REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holandsko

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Holandsko dříve vlastnilo zámořské kolonie v Indii v Asii, ale kuchyni to nějak zvlášť neovlivnilo. Holandská kuchyně je jednotvárná, strohá, ovlivněná kalvinismem. Teprve vlivem přistěhovalců z různých koutů světa v minulém století se v holandské kuchyni ujaly i recepty z jiných zahraničních kuchyní. V zemi je mnoho restaurací, kde se dnes běžně setkáme s pokrmy z celého světa. Teplé obědy Holanďané skoro neznají, na oběd konzumují nejčastěji studené sendviče. Teplí jídlo si dopřejí až večer …


Co se jí v HolandskuHolandsko je známé jako země tulipánů, větrných mlýnů, dále výrobou dřeváků a kvalitních sýrů.

Sýry se zde vyrábějí opravdu ve velkém množství a mezi nejoblíbenější patří gouda, edammer, leerdammer, maasdammer … dá se říci, že Holandsko je sýrovou velmocí.

Sýry jsou většinou pojmenovány podle měst kde se vyrábí. Jsou vyráběné jak z kravského, tak kozího mléka.

Do sýrů se přidávají také bylinky a koření, čím je sýr starší, tedy vyzrálejší, tím je více výraznější a pikantní.

Holandské sýry vynikají velkým obsahem mléčného tuku a bílkovin. Sýry často domů vozí turisté jako dárek, mladý sýr se nazývá jonge kaas, mladý odleželý jonge belegen, odleželý belegen, extra odleželý extra belegen a přestárlý overjarig. Sýry se dochucují nejen bylinkami a kořením, ale přidává se třeba také kopřiva, hořčičné semínko, kmín, paprika … Sýry je nejlepší kupovat na trzích nebo ve specializovaných obchodech, kde můžete sýry také ochutnat a prodavač vám rád vyhoví a poradí. Zážitkem je tradiční burza sýrů v městě Alkmmaru, v tomto městě je také muzeum pivovarnictví a piva.

Holanďané konzumují mnoho mléčných výrobků. V oblibě jsou nejen sýry, ale také jogurty, mléko a tvaroh. Velmi známá je holandská omáčka připravená ze žloutků a másla ve vodní lázni, hojně se používá k vařené zelenině. Nejčastěji se touto omáčkou přelívá chřest podobně jako v Německu, nebo mořské ryby.

Ze zeleniny se v kuchyni hojně využívá kapusta, růžičková kapusta, štěrbák, mrkev, zelí a cibule. Hutspot je holandský tradiční pokrm, traduje se, že v 16 století, kdy španělská vojska opouštěla Leiden, které bylo pod jejich vládou, zanechala vařené brambory. Obyvatelé přidali mrkev, cibuli, brambory rozšťouchali a národní pokrm byl na světě. Obdoba je stamppot, kdy se smíchá kapusta, růžičková kapusta, štěrbák, kysané zelí, uzenina a kroupy.

Smažené pokrmy patří k častým jídlům servírovaným na talířích. Smaží se kde co, včetně sýrů. Hranolky Holanďané smaží ve třech teplotách oleje, ty jsou vynikající.

Zuurkoolstamppot jsou šťouchané brambory s kyselým zelím, tyto pokrmy se vařily i v období německé okupace, šlo o levné a dostupné suroviny,žádný zázrak to není a na jídelním lístku holandských restaurací je nenajdete.

Pověstné jsou ovšem holandské slanečky, zoute haring, slanečky z prvního výlovu v sezoně jsou nejžádanější. Haring nieuwe se prodávají na ulici a jí se spolu s cibulí, okurkou a bílou houskou.

Holanďané rádi pijí pivo, podává se však v 0,2 dcl skleničkách. Světoznámý je Heineken z města Hooilberg. Heineken je druhý největší pivovar na světě, prodávají se zde však i jiná piva. Jsou oblíbená i ochucená piva hořká, sladká, ovocná, bylinková … známé je kvasnicové pivo Hoegaarden s příchutí koriandru a pomerančové kůry.

Autor: Dalibor Marounek

Recepty holandské kuchyně:

Hotpot Sleď po rotterdamsku Stamppot Holandský Paasbrood

Další recepty z Holandska najdete zde: Holandsko (Nizozemsko)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy