Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Houbová sezóna 2023 začala!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Již týden v houbařských skupinách na Fb prezentují houbaři své úlovky. Začala růst koncem března jedna z velmi chutných jarních hub kačenka česká – Ptychoverpa bohemica. Jedná se o chutný druh houby velmi ceněný právě raným výskytem. Kačenka vyrůstá při teplé zimě už koncem února a doba růstu končí koncem dubna, kdy ale začínají růst velmi ceněné smrže, kterým je kačenka česká velmi podobná.


Kačenky české rostou nejčastěji pod topoly, jasany ale i pod růžokvětými dřevinami jako jsou třešeň, hloh, trnka, švestka v listovém opadu. Mají rády hlinitopísčité, zásadité půdy. Můžeme se s nimi setkat v prosvětlených hájích, remízkách, sadech, parcích.  

Úlovek kačenky české Jiřího Dubce z 26 března 2023…

 

Klobouk mají vysoký až 8 cm, nejprve kuželovitý, později zvoncovitý, laločnatě zprohýbaný, žebernatý, zbarvený žlutohnědě, až nahnědlý. Třeň dlouhý až 15 cm, válcovitý, uvnitř dutý, křehký, bílý, bělavý až nažloutlý, jemně zrnitě vločkatý. Klobouk je připojený k vrcholu třeně, okraje zvoncovitého kloboučku jsou volné, což je důležitý rozlišovací znak od smržů. Zde je klobouk srostlý s třeněm a plodnice tvoří jeden celek, u kačenky klobouk lehce od třeně odlomíte, u smrže to nejde. Dužnina je tenká bílá s příjemnou vůní a chutí.

 

Kačenky české rostou často spolu v početných skupinách…

 

Kačenky rády rostou ve skupinách a narazíte-li na jejich lokalitu, v okruhu pár metrů můžete najít desítky plodnic. Na svých lokalitách vydrží růst pravidelně několik let.

 

Kačenka česká – Ptychoverpa bohemica

 

Kromě kačenky české můžeme najít na stejných lokalitách kačenku náprstkovitou – Verpa konica, která nemá klobouk žebernatý, ale jen hladký, nebo lehce zvrásněný. Rovněž jde o jedlý, chutný druh. Kulinářské využití je široké. Hodí se na omáčky, rizota, saláty, směsi na topinky, toasty, polévky, zapékané pokrmy. I klasická smaženice je z nich chutná.

 

Kačenka náprstkovitá – Verpa conica…

 

Jedno upozornění na závěr. U osob trpících alergiemi, nebo se slabším žaludkem, mohou vyvolat zvracení, nebo nevolnost. Je to důsledek specifických alergických reakcí na některou z látek obsažených v tomto druhu hub.

Více fotografii aktuálních celoročních nálezů, pokrmy z hub, fota jedlých, nejedlých, jedovatých hub na FB ve skupině: https://www.facebook.com/groups/981074061920384

 

Text D. Marounek, foto D. Marounek, J. Dubec

 

Články a recepty k tématu:

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

NOVINKA: S extra kofeinem i bez. F.H. Prager uvádí dvě nové příchutě kombuchy

Popularita tohoto kvašeného nápoje, který obvykle vzniká fermentací černého nebo zeleného čaje, neustále roste. Kombucha patří do skupiny takzvaných funkčních nápojů, jejichž kategorie zažívá velký boom a na trhu se tak objevují nové příchutě. V květnu 2024 F.H. Prager představí dvě novinky – “Rooibos”, který je bez kofeinu a “Matcha” se zvýšeným obsahem přírodního kofeinu.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 13 díl

Pokrmy, které naši předkové připravovali, se musely také něčím zapít. Když vynecháme pramenitou vodu, mléko a medovinu tak k nejčastějším nápojům patřilo především víno a pivo. Vliv na konzumaci vína a piva měla anticko – křesťanská kultura a pohanské slovansko-germánské tradice. V tomto článku si tedy povíme něco málo o historii vína a piva a také o využití těchto dvou nápojů při vaření našimi předky. Recepty na využití piva a vína v kuchyni pak najdete pod tímto článkem.

číst dále ...

Přijďte se podívat na mistrovství světa barmanů! Mattoni Grand Drink proběhne v rámci zahájení karlovarské lázeňské sezony

Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink je celosvětově uznávanou barmanskou soutěží. Výroční 25. ročník, kterého se zúčastní 20 špičkových barmanů z celého světa, se odehraje v sobotu 4. května u karlovarského hotelu Thermal. Soutěžním dnem bude návštěvníky provázet moderátor Libor Bouček, o hudební doprovod se postará oblíbená bubenická show Wild Sticks.

číst dále ...

Čaj Matcha: chytrá alternativa kávy i silný antioxidant

Zajímá vás, jak mít dostatek energie? Určitě jste tedy slyšeli o čaji Matcha. V čem je tento zelený prášek tak zajímavý? Proč je lepší než káva a jak pomáhá při hubnutí? Zázračný zelený prášek není jen trend. Tento čaj by doma měli mít jak vyznavači zdravého životního stylu, tak lidé, kteří hledají alternativu kávy. Dokáže totiž předat tělu energii na celý den. Matcha čaj je oblíbeným nápojem po celém světě a jeho zdravotní přínosy jsou i vědecky doloženy. Má kořeny v japonské tradici, kde ho využívají jako “antiaging” nápoj a hraje také důležitou roli při čajových obřadech.

číst dále ...

Jarní chlebíčkový večírek – 8 originálních receptů na netradiční jarní chlebíčky

Chlebíčky jsou nedílnou součástí našich oslav, rodinných setkání a každodenních radostí. A právě v jarním období, kdy příroda nabízí bohatství čerstvých bylinek a plodin, můžeme přinést do těchto lahůdek nový směr. Jarní chlebíčky jsou jako malé umělecké dílo, kde se spojují chutě a vůně jarních bylinek s křupavostí čerstvého chleba. Naše zahrádky a farmářské trhy se v tomto období třpytí mátou, petrželí, pažitkou, ředkvičkami, nebo dokonce čerstvým koprem a stejně tak je tomu i v síti prodejen PENNY, kde nakoupíte veškeré suroviny pro přípravu těchto svěžích jarních chlebíčků.

číst dále ...

Tip na kulinářský zážitek: Tvarůžky se kutálejí na gastronomický festival do Olomouce

Událost roku po všechny milovníky tvarůžkových specialit se blíží. Voňavé a chutné tvarůžky, živá hudba a pestrý doprovodný program pro celou rodinu lákají na sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu. Ten se uskuteční o víkendu 13. a 14. dubna v srdci hanácké metropole Olomouce, na Horním a Dolním náměstí. V rámci oblíbené gastronomické akce proběhne poprvé v historii klání špičkových kuchařů o titul Tvarůžkového krále 2024.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.