale zaslouží více pozornosti než jen skrze populární americký svátek Halloween.

číst dále ...

Slupky od ovoce i papírové utěrky. Podívejte se, co všechno patří do kompostu

Nejen péče o zahradu, ale také práce v kuchyni s sebou přináší množství odpadu, kterého se ale lehce zbavíte tím, že ho pomocí kompostování přeměníte na kvalitní hnojivo. Není to žádná věda, většinu práce za vás totiž odvede příroda. Jen si musíte dát pozor, jaký odpad do kompostu dáváte a který tam naopak nepatří.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy